savyla

vánoční pečivo

moje maminka kdysi dělala strašně dobré vánoční pečivo.Říkala tomu mušle a byla to bylo to vykrojene kolečko z testa a do nej jeden mensi otvor-naplnilo se to naplni z nejakych ořechů a nečeho a cele se to přeložilo do půlkruhu-behem pečeni vybublala napln a vypadalo to jako by tam byla perlička.nedelate to doma ? potřebovala bych recept na testo i napln.dekuji

Nejlepší odpověď
muhamed

jmenuje se to tlamicky
30dkg hl. mouky
25dkg masla
1 vejce
1/2 pras. do peciva
citronova kura
2 lzice vody

Doplňuji:
a jeste nadivku
10dkg cukru
10dkg orechu
1 vejce
asi 3 piskoty a trosku rumu

Další odpovědi
hanulka11

My říkáme škeble
Na těsto: 250g tuku, 250g hladké mouky, 1 vejce, 1 lžička vody, 1 lžička octa

Na nádivku: 120g mletých vlašských ořechů, 100g cukru moučka, 1 vejce, 1–2 polévkové lžíce rumu, 1–2 polévkové lžíce kakaa
Na obalení: moučkový a vanilkový cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

Z uvedených surovin si vypracujeme těsto (dle potřeby ještě moučíme), které necháme do druhého dne odležet v lednici (balím ho do potravinářské folie). Když je těsto odleželé, tak si připravíme nádivku tak, že najemno posekáme vlašské ořechy a smícháme s ostatními surovinami (jen zastudena, nic se nevaří!). Těsto vyválíme a vykrajujeme kolečka (dělala jsem o průměru asi 5cm), která naplníme asi lžičkou nádivky, přehneme napůlku a kraje přitlačíme, aby nádivka nevytekla bokem a přední strana musí zůstat otevřená. Takto škeble klademe na pečící papír a dáme péct do předehřáté trouby na 180°C dorůžova až zlatava. Ještě teplé je obalujeme ve smesi moučkového cukru
Doplňuji:
jestli je to tedy ono co myslíš
http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=2135­51582939

hanulka11

mám na ně zaděláno, takže dneska budou pečené – jsi asi věděla, že je budu péct
http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=1013­551617677 už na nich pracuji

hanulka11

tak přesně to vyšlo na dva plechy – dělala jsem menší ,cca 4cm kolečka
http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=1213­551672195

Damiana

Tedy hanulko, to je nádhera. Myslela jsem, že už se na další druh vykvajznu, ale jdu do na to!:-)
Ty mušle jsem vůbec neznala.