Avatar uživatele
BELA81

Kdy a odkud se vzalo cukroví?

Doplňuji:
Myslela jsem celkově cukroví.Děkuji Annas.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, vagra, johana 56 před 2492 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Neuvedla jste jaké cukroví.

Stejně jako má svoji historii vánoční stromek, který se u nás poprvé objevil na počátku devatenáctého století, má podobnou historii i vánoční cukroví.

S trochou fantazie by se tak dalo říci, že v těchto letech slaví dvousté narozeniny. A tak právě vánočnímu cukroví je věnována voňavá výstava, která je až do 8. ledna k vidění v Regionálním muzeu v Žatci. Výstavou mne provedla její autorka Jitka Krouzová, která zároveň potvrdila to, že historie vánočního cukroví a vánočního stromku se u nás začala psát opravdu po roce 1800.

http://www.rozhlas.cz/…

--
Linecké cukroví
historie lineckého těsta se začala splétat už v polovině 17. století? Již tehdy měla ve svých ručně psaných kuchařkách hraběnka Margarita Sagramosa z Krainu čtyři recepty na toto pečivo. Kdo byl oním autorem lineckého těsta se ale neví. První tištěný recept si kuchařinky mohly přečíst o půl století později a to v salzburské kuchařce Conrada Haggera. Původně se z těsta nedělaly malé kousky cukroví, ale linecký dort, který milovala i císařovna Sisi. Svou cestu do světa si tento dort a především toto těsto vydobylo až kolem roku 1823 díky Johannu Konradovi Vogemu, novému partnerovi cukrářské vdovy z Lince. Historikové se proto dlouho domnívali, že právě on je vynálezcem této "křehké hmoty".

http://unasnakopecku.blogspot. cz/…

http://life.ihned.cz/…
--
Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je snad kromě slivovice nejznámějším produktem tohoto moravského města a zároveň významnou ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Návštěvníci z nejrůznějších zemí právem obdivují jeho provedení a jemnou krásu.
Ve Vizovicích má výroba figurálního pečiva starou tradici, její původ sahá mnoho století nazpět. Přesněji lze těžko povědět, kdo a kdy první začal místo figurek z kynutého těsta, které se pekly o různých svátcích, tvořit menší figurky z jednoduššího těsta. Můžeme jen konstatovat, že dnes se toto slavnépečivo vyrábí stejně jako před staletími.
http://jahoda2020.blog.cz/…

Historie pečení vánočního cukroví představuje tradici sahající až do šestnáctého století. Dříve však lidé pekli vánoční cukroví nejen z důvodu mlsání. Vánoční cukroví mělo tajemnou schopnost, která mohla ochránit dům, rodinu i domácí zvěř před temnými silami. Lidé nějčastěji z těsta tvarovali kuličky a kolečka, vykrajovátky se vykrajovala zvířata. Kolečko má o vánocích symbolizovat slunce a měli byste jej mít nejen na vánočním cukroví. Vykrájená zvířátka představovala zvířáta ze chléva. Vánoční cukroví se věšelo na stavení i do chlévů a zdobily se jimi i ovocné stromy, aby se domu drželo štěstí, zvířata prospívala a ovoce se rodilo. Vánoční cukroví bylo také častým dárkem a v neposlední řadě také vánoční dekorací. Vánoční cukroví se však chutí hodně lišilo od dnešních máslo oříškových pochoutek. Ještě v první polovině minulého století se pekly především perníčky. Používal se hodně med a sušené ovoce. První vánoční sladkostí byla húska nebo-li oblíbená sladká pletená vánočka.

http://www.cukrarnanapesine.cz /

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, johana 56 Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek