xxx3

Možná by bylo lepší přečíst si tu zprávu pořádně. Ono se to totiž netýká uznávání pasů uvnitř EU, ale toho, jak jsou pasy jednotlivých zemích chápány mimo EU.

Další odpovědi
Klaproth

Jedná se o vízovou povinnost vůči třetím státům, EU s tím nemá nic společného. Tys ten článek nečetl, že?

ivzez

Souhlasím s Xxx3 a Klaprothem → jde o to, jak pasy
všech zemí (nejen zemí EU) uznávají země mimo EU.

EU nemůže ovlivnit, jaké (bez)vízové podmínky s ostatními
státy se jednotlivým členským zemím podaří vyjednat.
(Podle mne nelze v této oblasti hovořit o rovnosti.)

Nemůže např. USA, Číně nebo Mexiku nařídit, aby se všemi
členskými státy EU uzavřely dohody o bezvízovém styku.

Navíc bych řekla, že si ČR v tomto ohledu nestojí špatně.
Zaujaly mne Slovensko v 6. skupině a Vatikán až na 7. místě.
Zejména u Vatikánu bych očekávala lepší výsledek.

_________

Poznámka:
Kdybych před chvilkou neodpovídala na otázku, v níž
tazatelka pokousala psa, měla bych pocit, že se mi to zdá…
(Dnes se „nešťastným formulacím“ nějak daří.)

Brblal

Nejsme stejné státy, my (ČR) vyrábíme stroje a automobily, máme nízkou nezaměstnanost, málo lidí mluví dobře anglicky, nemáme tu takové dobré podmínky na pěstování ovoce, je tu nízká kriminalita, nížší platy a tak umíme leccos vyrobit levněji než na západě…
Je dobré se podívat na to, kolik máme HDP/obyvatele a jaký máme HDI, myslím, že to není špatné, když se tady „hospodařilo“ v letech 1948 – 1989 tak jak se hospodařilo, hodně schopných lidí uteklo do ciziny…

Kryšpín

Pamatujte, že Německo mělo velké výdaje v první válce, ve druhé ještě větší a proto když od bolševiků v roce 1945 dostali na frak, tak jim nejvíce opět na nohy pomohla Anglie, Francie a Amerika, tudíž jsou trochu někde jinde než malé Česko, které budovalo komunismus, později normalismus a nakonec nejsmejako-oni-ismus

autacek

xxx3 → tak že tobě, že jsme v zahraničí jako občané EU nějaké druhé, či třetí kategorie, přijde normální? Hezky to bylo vidět na zavedení víz pouze pro občany některých států EU do Kanady (kvůli kočujícím Rómům, ale oficiálně to nikdy nepřiznali) . Hádej jak to EU nakonec vyřešila? Vykašlala se na nás v rozporu se všemi unijními pravidly.

ivzez

Že na nás EU kašle, je jasné,
ale nijak to nesouvisí s (bez)vízovým stykem.

EU není oprávněna nařizovat třetím státům,
jak má jednat s jinými zeměmi.

Na kanadská víza neměla vliv EU. Promítlo se
do nich stěhování našich Rómů „za lepším“.

xxx3

Jedno mi to není, ale fakt je ten, že se to více týká těch států, které vůči nám uplatňují vízovou povinnost. EU opravdu nemá pravomoc k tomu, aby zrušila víza pro Čechy třeba do Austrálie. Snad leda kdybychom se stali federací s jednotným pasem, podobně jako USA. Takhle by sis to přál? Nebo by to byl zase „eurodiktát“?
Co se týče Kanady, tak tam momentálně snad vízový režim neplatí, ale zajímalo by mě, jak to bylo s tím porušením pravidel. Pokud vůči nám Kanada v minulosti zavedla vízový režim (což nerozporuji), tak to byla iniciativa kanadské vlády. Jaká „všechna unijní pravdila“ pak byla porušena?