hapiky

Když vezmeme v úvahu plusy a mínusy, měli bychom být Rusům za něco vděčni?

Jestli ano, tak za co? Bylo ono domnělé osvobození opravdu osvobození, nebo jen převzetí nadvlády.

Doplněk: Položená otázka je ve smyslu co nám přinesli dobrého a co špatného (+a-)
či jak vysokou daň jsme museli zaplatit za „osvobození“, ale kdo se chce „čertit“ ať se čertí.

Nejlepší odpověď
Edison

Československo nemohlo být osvobozeno američany. Na tom se prostě rusové s američany dohodli. Tak kdo je horší? Tahle otázka spadá do kategorie „co by bylo kdyby“… takže na ni nelze nezaujatě odpovědět. Všechno ostatní je zaujaté. Kdyby rusové v 68. nepřišli, nikdo by zřejmě ani 45. nezpochybňoval. Ale to, co se dnes děje mi přide jako účelové a pokrytecké.

Další odpovědi
da ny

Domnělé ?
Za vše děkuj Němc*m :)
Možná, že kdyby nebylo Rusů, tak jsi nenepsal svou otázku.
Když už jsme u toho „kdyby a když“: kde si jako myslíš. že bychom byli?
Zahnáni na Sibiř nebo vydlážděné cesty českými lebkami? Lidé 3. kategorie?
Podívej se zpět, jak se všichni stavěli k Hitlerovi a hrozbě války. Věřili? Byli naivní? Domnívali se, že si zachrání svou kůži a budou mít klid?
Možná, kdyby Japonci nezaútočili na americkou základnu, ani by jim nedošlo, že mohou jednou také přijít na řadu…
Možná někoho napadlo, že když se nezapojí do osvobozovacích bojů, skončí Rus až u moře… .. zabere celou Evropu … a to by byl třeba konec kapitalismu.....
Kdyby Němi nezačali další válku (II. sv.), nedošlo by k poválečnému uspořádání Evropy. Pak by nepřišel ani rok 1968. Odtud pramení nenávist k Rusům
A jak bylo řečeno, je tedy na světě účelový prostředek, pokrytectví, živený odpor atp.
Názor, závěr si dělá každý svůj. :)

anonym

Jestli jim máme být opravdu za něco vděční, tak když je nejhůř tak za vodku. Z Rusů jsme podle mého názoru neměli nikdy nic. Československo mohlo být osvobozeno o několik dní dříve už američany. Kvůli demarkační linii se ale muselo čekat na rusáky. Pak tu byla jen dikratura komunismu. Když se nad tím ale zamyslím, má to něco do sebe. Kdybysme byli celí „osvobozeni“ jenom američany. Byli bysme jako západ. Možná bysme měli větší platy ale migrantů by tu bylo ještě víc. Takže asi jen za tohle.

xxx3

Za skvělé skladatele, spisovatele a Andreje Tarkovského ;)

aliendrone

Bože… (sakra – dovolávám se sám sebe! ;) :D)

Co takhle si vystrčit hlavu z víš odkud a začít používat to, co v ní (snad) máš? ;)
Iritují mě tyhle postoje zaujmuté především díky neznalosti a mozkově-vymývacím vlivem mainstreamových médií. Nechápu, jak se lidé od mého mládí změnili. Já (a ostatněVŠICHNI!) za mlada nevěřil bolševikům ani „dobrý den“, dokonce ani to, v čem měli recht.

Jak jen jsme se dostali do situace, kdy lidi propagandě VĚŘÍ, doslova žerou ty kydy po kilech, spíš po tunách? Hele – já vím, že když to pančelka říkala, v TV to také vysílali, dokonce i v novinách to psali…
JENŽE!!
Já pamatuji doby, kdy souška říkala, v TV to také vysílali, dokonce i v novinách to psali – a dnes NIKDO nezpochybňuje, že to byly kecy!

Víš, pokud si o něčem tvoříš úsudek, je NANEJVÝŠ VHODNÉ o tom získat nějaké informace. Pokud bys tak učinil (a nepapouškoval propagandu, popřípadě nedělal závěry pouze z ní), nikdy bys tuhle otázku nepoložil. Tak asi tak nějak.

Sry, možná se ti bude zdát moje reakce poněkud příkrá, ale už jsem téměř alergický na zkreslování minulosti (ať již v jakémkoliv směru – od havlistických podělaných pravdoláskařů až po sklerotické pozitivně-výběrové pamětníky „zlatých časů“ reálného socíku)!

No, abych i odpověděl, tak třeba nějakou maličkost – víš, že Češi „stojí na bedně“ ohledně kosmonautů? Po Rusech a Američanech jsme jako třetí národ měli člověka ve vesmíru. Nic neříkej, já vím – bylo to ZCELA URČITĚ díky Američanům, svobodě a demokracii… Vašík pašík na Hrad!! ;) :D :D

Kepler

Tak nějak mě nic nenapadá. Snad jenom ruskoje morožénóje.

Kryšpín

Jinak to hodnotí potomek skopčáků, jinak obdivovatel amíků, jinak potomek nadšenců Klémy, jinak zakompleksovaný osmmašedesátník / a jejich komunismus s lidskou tváří s vrchním zbabělcem /, jinak normalizátor husobrkovec a kšeftař se sovětskými vojsky, jinak obdivovatel hlavního humanisty v roce 1989 a jinak nová generace s paparazi písálky a jejich jednostranné bludy.

zjentek

ČLOVĚK NEMUSÍ BÝT VDĚČNÝ ZA MNOHO. Pardon že řvu, to Caps. Prostě někdy stačí maličkosti, které těší. Já třeba jsem Rysům vděčný za Putina- za to, že mu není vlastní podobný zjev, gesta a chování, jako tomu vidíme u Trumpha a naopak z něj vyzařuje, že je nakloněn společenskému jednání.

hapiky

aliendrone: Kdo nesouhlasí s tebou, má buď vymytý mozek ,nebo v něm nic nemá. Typická řeč diktátorů, nebo rádoby diktátorů. Když tě v demokracii něco irituje, tak půlky k sobě a odkráčet. To je demokracie!

aliendrone

Podívej, svoji odpověď jsem ti objasnil, jestli jí nevěříš/nerozumíš je to jen tvoje věc. Nicméně…

Doufám, že až ti pokladní u kasy bude tvrdit, že za zakoupený Prazdroj ti na tisícovku vrátila 20Kč a JE TO V POŘÁDKU, doufám, že se budeš řídit VLASTNÍ radou, dáš půlky k sobě, demokraticky odkráčíš a nebudeš se diktátorsky rozčilovat, že je to parádní hovadina! ;) :D :D

Nic ve zlém chlape, prostě místo abys vyvrátil moji odpověď (PLATNÝMI argumenty – to bych bral), když se ti nelíbí, zabředls do neplatné argumentace, které se mimochodem říká „argumentum ad hominem“. Takže ani nevím, jestli víš, že TAKHLE se diskutovat NEDÁ. Hotovo! :)

Edison

Ještě doplním Dany: Taky za to můžem poděkovat zrádcům z Mnichova. Tolik se báli války, až ji umožnili. Takže za 68. můžem taky poděkovat jim. Nebo bychom mohli taky poděkovat zakladatelům samostatného Čerskoslovenska v 18. Kdybychom zůstali pod R-U, třeba by k válce taky vůbec nedošlo. A takhle bychom se mohli v minulosti vracet dál a dál. Jde jen o to „správné“ události z minulosti dnes „správně“ použít.

hapiky

zjentek: Aha, tak to určitě byl také nakloněn(nebo že by naklonován) společenskému jednání ohledně Ukrajiny s Ukrajincema ještě před tím, než se na Krymu objevili záhadní po zuby ozbrojení dobrovolníci.

zjentek

Když se stane zločin třeba v Praze, prsty v tom má většinou kriminálník anebo Ukrajinec. Takže ano, i tady byl Putin nakloněn jednání. Proto se tam objevili ty dobrovolníci.

hapiky

To máš pravdu, podle nedávno zde probíraného hesla: Nejprve udeř a pak se ptej či vyjednávej. Ono se totiž moc dobře vyjednává s mohutnou armádou za zády(jako v roce1968).

hapiky

Arciuber: To není ovšem přímá souvislost. Rus nám naopak poslal Kubánce, Vietnamce, arabské jakože studující teroristy… co to říkám, to byly vlastně revolucionáři!

anonym

Ano uvědomuju si to. Ale na druhou stranu, viděl jste někdy v televizi vietnamského vraha nebo teroristu? Všichni vietnamci, které znám jsou slušní a pracující lidi. To s těmi kubánci je pravda ale taky už tady naštěstí nežijí. No o arabech nic nevím, já jen vím že tady lezou tak či onak.

hapiky

Vietnamci nejsou všichni svatí, jsou to také drogoví výrobci a distributoři.

anonym

To rusové a češi taky. Já to vidím takhle, ono není svatý nikdo. Je to vlastně dokonalá spolupráce. Vietnamec drogu vyrobí, Rus jí převeze sem a Čech ji prodá. Všichni si můžeme podat s tímhle ruce, ale v každém případě je tu pořád lepší mít vietnamce než araby.

hapiky

Nemůžu si pomoc, ale pracující stále řadím do kolonky „práce“ Prodejce ovšem do obchodníků či byznysmenů. Nic zásadního proti nim nemám, sám chodím občas k nim něco koupit(abych mohl brzy také něco vyhodit), jen to že to jsou pracující lidé mě jaksi moc nesedí.

Edison

Věř, že těch prodejců je minimum… Drtivá většina maká jak barevný a za almužnu.. pracují na výrobě těch padělků, který si pak kupujeme.

anonym

A tak tohle mi je osobně jedno. Já tohle neřeším. Když mě venku nepřepádavají vietnamské gangy, tak jsou mi ukradení. Sám mám vietnamského kamaráda asi v mém věku. Česky umí dobře, ve škole měl vyznamenání a pracuje. Ale je pravda, že nemůže mluvit za všechny. Neházím všechny do jednoho pytle. Co se prostě týče těch rusů. Myslím si, že nám ti pozitivního nedali. Nic jsme z nich neměli a ani nemáme. Taky nesouhlasím s postoji prezidenta Zemana, prostě lézt rusům do prdele a podlézat jim. Východ i Západ jsou špatní, a Česko by se mělo soustředit spíše na střed. Spolupracovat jen s tím, kdo nabídne víc a mělo by být soběstačné a nezávislé. A tímhle bych tu debatu asi uzavřel.