BEAES

Proč se náš stát/země/ jmenuje Česko?

Podle koho nebo čeho? Víte jak název vznikl?
Proč se Česku také říká Bohemia?

Nejlepší odpověď
annas

Původ slova Češi je mnohem složitější. Odborníci si stále nejsou jisti, jak slovo vzniklo. I pojmenování praotce Čecha se muselo od něčeho odvodit.
Je několik variant původu slova Čech.

Bohemia není slovo českého původu.

Pokud máte na mysli nový název Česko po oddělení Slovenska, teorií je rovněž několik. Zůstala varianta: Čech – český – Česko – Česká republika. Podobně – Polsko, Slovensko, Rusko atd.

Zájemci si mohou přečíst vysvětlení na:
Doplňuji:
Česko je obecný jednoslovný název, který u nás nikdy dříve neexistoval. Politický název je Česká republika.

I když se mně slovo Česko nelíbí, jde o patvar, je vytvořené podle pravidel českého jazyka. Ale mohu do toho pojmu zahrnout i Moravu, zatímco Čechy jsou jen část České republiky. Žiji v Čechách – žiji na Moravě.

Ale domnívám se, že by se neměl název Česko používat oficiálně. Jen ČR…

Zdroj: http://www.rev­prirody.cz/da­ta/0507/cesi.htm

Další odpovědi
Terryle

Česko je od praotce Čecha, ne?
A Bohemia od keltskýho kmene Bójů. Bojohemum (vlast Bójů) – Bojohemia – Bohemia… možná s lehkým zkomolením, ale nějak tak to je :)

led

Z môjho pohľadu nie je Česko (germanizmus), ale Čechy, Česká republika, Země česká…
V dejinách Čiech som výraz Česko nenašla.
Bohémia – zem Bójov, kmeň sídlaci na uzemí českej kotliny

mojitek

Nikdy nebudu žít v Česku,ale pouze a jen v České republice.

Doplňuji:
led : vy víte o naší zemi víc než kdejaký čehůň. Naprosto s Váma souhlasím.
Navic-jak v TV argumentovali,že proč ne Česko,vždyť je ..Slovensko,Ma­ďarsko..atd
Zajímalo by mne,proč neargumentova­li..Americko,Bra­zilsko..
Vždy to pro mne budou Čechy nebo České země

jandmil

Když jsem ještě jako mladík s kamarády trampoval a někdo se nás zeptal, kam letos pojedeme na dovolenou, odpověděli jsme „do Česka“. Tím jsme naznačovali 1. že to nebude za hranice a 2. že nevíme přesně kam to bude.
Tenkrát to někteří lidé brali jako vtip, jiní se nad tím (názvem) pohoršovali. Proto mám k používání tohoto pojmenování oficiálně dodnes odpor.
Odjakživa byly mojí vlastí Čechy nebo Československo.