kapka

Už vám někdy po blesku shořela žárovka?

Tady začala zase bouřka, prásklo to a hned s praskáním zablikala úsporná žárovka a je po ní. Ale druhá /obyčejná/ na stejné lampě svítí dál. Mělo to nějakou souvislost? Já myslím, že ano, ale kam tedy prásklo? Do hromosvodu? Elektřina nám jde.

Nejlepší odpověď
Bumbes

Uhodilo do sloupu u našeho domu a vybuchl nám kondenzátor v kuchyňském robotu. To byla ale šlupka!

Nulák jde do země a fáze jsou vedeny na sloupech nebo v zemních kabelech. Pokud blesk uhodí někde poblíž do země, je možný výboj do nuláku, dokonce i pokud uhodí do vodovodu (uliční hydrant), je také možný výboj do nuláku, neboť vodovod je v nemovitostech uzemněn přes nulák. Pokud uhodí blesk do sloupového vedení, výboj může zneužít fázového rozvodu elektřiny.
Doplňuji:
Novější spotřebiče už mívají zabudovanou přepěťovou pojistku, takže výboj blesku vydrží(pokud není extra silný). Ale pokud je spotřebič nekvalitní (neznačkový z tržnice) může být zničen, stejnětak „levná“ úsporná žárovka může méně vydržet…

Další odpovědi
louhra

Nedávno uhodil blesk asi dvacet metrů od domu do modřínu v lese.Odnesl to můj modem k internetu včetně napáječe.Jinak jsem další škody neměl.Ale před léty blesk,který uhodil do trafa,vypálil tchyni žárovky v celém domě,i nezapnutý.

anonym

Ja mela tu smulu,ze to odnesla televize i s DVD.

Pepexxx

Nene ještě ne

Miroslavst

Domnívám se, že je to pouze náhoda. Pokud by ti shořela žárovka vlivem blesku, tak by to přepětí nezůstalo jen u té žárovky, ale došlo by i na choulostivé přístroje jako je televize a ostatní elektronika včetně počítače.

Hudler

No je možné, že to způsobilo nějakou závadu, ale kdyby to probilo do sítě, tak by to schytalo více přístrojů. Spíše jenom náhoda nebo sci-fi.