ivzez

Kdy u nás byla postavena první mešita? Vzpomenete si bez pomoci Google a dalších vyhledávačů?

K vložení otázky mne inspirovala otázka na mešity a islámskou komunitu v ČR:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-mozne-ze-v-cr-nikdy-a-nikde-nebude-stat-mesita-a-existovat-muslimska-komunita
_________

Doplňuji:

Já vím o modlitedbně, která vznikla v Praze už asi o 10 let dříve, ale nedaří se mi k ní nic najít. Nejspíš se neumím správně zeptat. Pomůžete mi s hledáním?

A kdy se u nás objevil islám? Lze to nějak doložit?

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jste u otázky podmíni – nehledat v Google.

Podle doplnění otázky jsem našla o muslimech toto:

"DĚJINY MUSLIMŮ MORAVY, ČECH A SLOVENSKA

Území dnešní České republiky bylo v průběhu dějin ovlivněno islámem jen velmi slabě. Počet muslimů, kteří žili v Čechách a na Moravě byl vždy velice malý a prostor pro šíření islámu značně omezený. Od počátku byl islám u nás považován za konkurenční náboženství a i dnes zde zaznamenáváme působení protiislámských tendencí.

Od Cyrila a Metoděje po první světovou válku
V roce 1912 císař František Josef I. podepsal říšský zákon č. 159/1912 o státním uznání islámu.

Muslimové u nás v letech 1918 – 1989
První snahy o výstavbu mešity se spadají do druhé poloviny 30. let 20. století, kdy k tomu byly zřejmě nejvhodnější podmínky. Do války se však problém vyřešit nepodařilo a k dalšímu vážnějšímu pokusu došlo až v letech devadesátých.

Muslimové v porevoluční České republice
Mešita v Brně

Začátky muslimské komunity v Brně spadají už do roku 1992, kdy byla zřízena modlitebna ve sklepních prostorách v ulici Dobrovského, v Králově poli. Modlitebnu provozovala Organizace islámského centra a vedl ji ing. Nazih Burhan.

Mešita v Praze

Již od pádu totality se v Praze v pronajatých prostorách začala scházet skupina praktikujících muslimů na pátečních kázáních a modlitbách. Místo pátečního kázání a společné modlitby se stěhovalo, většinou po několika měsících, a probíhalo buď na studentských kolejích nebo ve společenských či sportovních sálech .
Tyto aktivity vyústily v založení Nadace pro zřízení a provoz islámského centra v Praze, která byla v lednu 2001 roce přejmenována na Islámskou nadaci v Praze.

Od roku 1992 byla sedm let v provozu první muslimská modlitebna v České republice v poválečné době v Praze 4 – Krči. Byla sídlem Nadace islámského centra v Praze, která modlitebnu provozovala. Sídlilo zde i vedení svazu muslimských studentů v České republice.

V Praze 9 – Kyjích byl 7. května 1999 zahájen provoz Islámského kulturního centra, skládající se z velké modlitebny a je sídlem Islámské nadace v Praze.

V Praze jsou i další malé modlitebny, kde se schází turecky mluvící muslimové a modlitební místnost na Václavském náměstí. atd."

Současnost
http://www.praha-muslim.cz/mos­ques.htm

http://www.e-islam.cz/node/57

Lednický minaret a turecká věž
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-lednicky-minaret-v-cr-unikatem-tohoto-typu-staveb-v-evrope-kdyz-je-to-vysadou-islamskych-zemi

Další odpovědi
anonym

V červenci 1998.

Zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Brn%C4%9Bns­k%C3%A1_me%C5%A1i­ta

Klaproth

První mešita – to netuším. Ale islám nás prostřednictvím islámských učenců ovliňuje už dlouho – alchymie, matematika, astrologie.

dubraro

Mešitu nevím, ale minaret postavili na začátku 19. století v Lednici.
Nikdy ovšem jako minaret nesloužil, je to jen rozhledna, která má podobu minaretu.

luckykubrt

Nevím, kdy byla u nás postavena první mešita, ale těším se na dobu, kdy bude zničena poslední mešita na světě. Tato ohavná a nenávistná ideologie je totiž falešným náboženstvím. Proto doufám, že místo mešit se budou stavět sály Království, lidé budou uctívat jediného a pravého Boha Jehovu a všichni si budou navzájem bratry a sestrami. Mohamed není nad Krista a pochybuji, že se mu vůbec zjevil anděl Gabriel, aby ho ustanovil Božím prorokem (je rozdíl mezi tím, jak se chovali Ježíšovi učedníci a Mohamedovi následovníci – jako mezi pravým Bohem Jehovou a ďáblem). JEHOVA BŮH SICE HŘÍCH TOLERUJE, ALE ODSUZUJE!
ALLÁH JEHOVA AKBAR!

yuko

Bylo to v dobe, kdy to jeste nikomu nevadilo. V roce 1998 – v Brne – 1. mesita v CR

Zdroj: http://brno.id­nes.cz/prvni-ceska-mesita-slavi-v-brne-patnact-let-f26-/brno-zpravy.aspx?c=A130701­_1946742_brno-zpravy_ekr

autacek

Proč bychom neměli používat Google? Otázku máš zařazenou ve špatně kategorii, pokud se jedná o anketu? A vůbec, proč tady protěžuješ islám? Na první křesťanský kostel se nezeptáš. Nakonec píšeš, že se ti nedaří nic najít, ale tady se použít internet nezdráháš. Ano, přijde mi to hrubě urážející, obzvlášť pokud poučuješ jiné, jak se chovat.

ivzez

@Annas, děkuju, byla jste úspěšnější než já.

Přesto se ani ve Vaší odpovědi neobjevilo to, co mne zajímá.
Mám dojem, že se (myslela jsem, že to byla mešita, ale zřejmě to byla
jenom modtlitebna) objevila v Praze koncem 80. let (vzpomínám si na jednu zprávu z TV). Ale je to hodně dlouho, mohu se plést…

_______

Udělala jsem chybu, že jsem si svou teorii neověřila před vložením otázky. Domnívala jsem se, že Google najde hned… Zajímalo mne, jestli si někdo na tu zprávu vzpomene také.

ivzez

@Autacek:
Udělat chybu může každý, ale ne každý ji umí uznat, že?

Totéž platí pro porozumění textu: Nezakázala jsem použití
vyhledávačů, ptala jsem se, jestli si někdo vzpomene bez nich.

Otázka na to, kdy u nás vznikla první mešita nebo na to,
kdy se u nás objevil islám, není jeho protežováním.
Protežování je něco jiného (doporučím slovník).

A samozřejmě ani nejde o anketu…

Možná by stálo za úvahu si připomenout češtinu.

_____

Chápu, že Vás (tykání jsem Vám nenabídla) nahlášení
pár otázek naštvalo, ale pro mne by to byl důvod k zamyšlení,
jak se příště zeptat lépe…

ivzez

Nechci si zatím uzavřít možnost vstoupit do otázky,
proto zatím zde:

A kdy se u nás objevil islám? Lze to nějak doložit?