Lukes888

Kdo uložil kamenné desky s božími přikázaními do „archy úmluvy“?

Kdo uložil kamenné desky, z božími přikázaními do ,,Archy úmluvy"?

Doplňuji : Vím, že když Mojžíš sešel z hory Sinaj, tak podle bible mu bůh řekl, aby svému národu nařídil, vyrobit Archu úmluvy. Ale nikde jsem se nedozvěděl kdo ji tam uložil, a proč poté ,( a to mě nejvíce zajímá), začala být archa nebezpečná. Tzn.: Kdo se jí dotkl, okamžitě zemřel.A taky jsem se pokoušel zamyslet nad tím, proč jsou na arše zobrazováni Cherubíni (okřídlení anďelé).

Nejlepší odpověď
annas

Archa úmluvy neboli truhla smlouvy byla posvátná truhla vyrobená na Boží příkaz starověkými Izraelity. Bůh jim řekl, jak má truhla vypadat. Uchovávala a chránila „svědectví“, což bylo Desatero přikázání na dvou kamenných deskách

Nejdřív Izraelité uchovávali truhlu smlouvy ve svatostánku, v části, které se říkalo Nejsvětější. Svatostánek sloužil k uctívání Boha. Vyrobili ho ve stejnou dobu jako truhlu a mohl se celý přenášet. Nejsvětější byla oddělená oponou, takže do ní nemohli vidět kněží ani další lidé. (2. Mojžíšova 40:3, 21) Vstoupit tam a spatřit truhlu mohl jedině velekněz, a to jednou v roce v Den smíření. (3. Mojžíšova 16:2; Hebrejcům 9:7) Později Izraelité truhlu přemístili do Nejsvětější v Šalomounově chrámu. (1. Královská 6:14, 19)atd.

Podrobnosti v odkazzu

https://www.jw­.org/cs/co-rika-bible/otazky/archa-umluvy/

„Mojžíš uložil kameny do archy a stanovil stráž z Léviovců, kteří totiž ‚byli Hospodinovi‘. Léviovci vykonávali strážní službu ve věku od 25 do 50 let. Pak přecházeli do zálohy. Mojžíš chtěl mít solidní stráž – žádné nezletilce ani veterány. Cizinec, který by se k deskám přiblížil, byl potrestán smrtí“ atd.
http://etfuk.sweb­.cz/covenant.html

Další odpovědi
dubraro

Mojžíš.
„V Truhle nebylo nic než dvě kamenné desky, které tam uložil Mojžíš na
Orébu, když Hospodin se syny Izraele uzavřel smlouvu po jejich odchodu
z Egypta.“ 1. Kr. 8.9
„Potom Becaleel vyrobil truhlu z akáciového dřeva: byla dva a půl lokte dlouhá, jeden a půl lokte široká a jeden a půl lokte vysoká. Obložil ji zevnitř i zvenčí čistým zlatem a po jejím obvodu udělal zlatý věnec. Ulil pro ni čtyři zlaté kruhy a připevnil je k jejím čtyřem nohám: dva kruhy po jednom jejím boku a dva kruhy po druhém. Z akáciového dřeva zhotovil rovněž tyče a obložil je zlatem. Tyče pak provlékl skrz kruhy po bocích truhly, aby se truhla dala nosit. Vyrobil také příkrov z čistého zlata, totiž slitovnici: byla dva a půl lokte dlouhá a jeden a půl lokte široká. Vytvořil také dva cheruby. Zhotovil je z tepaného zlata na obou koncích slitovnice: jednoho cheruba na jednom konci a druhého cheruba na druhém konci. Udělal cheruby tak, aby vystupovali ze slitovnice na obou jejích koncích. Cherubové měli rozpjatá křídla, jimiž zastiňovali slitovnici. Byli obráceni čelem k sobě a tvářemi se skláněli nad slitovnici.“ Ex. 37
Překlad Bible 21 století.
Chceš to i hebrejsky?