Drap

Kdo zavinil 1.světovou válku?

http://zahranic­ni.eurozpravy­.cz/eu/193659-sarajevsky-atentat-byl-jen-zaminkou-kdo-opravdu-rozpoutal-1-svetovou-valku/?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu
To co nás učili ve škole víme všichni, ale časem se občas ukáže že věci se mají ve skutečnosti úplně jinak.

Nejlepší odpověď
led

Skutečným vinníkem je nadnárodní kapitál a lidská chamtivost bez ohledu na národnost.
V první řadě si musíme uvědomit ekonomicko-politickou situaci nejen v Evropě, ale v celém světě a v delším časovém rozmezí …
Žádná země, žádný stát soběstačen jenom z vlastních zdrojů. Proto se je snažil získat jakémkolim způsobem. Národnostní osvodzovací hnutí kolonií a jejich ztráta, způsobily mateřské zemi (kolonizátorům) nemalé ztráty vedoucí ke snížení produkce a zisku. K tomu ve všech státech Evropy a hlavně v mnohonárodním Rakousku – Maďarsku proběhly národnostní boje za osamostatnění od Vídně, získání vlastní totožnosti a přístupu k ekonomickým zdrojům v jejich prospěch.
Vojna byla jedným z řešení těchto problémů.
Jedena z chyb při zjišťování viníka, je otázka" „kdo zavinil“, místo otázky: „co je důvod zavinění …“ a chybějící hledání řešení.
Kto zavinil 1. světovou válku, který způsobil 2. světovou válku,
nestačí jen patrat po imaginárních vinicích, ale přímo identifikovat skutečnou příčinu, abychom se nemuseli během několika let dotazovat:
„Kdo zavinil 3. světovou válku?“

dodatek:
Kepler „Bezprostřední příčinou byl atentát …“ nesouhlasím, to bylo pouze záminkou, spouštěčem již připravené války.

Další odpovědi
annas

Jak vyplývá z odkazu, odborníci se neshodli. Kromě jiných zemí je to i Německo – viz i zdroj níž.

Tak to bývá často s historickými událostmi, s odstupem doby se posuzují okolnosti ze širších souvislostí.

Ale v jiném zdroji se uvádí
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/1313199-nemecko-zaplatilo-posledni-cast-dluhu-z-prvni-svetove-valky

'Podle mírové smlouvy, kterou v roce 1919 podepsaly vítězné mocnosti s Německem ve Versailles, bylo Německo označeno za jediného viníka první světové války.

Byly mu uloženy reparace za škody způsobené vítězům v letech 1914 až 1918 a v roce 1921 byla jejich výše vyčíslena na 6,6 miliard liber. V tehdejších cenách to byla nepředstavitelná částka a podle některých historiků Německo nebylo schopno takový závazek vůbec zaplatit.

V roce 2010 Německo zaplatilo poslední splátku válečného dluhu. Splátku země převedla na účty soukromých finančníků, kteří pohledávky převzali. Splacení 70 milionů eur (asi 1,7 miliardy korun) uzavřelo dlouhý příběh odškodného, jež podle historiků do značné míry přispělo k vzestupu nacistického režimu a tím i k rozpoutání druhé světové války." atd.

"Atentát v Sarajevu Velkou válku zahájil. Co ji ale způsobilo?'
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/1028319-atentat-v-sarajevu-velkou-valku-zahajil-co-ji-ale-zpusobilo

autacek

Stejně jako tu další, Německo. Alespoň takto nás to učili. A co se týká další budoucnosti Evropy, zase v tom má prsty Německo. Taková zvláštní shoda.

Kepler

Kdepak Německo. Bezprostřední příčinou byl atentát na Rakousko-Uherského následníka trůnu v Sarajevu Františka Ferdinanda d'Este. Viz Švejk: „sedm kulí, jako v Sarajevu“.

plebs

Chamtivost a zelený mozky

ivzez

Příčin bylo více, Německo nebylo jediným
viníkem, ale podle mne největším. (Jen můj názor,
další bádání může přinést něco jiného.)

Nesouhlasím s odpovědí, že příčinou byl atentát na následníka
trůnu (ten byl pouze záminkou) ani s názorem, že Německo bylo
určeno jediným viníkem, „protože na Srbsku by se nezahojili“.

Atentát měl širší pozadí, vinu za něj nelze dávat (jen) Srbsku.

led

chybička se vloudila…
„Žádná země, žádný stát soběstačen jenom z vlastních zdrojů. Proto se je snažil získat jakémkolim způsobem.“
prosím doplňte si slovo „není“
Žádná země, žádný stát není soběstačen jenom z vlastních zdrojů. Proto se je snažil získat jakémkoli způsobem.

Kepler

Příčin bylo samozřejmě víc, ale právě tento atentát posloužil jako záminka k vyhlášení války Srbsku Rakousko-Uherskem, asi o měsíc později. To, že obviněni byli Němci mělo jediný účel: vymáhání reparací. Na Srbsku by se asi nezahojili.