Avatar uživatele
Pokročilý

Kdo sestavil pořadí abecedy a podle čeho?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ve zdroji " Tajemný svět abeced – Martin Dokoupil " se o abecedě dovíte víc
http://jlswbs.wordpress.com/…
---
"Písmo vzniklo přibližně před pěti tisíci lety a jedná se tedy o poměrně starý vynález lidstva. Psaní písmen muselo být nějak vyučováno a proto je pro tyto potřeby lidé seřadili do jednoho celku – abecedy (alfabety). Pořadí písmen v nich, až na abecedu imena, je víceméně nahodilé.

První hláskové písmo (a tudíž i první hláskovou abecedu) vytvořili Féničané v 13. stol. před n. l.. Tato hlásková abeceda byla udělána na podkladě egyptských hieroglyfů a obsahovala 22 písmen. Tuto abecedu Féničanů pak doplnili Řekové o znaky pro samohlásky a vytvořili abecedu s 24 písmeny. atd.

Z řecké abecedy alfabéty je odvozena většina evropských abeced. Je to latinka (a z ní přizpůsobené abecedy – včetně té české) a staroslovanské písmo (hlagolice a cyrilice) na jejímž základě vznikla ruská azbuka.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Neodpovím ti na tvoji otázku, ale ukážu ti její vývoj.
http://www.ablogabouthistory.c om/…


Avatar uživatele
Bronzový

Vše šlo jednoduše skládáním. Nejprve se zachycovaly větší celky pomocí obrázků. To pomocí piktogramů. Když byste chtěl popsat cosi nekolika "větami", nešlo by to. Bylo tedy jasné, že se musí přidat abstrakce. Tak vzniklo klínové písmo a především egyptské hieroglyfy. Ty už jedním obrázek dokázaly popsat menší scénu a tak se toho dalo napsat více za kratší čas... Zkrátka namísto piktogramu jezera udělat jen 3 vlnky... A s postupem času se abstrakcí již abstraktních obrázků výsledek absolutně odlišoval od původního námětu. Takže na začátku byl jen obrázek - zachycující člověka, moře, nebe,... Pak byly vlnky, čtverce, kříže,... A pak už jednotlivá písmena. Nejprve ještě stále přibližující se původním námětům. A až když se od nich odpojily, dalo se v jazyce napsat skoro vše. Pořadí bylo tedy dáno původními piktogramy, ze kterých se vycházelo. A ty byly seřazeny podle živlů - v pentagramu.


Avatar uživatele
Bronzový

První doložené řazení znaků hláskové abecedy je u tzv. ugaritského písma z doby asi 1300 před n.l. Město Ugarit leželo na pobřeží dnešní Sýrie. Písmo obsahovalo jen souhlásky. Podobně jako písmo fénické začínalo na ',b,g ..., ale další řazení až tak moc nesedí. Každý národ používal jiné hlásky a měl jich jiný počet. Řecká alfabeta už obsahovala i samohlásky (Α,Β,Γ, ...). Přes Etrusky se dostala do Říma (s úpravami pro konkrétní jazyk), odkud ji máme i my i s dodnes platným řazením (A,B,C[k], ...). Původní pachatel řazení, jakož i pachatelé změn, jsou zřejmě nedohledatelní. I Cyril, historický autor hlaholice, vycházel z řeckého řazení. Cyrilice začínají a,b,v,g ...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.