Martinoska

Jaká jsou pravidla otazníků v nadpisu?

Kdy použít, nepoužít v nadpisu otazník v případě tázacího výrazu?
Například:
Proč opadává listí
Kdy se barví listí
Jak použít česnek s citrónem
Zdroj:
https://www.ces­kyprehled.cz/proc-zloutne-cesnek-czp-0-0-0q-proč+žloutne+čes­nek.html

Zdroje:
“Je bez diskuse, že toto je skutečný vrchol idiocie. Nejde si nevšimnout, jak se u každého druhého článku objeví v titulku otazník. Otazník, který vybízí k diskusi, byť nad naprosto ubohým tématem. Člověk se podívá jen proto, aby si ověřil, že skutečně svým očím může věřit.”
http://www.au­to.cz/vsimli-jste-si-obrazcu-na-zasnezene-kapote-vite-proc-vznikaji-104435/diskuse?typ=1&od=­17&kolik=20&sor­t=

“Otazník se v nadpisu nedoporučuje, ale berte to jako výzvu pro mě otázku zodpovědět vám i sobě.”
https://tvorba­.michalhoracek­.cz/press/michal-horacek-hazarder-nebo-pojem-v-ceske-kulture/

Nejlepší odpověď
annas

1. V nadpiosu článků čio textů může být použitý otazník i vykřičník.

2.. Na stránkách,, kde se kladou otázky a na ně se odpovídá, je otazník vždy nutný .

U nadpisů článků apod. se nedělá t na konci tečka, . ale otazník i vyklřičník jsou možné.

Otazník či vykřičník upoutají. Navíc by mělo jít spíš o „otevřené“ otázky, na něž není často jasná odpověď, takže čtenáří počítají s tím, že se doví něco nového. Navíc důležité je i klíčové slovo – vynikne lépe v otázce, nebo v oznamovací větě?:

Užívání otazníků/vxklřič­níků v nadpisech znevažuje bulvání řisk, prý jsou informace nevěrohodné.

Můžete si ověřit na stránce Moje čeština od Jany Sklřivánkové, která začínala odpovídat jako studentka, CJL na VŠ,. . dnes učí češtinu na jedné střední škole.

Dovíte se, o psaní nadpisu, je to o něco složitější.

„Zajímavé je, že zatímco tečku za nadpisem psát nemůžeme, vykřičník a otazník na konci nadpisu být může: Víte, proč byste měli jíst jablka? nebo Zpěvák AB způsobil další skandál!.“

https://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20140918­01-chybami-se-clovek-uci-aneb-jak-p

Jenže nadpisy by měly být jlépe formulované než jste uvedla v příkladech.

Téma maturitních prací z CJL , jejich zadání, tedy nadpisy mohou rovněž končit otazníkem či vykřičníkem.

Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?

https://statni­maturita-cestina.cz/wp-content/upload­s/maturita-cestina-zadani-pisemne-prace-2018-jaro.pdf

Nebo
Existence lidstva ohrožena!
Prokrastinace – nová metla lidstva?

https://statni­maturita-cestina.cz/wp-content/upload­s/maturita-cestina-zadani-pisem

Další odpovědi
led

Podľa mňa sú dva typy nadpisov
Příklady:

1 – nadpis, ktorý je súčasne otázkou sa píše s otáznikom
„Proč opadává lísti?“

2 – nadpis, ktorý oznamuje tému otázky sa píše bez otázniku.
„Proč opadává lístí.
Chápu, že stromy se musí zbavit nějak svého lístí, když ho již není třeba. Jsou stromy, kterým lístí neopadáva ani v zimě. Proč mé jabloní, když podzimní lístí změní svou barvu, následně lístí opadá?
Kdo ví, ať odpoví: Proč mé jabloni padá lístí?“

ivzez

Nadpis by měl autor zvolit tak, aby se za ním nic nepsalo.
Např. Místo „Proč opadává listí“ napsat „Opadávání listí“…

PS:
Všimla jste si češtiny autorky článku v posledním odkazu?
„Další výtvor byl napsán“ a podobných »perel«?

Kepler

Toto je web, kde se kladou otázky a každá otázka končí otazníkem. Nějaké nadpisy by se vkládat neměly. Jak má otázka vypadat se občas objeví při jejím zadávání. Jiné podobné weby na otázce nebazírují, stačí napsat téma jako nadpis. Tady to neplatí.

jirka F

Pamatuji si že na ZŠ mě učili že,někde ačkoliv je to věta která zní jako tázací se dává tečka ne otazník.

led

Kepler
Otázka nebola formulovaná s písaním otázky na túto stránku.
Myslím, že ide o všeobecné ponímanie a pravidlo písania otáznika za otázkou.