Je lednický minaret v ČR unikátem tohoto typu staveb v Evropě, když mešity jsou výsadou islámských zemí?

Obrázek = foto

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Lednický minret (turecká věž) je unikát , protože to je nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země, nikdy nesloužíl k náboženským účelům.

"Tak jako každá neobvyklá stavba z historie, i lednický minaret je opředen řadou legend, snažících se vysvětlit její původ.

Podle jedné z nich prý si lichtenštejnský kníže tajně vydržoval na lednickém zámku muslimskou milenku, které se prý ale stýskalo po domově. Kníže proto pro ni postavil minaret i s mešitou, aby se na Moravě necítila tak úplně jako v cizině.

Jiná pověst zase praví, že chtěl kníže Alois Josef I. z Liechtensteina postavit ve městě Lednici nový kostel, jenže mu to brněnská konzistoř nepovolila, a tak si místo toho (a prý natruc katolickým hodnostářům) vybudoval na svém zámeckém parku islámský svatostánek.

Mnohem pravděpodobnější verzí však je, že chtěl rakouský kníže spíše napodobit jiné evropské aristokraty. Tehdy bylo totiž módou zasazovat do parků a zahrad neobvyklé stavby z antického i orientálního světa a multikulturní Liechtenstein nechtěl být v ničem pozadí.

Je jedinečnou ukázkou maurské architektury, která neměla a vlastně nemá ještě ani dnes u nás obdoby! Nikdy nesloužila k náboženským účelům a místo k modlitbám sem lidé chodí jako na rozhlednu. atd."

http://extras­tory.cz/tajem­stvi-lednickeho-minaretu-kde-se-vzala-na-morave-muslimska-stavba.html

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Minaret_(Led­nicko-valtick%C3%BD_a­re%C3%A1l)

Další odpovědi
klumprt

Lednický minaret je jednou ze staveb v rámci Lednicko-valtického areálu (LVA). S islámem vlastně nemá nic společného. Lichtenštejnové byli jedním z nejbohatších rodů a ze svých obrovských prostředků zbudovali LVA. Začátkem 19. století byl v módě romantismus. Takovéto exotické prvky byly zřejmě velmi romantické lákavé. Blíže lednickému zámku stojí ještě vodárna v maurském stylu. Další zajímavou napodobeninou je Janův hrad, ve skutečnosti lovecký zámeček v podobě umělé zříceniny. V zámeckém parku je dále i napodobenina zbytku římského akvaduktu. V lesích mezi Lednicí a Valticemi je pak řada drobných staveb, které jsou vcelku normální. Např. Randezvous, napodobenina římského vítězného oblouku.
Řekl bych, že paní kněžna měla bohatou fantazii a pan kníže bohatou kapsu. 🙂

Gestas

Ne, v muslimských zemích Evropy, hako je Turecko, Albánie, Bosna či Francie jsou minarety běžné.

dubraro

Lednický minaret je rozhledna, která minaret jen připomíná svým provedením.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Minaret_(Led­nicko-valtick%C3%BD_a­re%C3%A1l)

Klaproth

lednický minaret a islám nemají nic společného. I v jiných zámeckým parcích jsou podobné „pseudostavby“ – viz Krásný dvůr.