Kdy mohu požádat o prominutí poloviny trestu?

Dobrý den,
dne 23.11.2008 sem měl dopravní nehodu a byl mi na místě zadržen ŘP. Později mi soud svým rozhodnutím ze dne 17.7.2009 uložil trest zákazu činnosti na 30 měsíců.Mohu tedy žádat prominutí poloviny trestu již teď v únoru (15 měsíců po zadržení ŘP policií) a nebo se počítá doba až po rozhodnutí soudu? V každém případě se ale nevyhnu přeskoušení, že?
Předem děkuji všem za odpovědi.

Odpovědi
standa

Trest vám ´běžel´ již od 23.11.2008 (viz § 74/1 Trestního zákoníku)

Přezkoušení se nevyhnete, protože i když by vám ´půlku´ trestu prominuli (což ale není vůbec jisté), tak jeho délka přesáhne 12 měsíců, což je hranice pro (ne)vykonávání přezkoušení.

Pokud žádosti o prominutí zybtku trestu zákazu nebude vyhověno, tak pamatujte, že na přezkoušení můžete jít už 2 měsíce před skončením trestu, protože doklad o přezkoušení může být starý až 2 měsíce.

§ 74 Výkon trestu zákazu činnosti
(1) Do doby výkonu trestu zákazu činnosti se nezapočítává doba výkonu trestu odnětí svobody; započítává se však doba, po kterou bylo pachateli před právní mocí rozsudku oprávnění k činnosti, která je předmětem zákazu, v souvislosti s trestným činem odňato podle jiného právního předpisu nebo na základě opatření orgánu veřejné moci nesměl již tuto činnost vykonávat.