Hrabě z Iowy

Když existuje hymna komunismu tj. internacionála, existuje i hymna kapitalismu?

Dobrý den. Když existuje i hymna komunismu tj. internacionála, existuje i něco jako její opak?

Nejlepší odpověď
annas

Víte, kdy a proč internacionula vznikla?

Nebyla to komunistická hymna, protože komunismus neexistoval. v 4eském zdroji je chyba.
------.

"Originální francouzská verze L'Internationale byla napsána komunardským básníkem Eugène Pottierem (1816–1887) v roce 1871, v době krvavého potlačení komuny. Text písně líčí sociální nespravedlnost, hladovějící a utiskované dělníky, a vyzývá je ke vzpouře. Originální francouzská verze má šest slok, ve většině jazyků včetně češtiny se ale používají jen první a poslední sloka.

Internacionála je hymnická pieseň. Stala sa hymnou medzinárodného socializmu a bola preložená do väčšiny jazykov. Nespievajú ju iba komunisti, ale aj socialisti a sociálni demokrati. Bola tiež zjednocujúcou piesňou študentov počas protestov na Námestí nebeského pokoja v Pekingu v roku 1989."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Internacion%C3%A1la_(­p%C3%ADse%C5%88)
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Internacion%C3%A1la_(­piese%C5%88)

--
O kapitalistické hymně jsem neslyšela.

Další odpovědi
Arne1

Hymna komunismu ? Trochu bombastický titulek, skoro jako kdyby ho napsali redaktoři Blesku nebo iDnesu.

Internacionála je mezinárodní hymna dělnického hnutí, spojovaná především s komunismem, zpívaná ale i v socialistic­kých, sociálně demokratických a anarchistických kruzích. Jde o jeden z nejvýznamnějších symbolů levice.

Hymna kapitalismu je nesmyslný pojem, když chceš tak třebas Money od Pink Floyd.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Internacion%C3%A1la_(­p%C3%ADse%C5%88)

hapiky

Kapitalisté se o takovou pitomost vůbec nezajímali. Internacionála vyzývá k násilí či k svžení demokracie nebo kdo chce tak kapitalismus. Kapitalisté svrhovat komunisty nemusí, protože komunisté po čase obvykle „kleknou“ sami.

EKSOT123

Když jsou vznešené, i když nedomyšlené idee, automaticky vznikají vznešené písně. Jestli jsou písně opěvující kapitál, tak asi spíš humoristické, ironické, nebo s negativním nábojem. Člověk míří výš. V podstatě vše, co nemíří úplně nejvýš, k Bohu, tak sice je možné opěvovat, ale ne tak, aby se to stavělo úplně nejvýš, na Boží místo – což možná Internacionála dělala.
Jestli hledáte opak internacionály, tak prakticky to může být třeba o odchodu komunismu, přesněji řečeno o „návratu vlády věcí tvých“, čili Modlitba Jana Amose Komenského, kterou zpívá Marta Kubišová. Někteří tuto píseň považují za hymnu. https://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/kubisova-marta/modlitba-pro-martu-10556

Kryšpín

Kapitalismus je to nejlepší co vůbec existuje i když jiný má pan Babiš a spol, jiný pracovník u montážní linky a jiný na př. bezdomovec, také je rozdíl tohoto ismu v kolébce demokracie USA a kapitalismus v české kotlině

aliendrone

Tak do důsledku bráno jistě ne – to víš, v kapitalismu musíš ZAPLATIT (což schvaluji) a nikomu se logicky nechce vyhazovat peníze za blbosti (obzvlášť chvályhodné). ;) :D

Nejbližší co bych k tomu přirovnal je asi La Marseillaisa, tu si lidé zpívali při likvidaci monarchie, když se rodil nový společenský řád. Posléze se z ní stala i francouzká státní hymna. (takže kapitalismus „utřel“ i bez ohledu na „autorská práva“, xixixi) https://www.y­outube.com/wat­ch?v=a_e00zMVnOw

hapiky>>> Kam na ty hlody chodíš? Mně už to OPRAVDU připadá, jako kdybys měl na to nějaké speciální školení nebo co, to už se vymyká běžné statistické odchylce! Slyšel někdy termín „studená válka“ nebo „Vietnam“? Prý „nemusí svrhávat“! :D :D :D Nebo to „vyzývání k násilí“ – jen to jdi říci Frantíkům, že mají naprd hymnu – uvidíš co se stane! ;) :D

Kdyby „se nesvrhával“ bolševismus, kdyby se proti němu nebojovalo, tak ho tu máme DODNES a po celém světě, prober se!!! Fakt už mě ta tvoje pravdoláska nejde na rozum! ;)