Kepler

Kdo že se má ztratit ve slovenské hymně?

…zastavme sa bratia, veď sa oni stratia…

Nejlepší odpověď
led

Máte chybu v texte. správne má byť

„Nad Tatrou sa blýska
hromy divo bijú,
nad Tatrou sa blýska
hromy divo bijú,
Zastavme ich, bratia,
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú…“

Štátnu hymnu tvoria prvé dve slohy piesne Janka Matúšku „Nad Tatrou sa blýska“ z roku 1844. Text napísal pri protestnom odchode štúrovcov z Bratislavy.
Pre lepšie pochopenie slová celej protestnej piesne:

"
\:Nad Tatrou sa blýska,
hromy divo bijú.:\
\:Zastavme ich bratia,
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú.:\

\:To Slovensko naše
posiaľ tvrdo spalo.:\
\:Ale blesky hromu
vzbudzujú ho k tomu,
aby sa prebralo.:\

\:Ešte jedle rastú
na krivánskej strane.:\
\:Kto jak Slovák cíti,
nech sa šable chytí,
a medzi nás stane.:\

\:Už Slovensko vstáva,
putá si strháva.:\
\:Hej rodina milá
hodina odbila,
žije matka Sláva!:\"

myslím, že každý mysliaci človek v týchto slovách nájde aj to, kto sa má stratiť.
Hromy tu predstavujú nepriateľa slovenského národa

Další odpovědi
annas

Je zd e chyba. Správná má být „zastavme ich bratia“ … Zastavme burácející hromy- přeneseně nepřátele, těch se nebojíme, my se před nimi nezastavíme. . Slovo „sa“ bylo znakem pasivity.

Slyšela jsem toto vysvětlení od herce Ladislava Chudíka v nějakém rozhovru. , Začala jsem si toho všímat a bylo slyšet „ich“.

Slova hymny po rozkliknutí odklazu

"Nad Tatrou sa blýska
hromy divo bijú,
nad Tatrou sa blýska
hromy divo bijú.
Zastavme ich bratia
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú.
Zastavme ich bratia
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú.
 atd.

Písnička se objevila tiskem už v roce 1851 pod názvem „Dobrovoľnícka“:

Nad Tatrou sa blýska hromy divo bijú.
Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia,
Slováci ožijú. atd. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slovensk%C3%A1_hym­na

„Písnička měla několik variant textu, ještě před první světovou válkou se objevila změna, která se pak dostala i do československé hymny. Ve třetím řádku se zpívalo: „Zastavme sa bratia“. Po vzniku samostatného Slovenska v roce 1993 se slova upravila podle originálu na současnou verzi „Zastavme ich bratia“. Ve starých učebnicích je obsažena "starší“ verze. Nyní už se ve slovenské hymně zpívá pouze „Zastavme ich bratia“."

Ještě slovenský odkaz
https://www.cas­.sk/clanok/275582/u­kazte-aki-pravoverni-slovaci-ste-ako-sa-spravne-spieva-hymna-zastavme-ich-alebo-zastavme-sa/

„Prvá strofa sa stala súčasťou československej hymny. Pri prepise ju spasívnili na „zastavme sa“, aby sa dodržala rytmika, keďže ďalej v druhej a tretej strofe je „sa“. V roku 1993 sa text opäť zmenil na zastavme ich,“ vysvetlila Daniela Kodajová, z Historického ústavu SAV“

EKSOT123

Jen pro doplnění dávám odkaz na verzi pro hluchoněmé: https://www.go­ogle.cz/imgres?im­gurl=http://vtip­nice.eu/wp-content/upload­s/2015/02/Obr%25C3%25A1­zky-Slovensk%25C3%25A1-hymna-pro-nesly%25C5%25A1­%25C3%25ADc%25C3%25AD­.jpg&imgrefur­l=https://vtip­nice.eu/obraz­ky-slovenska-hymna-pro-neslysici/&h=405&w=­540&tbnid=rvMi­AoPo93H5aM&tbn­h=194&tbnw=259&us­g=K_gFnG2wyRFgp2lAb_Sv97­M0-sbCw=&hl=cs&d­ocid=x_EPPv1vjtS6dM#h­=405&imgdii=rvMi­AoPo93H5aM:&tb­nh=194&tbnw=259&w=540

elkon

Hromy, stačí si to přeříkat celé.