agentpv

Kdy, kde a proč vzniklo slovo „Česko, Čechy…“, když jsme se ve středověku jmenovali „Bohemiae“?

Nějak si to ze školy už nepamatuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak bylo naše území nazýváno už v antických dobách. „Latinský název Čech Boiohaemum (Bohemia) je odvozen od jména keltského kmene Bójů, kteří sídlili podle římských zpráv právě na území České republiky.“ http://www.czre­gion.cz/vite-odkud-pochazi-nazev-bohemia. Pak sem zabloudil praotec Čech.

Další odpovědi
marci1

Název Čechy pochází od západoslovanského kmene Čechů. Latinský název Bohemia, původně Boiohaemum, jenž časem ovlivnil i názvy v jiných jazycích (např.německé Böhmen), je odvozen od keltského kmene Bójů, kteří na území Čech žili od 4. do 1. století př. n. l. 🙂

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-nazvu-cechy

aliendrone

Vzniklo to z názvu údajného středočeského slovanského kmene, který se jmenoval… Čechové! (tedy podle Kosmovy kroniky)

Jinak naše území bylo osídleno a známo mnohem dříve před příchodem slovanských kmenů při stěhování národů. Před Slovany zde byli germánští Markomani a ještě před nimi keltští Bójové (dle kterých je i latinský název)

Také se říká, že je to nazváno podle prafotra Čecha, který přivedl do české kotliny své lidi po té veliké pitce, kdy prafotr Slovák byl druhý den tak zřízený, že nemohl ráno vstát a GO WEST! Proto Slováci zůstali tam, kde nyní jsou. ;) :D :D

annas

ONěco se dovíte dovíte v archívu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-nas-stat-zeme-jmenuje-cesko

1. "Původ slova Češi je mnohem složitější. Odborníci si stále nejsou jisti, jak slovo vzniklo. I pojmenování praotce Čecha se muselo od něčeho odvodit.

Je několik variant původu slova Čech. Co na to Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku.

"Čech, český, Česko, českost, češství, čeština, češtinář. Toto staré etnonymum, označující původně pouze jeden kmen sídlící v centru dnešních Čech, se pokouší objasnit množství výkladů.

Za nejpřijatelnější považujeme výklad ze základu*čel-,který je ve slově čeleď,  člověk,s expre­sivní obměnou →ch( srov.  :hoch) (příslušníci kmene sami sebe často nazývají ‘lidé’, srov. i Deutsch u  :cizí),

Další dobrá možnost je odvození od *čechati, *česati ‘česat, drhnout’, ale i ‘bít’, pak by Čech znamenalo ‘bojovník’.Nejasný je vztah k slovinskému čȅh ‘pastevec, chlapec’, významově je však lze spojit s oběma výklady."

2. Pokud máte na mysli nový název Česko po oddělení Slovenska, teorií je rovněž několik. Zůstala varianta: Čech – český – Česko – Česká republika. Podobně – Polsko, Slovensko, Rusko atd.

Česko je obecný jednoslovný název, který u nás nikdy dříve neexistoval. Politický název je Česká republika.

3. Vysvětluje lingvista doc. PhDr. Jiří Felix CSc.,
https://www.czechia-initiative.com/ces­ko_clanky.

"Ne nevýznamným argumentem na podporu jména Czechia je i to, že angličtina se zatím jeví jako prakticky jediný evropský jazyk, který jako by nebyl schopen přeložit české zeměpisné jméno Česko.

Politický název Česka je Česká republika

Ano, tvar Czechia je v latinských textech z českého prostředí doložen např. z roku 1728 (v té době přirozeně fungoval jako synonymum k Bohemia), nejedná se tedy o tvar zcela nový, byť se v angličtině dříve nevyskytoval (nebyl pro to totiž důvod). Czechia se proto jeví jako jazykově nejvhodnější ekvivalent pro označování Česka v angličtině a k témuž názoru dospěli po objektivním posouzení možností i odborníci, kteří jej v roce 1993 doporučili NK ČÚZK uznat jako oficiální.

Proč ne BOHEMIA, který používá angličtina?

Ten výraz ale odkazuje pouze na Čechy, a ne na celou zemi. Navíc Bohemia není slovo českého původu., ale znamená jen Čechy. To se používalo v minulosti, když jsem byli součástí jiné říše.

https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-svet/nazev-czechia-se-neujal-ani-po-roce-vsima-si-washington-po

Jak jsem uvedla výš – Čechy jsou Čechy, ale Česko je Morava, Čechy a Slezsko.

Edison

K již uvedenému ještě nutno dodat, že zatím, co Čechy je názvem územním, jako např. Morava, Slezsko, Chodsko, tak Česko je zkráceným názvem státního útvaru, tedy spíše právním pojmem podobně, jako Dánsko, Norsko, Německo…

EKSOT123

Jednou jsem slyšel, jak M. Zeman na podobné téma řekl: „Hlavně, aby nám neříkali Čechistán.“

annas

Ad Edison,

Česko je zeměpisný názeve. Česká reoublika je politkcý>

annas

Je to marné..Cesko je změpisný název, Česká republika je poliotkcý.

Kepler

Alien: a co Čechův brácha Lech? Ten byl po té ožrávačce tak zmatený, že dodnes neví, kde má své území. Dřív víc na východ, pak zase víc na západ…