kiky

Jak poznat druhy podmětů?

Ahoj :) jak mám poznat druhy podmětů? Třeba nevyjadřený poznám,ale jak mám poznat holý,rozvitý,vše­obecný? Koumám na tím po internetu,ale jsou tam jen věty a já to pořád podle těch vět nemůžu pochopit. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Otázka už byla vložená. Okopírovala jsem svou odpověď. Pokud učivu nerozumíte, zeptejte se vyučující CJL, měla by vám látku lépe vysvětlit.

1. – nevyjádřený – poznáme z tvaru slovesa. Myslím to dobře.(Já)

  • všeobecný, ale osobní – blíže neurčený, (např. všichní lidé). Hlásili to v rozhlase.
  • neurčitý – neznámý neživotný původce – Na půdě to zapraskalo.

2. – holý – chlapec šel…

  • rozvitý – malý chlapec …
  • několikanásobný – chlapec a holčička šli ..

Podmětem může být kterýkoliv slovní druh, i když nejčastěji jím bývá podstatné jméno a zájmeno.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podmet-a-jeho-slovni-druh

Další odpovědi
quentos

holý je holý a rozvitý je rozvitý, možná o tom na internetu nic není, protože tyto dva pojmy už hovoří samy za sebe. Je-li ve funkci podmětu samotné podst. jméno (nebo jiný samotný slovní druh), jde o podmět holý; je-li ono podst. jméno ROZVITO, nejčastěji přívlastkem, jde o podmět rozvitý.
„V sadu kvetla růže“. (Podmět holý – bez ohledu na to, že růže má trny ;{))>
„V sadu kvetla rudá růže“. Podmět rozvitý – přívlastkem „rudá“.