Pokročilý

Když se řekne, že je něco "k svini", tak je to už nenávratně zmetkové?

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nikdy jsem to spojení neslyšela, může jít o záměnu předložky na za k. nebo je to dané kontextem - např. hodí se tak akorát ke svini, sviním.

Je to např. k zlosti, ale pít na zlost atd. U tohoto nářečního výrazu, jak jse to uvedl, mně předložka k v uvedeném kontextu nesedí.
--¨
Ale ověřila jsem si ve SNČ a dověděla se, že výraz "sviňa" znamená něco velkého, silného, výrazného, zatímco "svině" je hanlivý výraz pro lumpa,ničemu, který někoho využívá, ubližuej mu atd.

Podle slovníku "sviňa" byl původně moravismus ve významu: opilý, špinavý, zablácený; dnes obecně slovo rozšířené.

Pro zajímavost typicky české spojení má paralelu v německém wie Sau - jak + svině. Prší jak sviňa - Es regnet wie Sau, hart wie Sau - tvrdý jak sviňa.

Když je něco "na sviňu", tak to nemusí být zmetkové, ale něco špatného, nestoudeného, co se nepovedlo, co někoho naštvalo., co se nám nelíbí, atd.
----
Ale zacháze s někým jjako "s prasnou sviní" má kladný význam - ohleduplně, jemně.

Další odpovědi:

Zlatý

Tento obrat neznám.

Znám jenom obrat, který uvedla Yuko (mírně pozměněný):
Je to na dvě věci:
na … (dosaďte její druhý výraz)
a tu druhou jsem zapomněl.

Zlatý

Tento výraz znám ve spojení "jako na sviňu...", což je ekvivalent "jako na potvoru".

Bronzový

Taťka říkával: "Je to na dvě věci, na nic a na hovno."

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3064
Zlatý quentos 1401
Zlatý mosoj 1366
Zlatý Drap 1124
Zlatý Kepler 787
Zlatý gecco 710
Zlatý led 684
Zlatý marci1 633
Zlatý hanulka11 627
Zlatý Lamalam 605

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.