annas

Jak správně napíšete a vyslovíte: standardní, nebo standartní?

Stejně tak: a) nadstan-ar-ní a b) nestan-ar-ní

Jaký je rozdíl mezi slovy a) a b)?

A co je standarta?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Annas, používám slovo standarDní, ale je fakt, že kdysi kdysi, jsem si lámala hlavu, proč je ve slově -d a ne -t… takže na přesné vysvětlení si počkám od někoho jiného nebo od vás. Ale pokusím se i sama:

Standardní – od slova standard (ve smyslu pravidlo, norma), „standardní“ znamená pak běžné

A když bych vycházela z výše uvedeného, tak standartní by mohlo vycházet ze slova standart, ale to myslím v češtině snad ani přece neexistuje, ne? Takže k psaní slova standarTní nás láká výslovnost(-t), ale to je špatně. Správně by se mělo vyslovovat -d a psát standardní.

Standarta je prapor, vlajka prezidenta

S -d bych napsala i nadstandardní (něco lepšího než standardního, bežného, obvyklého) a nestandardní (snad netradiční, neobvyklý)

Další odpovědi
anonym

v otázce je už skryta samotná odpověď.

protože „ta standarta“, a protože „ten standard“ jsou dvě různé věci

viz:

1/ http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/stan­darta

2/ http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/stan­dard

BEAES

V nemocnici se používá i říká s D. Také bych to tak řekla i napsala. Káva je také standard.

mosoj

Jé je . Při hovoru používám standar-ní a vůbec nepřemýšlím jestli je tam d nebo t.
Při psaní bych se nad tím asi zamyslel a určitě bych zvolil špatně.
Není lepší matematika. Tam 1 + 1 jsou dvě.

Ale vždy jsem si myslel, že standart je ( ne standarta) standart a ne standartd. Takže moje psaní by se odvíjelo od této úvahy.

Vždyť to říkám. Volil bych špatně.
http://djlj.muj­blog.info/jazyk-cesky/standart-ne-standard

1popelka1

Já právě vím, že se píše -d, ale ještě na střední jsem běžně používala -t, až pak jednou jsem se setkala s -d a nechápala jsem, myslela jsem, že je to špatně… na výšce jsem se setkala s normami a tam mi došlo, že -t bude opravdu špatně… v mluvě ale běžně vyslovuji -t.
Ale je docela ostuda, že ve veřejném projevu, na internetu vzdělaní lidé používají -t. Tady, v dopise, e-mailu apod. je to jedno, ale jinak,… pak není divu, že nás to zmate…

annas

Popelko, nasadila jste mně brouka do hlavy. Zkusím pátrat, proč se píše na konci slova d.

1popelka1

Takže se píše -t a všichni to máme špatně? 🙂 Prostě podle mě se píše standard – standardní, nadstandardní,nes­tandardní; standarta… ale taky to může být úplně jinak

annas

Popelko, máte to dobře. Všude je d, kromě standarty. Překopírovala jsem původ slov:

Jednou z nejrozšířenějších obětí takové lingvistické nevraživosti je původně anglické slovo standard, tedy norma, ustálená, normální míra. Adjektivum od něj odvozené je standardně „standardní“, zhusta ale narazíme i na formu „standartní“, jež je rozhodně nestandardní. Standarta, původem germánské slovo, jež k nám dorazilo z francouzštiny, znamená „menší vyztužený praporec jako symbol“, nebo „tabule s nápisem, heslem, upevněná na tyči“ (Akademický slovník cizích slov). Příslušné adjektivum, pokud už to musí být, zní „standartový“, což ovšem rozhodně neoznačuje nic ustáleného a normálního. Kdo si myslí, že je to zjevné, je na omylu. Internetový vyhledávač Google najde kromě 158 tisíc „standardních“ zmínek také plných 27 tisíc „standartních“. Poměr 5,8:1 zrovna lichotivý není. Zejména pikantní je například nabídka „standartních jazykových kurzů“ na www.languagesat­work.cz.

annas

Podle Čeština na skřipci.