Ametyst

Kdo z ČR pojede na korunovaci krále Charlese?

Účastní se někdo z českých politiků?
Prezident Joe Biden nepřijede, protože by tam usnul.

Nejlepší odpověď
Emefej

Předpokládám, že od nás pojede hlava státu, tj. president. Biden nepojede, neboť američtí presidenti podle tradice nejezdí.

Další odpovědi
marci1

Na korunovaci pojede prezident Pavel s manželkou. Do Londýna ale prezidentský pár nepoletí vládním speciálem, nýbrž netradičně běžnou leteckou linkou (což se bodygardům moc nelíbí).
🙂

paul1

Tady je celkem podrobný opis včetně pozvaných hostů. Celkem rád se kouknu

Zdroj: https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-svet/korunovace-karla-3-iii-2023-prince-charlese_230429060­0_ako

Ametyst

Emefej: Nevím, čemu říkáš “tradice”. Poslední korunovace Alžběty II. se konala v roce 1953. 🙂

Disraeli

To, že poslední korunovace byla dávno, neznamená, že tam není tradicí. Různé tradice ve VB mají hodně přes tisíc let. USA existuje už skoro 250 let a za tu dobu měli jisté vztahy s VB… kde jsou i jisté tradice. Před Alžbětou a její korunovací bylo několik předchozích korunovací panovníků, stejnětak několik prezidentů v USA. A žádný prezident od vzniku USA nešel na korunovaci (má to své důvody – i na vzdory třeba přátelství těch zemí v dnešní době… jiné hlavy států, ať monarchové nebo prezidenti na korunovace jezdívají… nebo i třeba premiéři, následníci, atd. Z USA ne).

Dříve cizí hlavy států/vlád nejezdily na korunovaci tuzemského panovníka.
Tím tuplem ne prezidenti USA. Hlava USA a hlava VB byly v jistém opaku, konflitku, atd. USA de facto vznikly z VB – díky povstání, vzpouře vůči své domovině a centru: království VB, ale i vůči královi. Věrnost ke králi zrušili (vyvázali se, spíše zradili) a nahradili ji svojí jinou hlavou státu.
A na něco jako korunovace jezdili často ti, kteří přísahali věrnost panovníkovi… proto přítomnost prezidenta – který je/byl hlavou úspěšně povstalé kolonie, který se krále zbavil – by nebyla u nich doma vnímána nějak pozitivně a mohlo by to být bráno jako akceptace britského monarchy, dokonce jeho přijetí od prezidenta, který by ho tím mohl uznat jako svého panovníka (tím i za celou zemi… zpět do kolonie nebo alespoň pod brtiskou/královu vládu. Symbolicky tedy takový „nepřijatelný“ akt pro ně).

Drap

Emefej má pravdu, je to už tradice. Neznám jediný případ, kdy by byl prezident USA na korunovaci některého anglického krále. /Funguje to tak vlastně od vzniku USA a za tu dobu to bezesporu lze za tradic již označit/.