Avatar uživatele
bolak

Když se člověku dá do oka umělá čočka, bude vidět zase ostře, smažou se tím dioptrie?

A kolik stojí taková operace – výměna čočky, a musí splnovat nějaký podmínky, aby jí mohl podstoupit?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2654 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
pusinka50

Odpoveď byla označena jako užitečná

Po vyšetření pacienta a určení jeho zrakové vady se implantují různé typy čoček:
Pacientům pod 40 let= Čočka Fakická – dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus.
Pacientům nad 40 let, jejichž vady nejdou řešit laserovou operací, se nabízí refrakční výměna čočky RLE. Tato metoda se používá u pacientů starších 40 let a dokáže oko zbavit jakéhokoliv počtu dioptrií.
V případě hlavního požadavku pacienta odstranění brýlí do blízka, je možné upřednostnit metodu PRELEX, která obnáší refrakční čočku kombinovanou s implantací multifokální nitrooční čočky.
Lidem, kteří chtějí vidět na blízko i do dálky, se implantuje trifokální čočka.
Podle náročnosti zákroku se cena za 1 oko pohybuje mezi cca 20–50.000 tis.Kč.
Vše se provádí ambulantně bez použití anestetik, jen se do očí nakapou znecitlivující kapky. Další den je pacient plně funkční.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Ne…

  1. Kolik stojí? – hledej ceník operací šedého zákalu (to je „to ono“).
  2. Podmínky? – jo, musí – musí být ve stavu, aby tu operaci přežil (jinak viz 1.).

___
A abych trochu rozvedl to úvodní ne…:

  • člověk bude vidět ostře, ale ne na všechny vzdálenosti – umělá čočka neumožňuje akomodaci
  • některé vady vidění výměna čočky neumí korigovat

Máš-li problém vidění, nech se důkladně vyšetřit u doktora – řekne ti, jak konkrétně na tom jsi…
😉
_____________­________________________­____________________
Existují bifokální nebo i trifokální čočky (čočka má v soustředných kruzích rozdílnou optickou mohutnost) – vidění je dost odlišné od obvyklého a musíš se je naučit používat.
Pak existuji i čočky, které umožňují ´jakobyakomodaci´ – do jisté míry.
Ale je to jako s každou jinou protézou – originál je lepší…
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
orwell

Jen bych doplnil gecca: existují i čočky – obdoba multifokálních brýlí, které umožňují vidět ostře jak na blízko, tak na dálku. Jak to funguje, se mě neptejte, to jsem nepochopil. Jeden můj známý si je nechal implantovat někde na klinice v Pardubicích a zaplatil tehdy cca 50 000,– Kč Už je to možná 5 let nebo více. Tedy žádná novinka. Tehdy si je nemohl vynachválit. Jestli vidí stále dobře i nyní, to nevím, dlouho jsem ho neviděl. Ta klinika se jmenuje tuším Vektor(?) a je naproti policajtům Na Spravedlnosti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orwell

pusinka50: vynikající odpověď, dal bych nominaci, kdybych mohl. Skoro bych řekl, že s tím máš osobní zkušenost. Trefil jsem se?

před 2654 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

orwell: Uvedla jsem také, že lidem, kteří chtějí vidět na blízko i do dálky, se implantuje trifokální nitrooční čočka. Nebylo nutné doplňovat:-))

před 2654 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

orwell: bohužel osobní zkušenost nemám, ikdyž bych ntuně potřebovala zákrok absolvovat, bohužel je to na mě hodně drahé:-) Ale pohledala jsem na netu a udělala „výcuc“ toho důležitého:-)

před 2654 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek