ratava

Je název otázky již samotnou otázkou?

Čtu ten „posvátný“ Kodex stále dokola (ale třeba jen taky špatně čtu…), ale nacházím jen větu: Důležité a hlavní informace vložte již do názvu otázky…

Je název otázky tedy již samotnou otázkou? A je tedy potřeba otazníku? Název knihy přeci taky není celou knihou…

Nevím, jestli je podstatnější otazník ve větě, nebo fakt, zda mladá slečna (ne)naletí jakési agentuře… stejně tak, je-li otazník důležitější než střecha nad hlavou- viz zmizelá otázka ohledně insolvence… Ani nevím, je-li kodex pro mne natolik závazný, když ani tato otázka nesplňuje- a v podstatě ani nemůže splňovat- jeho psaná pravidla (Využijte tázacích zájmen (Jak, Kde, Kdy, Proč apod.))…

Ani nechci vědět, co je to za člověka (za lidi?), co má (mají?) potřebu takovéhoto duševního vření a i kdyby to měla za následek jen špatně probdělá noc, měl(-i) by se jít tedy řádně dovyspat, či se projít ven… Je tam krásně a třeba mezi jednotlivými kroky zjistí, že absence otazníku není vždy až natolik závadná… Přeci jen- nevkládáme sem otázky v podobě diktátu na známky…

pro Terezu B- pár dotazů (snad) na stejnou agenturu tu již padlo, ne všechny jsou zodpovězeny, v podstatě jen jeden a ten moc kladně agenturu nehodnotí… nevím, nevyznám se v tom, možná existují stránky, kde si přímo začínající modelky vyměňují vzájemně zkušenosti, zkuste pohledat

pro pána s tetou v insolvenci- správnou odpověď vám napsal „Hlada“, tak snad jste si ji stačil přečíst… jinak se vaše teta může o svém případě vše dozvědět na www.justice.cz v sekci „Insolvence“…

Nejlepší odpověď
annas

Název „otázky“ bez otazníku není samotnou otázkou.
Otázka je součástí tázací věty – tazatel vyjadřuje dotaz.
V písmu je označná otazníkem.

Jestliže není uvedený otazník, znamená to, že mluvčí chce něco sdělit, nikoliv se zeptat.

Použití tázacích zájmen, příslovcí atd. je jen doporučením po ty, kteří zřejmě nevědí, co je otázka.
.
Existují různé druhy otázek – zjišťovací, doplňovací, vylučovací, rozvažovací a řečnické.

Je pravda, že některá konstatování, tedy oznamovací věty jsou zajímavěšjí než některé otázky. Ale brát „neotázku“ doslova jako sdělení, tak vlastně neexilstuje odpověď, protože uživatel něco sděluje, ale neptá se.

Hned při vložení otázky je uvedené, že tazatel souhlasí s pravidly. K vložené otázce se dá cokoliv doplnit v pokračování.

Doplňuji:
Prověřovala jsem v odborných zdrojích i v Pravidlech českého pravopisu zakončení dotazu. Všude je uvedené, že otazník (= ?) je znaménko pro označení otázky.

Tudíž věty tázací se píší vždy s otazníkem, nikoliv s tečkou. Jedině je možné klást tečku za větami rozkazovacími a přacími, pokud tyto věty nemají ráz zvolací.

Vyplývá to také z toho, že správně formulovaná česká tázací věta má částečně jiný slovosled než věta oznamovací, liší se i podle způsobu užitého slovesa.

Ale někdy se může slovosled shodovat. Ovšem záleží na kontextu – objevuje se často v literatuře..

Schází-li u této věty otazník, je možné větu interpretovat oběma způsoby – jako oznamovací i tázací.
Ty jsi tady. Ano. Ty jsi tady? Ano.

U nedokončené věty je to stejné. I za … se dělá otazník nebo vykřičník.

Jenže nad stylizací otázky určitě všichni nepřemýšlejí. Proto platí, že otázka končí otazníkem.

více diskuse

Další odpovědi
marci1

Možná bych v textu nepoužila „název otázky“.
Pokud chceme položit novou otázku, tak ji zadáváme do odstavce „Položte novou otázku“ ( a otázka je zakončena otazníkem ) a do druhého odstavce ji doplníme, upřesníme : „Popis otázky – doplňující informace.“ 🙂

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nova

gecco

Já na doslovném chápání „kodexu“ zase tak nelpím – mnohem podstatnější je pro mne to, aby tazatel pochopitelně definoval, na co se ptá (tedy – aby vlastně sám vědel, nač se ptá) – samozřejmě, pokud to napíše už do ´názvu´, budu raději (některé otázky nejsem schopen zodpovědět – a pokud možno je ani nečtu)…
😉
Otazník je – podle mne a v tomto kontextu, naprosto podružný.

anonym

Ten tón lze dostatečně vyjádřit otazníkem,jelikož se jedná o větu tázací,kodex pouze oznamuje a je na každém ať si to přebere sám,protože byla kdysi dávno,snad z doby Marie Terezie zavedena povinná školní docházka.
Doplňuji:
Základní – neutrální – pro všechny a všude?!

led

Pokiaľ je z nadpisu jasná otázka, nemusí byť doplnená ďalším textom, poposom, vysvetlením…
Otáznik -
máte pravdu, niekedy aj jednoduchý výstižný nadpis otázky navodzuje otázku so skrytým otáznikom. Bežné je to napríklad v textoch otázky s otvoreným koncom značeným tromi bodkami „…“ Predsa aj na tukúto otázku-neotázku, kde je zmysel dopytu jasný už z nadpisu, môžme odpovedať. V tomto budem trochu oponovať i našej skúsenej češtinárke annas.
.
Ale teraz, čo je to otázka na www.odpovedi.cz?
Obľubený, či neobľúbený „Kódex“ stanovil jasne, že otázka je tvorená nadpisom s opytovacím výrazom, textom a znakom otáznika a bližšie vysvetlenie, popis otázky je pod otáznikovým nadpisom.
…zjavne počítač nie je schopný bez znaku „?“ určiť, že text je otázka… :)
Doplňuji:
Ďakujem annas za doplnenie odpovede a znalostí