Avatar uživatele
Zlatý

Kdo pronesl slova Ecce homo a jak souvisejí s velikonočními svátky... ? Pokračování v doplňujících informacích...

Jaký význam má toto spojení ve filmu Ecce homo Tobolka, závod Ecce homo Šternberk a Ecce homo ve výtvarném umění.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ecce homo je motiv výtvarného umění spočívající ve znázornění zbičovaného a trny korunovaného Ježíše Krista. Tato znázornění jsou zpravidla buďto malířská (obrazy), nebo sochařská (plastiky). Latinská slova Ecce homo znamenají „Ejhle (Hleďte, Tu je..) člověk“ a podle Janova evangelia 19,5 je pronesl Pilát k davu, kterému zmučeného Ježíše nechal ukázat.
a k závodu do vrchu

Již název kopce ECCE HOMO je svým způsobem velice originální (překlad z latiny zní "Ejhle člověk") a jako kdyby předurčoval slavnou histoeii tohoto závodu. Pojmenování je vlastně podle dvou sousoší Ježíše Krista. Jedno stojí pod kopcem a jedno na vrcholu stoupání. Socha na kopci je datována roku 1748. Původní význam slov ECCE HOMO je biblický výrok Piláta u ukřižovaného Krista. Podle jiného pramene je silnice pojmenována až podle sochy, která stojí mezi Čabovou a Dvorci na Moravě, na nejvyšším bodě silnice mezi Olomoucí a Opavou 633 metrů nad mořem. Zde byla dřevěná socha postavená již v roce 1625. V roce 1710 byl anahrazena kamennou sochou, která byla naposledy v roce 1845 opravena. Není divu, že již samotný název kopce sváděl k vytváření různých legend o jeho vzniku.

ve filmu Ecce homo Tobolka myslím jde o to ukázat jak taková rodinka žije

Zdroj: wikipedie a http://www.eccehomo.cz/akce/mi strovstvi-evropy/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ecce homo pronesl Pilát Pontský při bičování Krista a nasazení trnové koruny.Z velikonocemi to souvisí znovuzrození Krista.Film a závody ve Štemberku a výtvarné umění souvisí a i to ostatní právě s "Ejhle člověk" Vše spojuje ČLOVĚK.


Avatar uživatele
Zlatý

Spojení ecce homo pochází z Bible, přesněji z Nového zákona, ještě přesněji z Janova evangelia. Vyskytuje se tam v líčení situace, kdy Pilát přivádí Ježíše před Židy. Ukazuje na Krista a říká ecce homo, čímž nechce říct nic jiného než prosté "tady je ten člověk, kterého jste si vyžádali". Hlubší význam této větě dalo až pozdější náboženské přehodnocení. Dnes, jak čteme v lexikonu latinských citátů Moudrost věků, se: "uvedená slova používají jako označení boha-člověka vydávaného na smrt, která má spasit lidstvo".
Autoři filmu Ecce homo Homolka ovšem toto spojení užili ironicky.
Ale se spojením ecce homo se setkáváme ještě v jedné souvislosti. Protože ve chvíli, kdy Pilát vyslovil onu později slavnou větu, měl Kristus na hlavě trnovou korunu, stalo se spojení ecce homo také výtvarným termínem. Označuje se jím umělecké zobrazení Krista korunovaného trním.

Zdroj: zkráceno z -http://www.rozhlas.cz/stredni cechy/slova/_zprava/ecce-homo- -129754

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.