annas

Když se zrodily první civilizace, nestal se jejich zakladatelem ten, kdo poprvé použil nadávky místo oštěpu/kyje?

„Ten, kdo poprvé použil místo oštěpu/kyje nadávky, stal se zakladatelem civilizace“ Sigmund Freud

Někde se uvádí kyj, jinde oštěp.
http://www.ve­rebro.cz

Jak napsal Paulo Coelho

„Nejničivější zbraní není kopí ani dělo, jež mohou zranit tělo nebo rozbořit hradby. Nejstrašlivější ze všech zbraní je slovo – to člověku zničí život, aniž zanechá stopy krve, a jím způsobené rány se nikdy nezahojí.“

Zdroj: https://citaty­.net/klicova-slova/zbran/?page=4

Platí, že

1."slovo má lehkost větru a sílu hromů. Victor Hugo
2.jazyk je pádnější zbraň než-li meč. Euripidés

3.slovo je oděvem myšlenky. Démokritos z Abdér"

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/emoti­kon-emoji-rozzloben%C3%BD-nad%C3%A1vky-1669804/

Nejlepší odpověď
Drap

Jak to bylo přesně u konkretních osob se zřejmě už nedozvíme. Faktem je určitě ten člověk uměl dobře mluvit a dokázal využít slova pro své zájmy.
Se všemi uvedenými body lze jen souhlasit. Platily, platí a budou platit. Slovu se nejde dost dobře bránit žádným způsobem. Třeba pomluva, může být smyšlená, nesmyslná, přesto se jí neubráníme. Můžeme tisíckrát vysvětlovat, ale podezření stále zůstává.
Slovo jako zbraň a prostředek k ovlivnění se využívá stále. Stačí se podívat kolem sebe, sledovat zprávy, nebo politiky. Nakonec i všechny války začaly vždy slovem.

Další odpovědi
Anikitos

Asi to tak bude. První byla nadávka a v reakci nato bylo hned vyrobeno kopí/kyj! :D (jako odplata za nadávku) – takže to byli dva kdo založili civilisaci. Nadávající a uražený (výrobce první zbraně). ;)