Josef II.

Kdo porušuje pravidla soužití?

Dobrý den. Na tomto serveru jsem si hledal odpovědi na otázky ohledně rušení nočního klidu. V těchto bylo ovšem jen to, že lidé,pisatelé, byli rušeni. Tento dotaz je trochu jiný. Ptá se vás totiž „Rušitel“. Před měsícem jsme se se ženou a synem (první třída) přestěhovali do prvního patra panelového bytu. Pod námi bydlí předseda svj. Byl za námi několikrát, že vstáváme moc brzo do práce. Když jsem se ho zeptal co mu vadí konkrétně, řekl mi, že chodíme (je to slyšet),hýbáme se židlemi (je to slyšet) a malej brečí občas..a světe div se, je to slyšet. Naše ranní vstávání se omezuje na vstanutí(oblečení) v ložnici (to je prý probudí), hygienu (máme staré jádro) a šoupání židlemi (máme lino). Včera nám předal písemnou stížnost o rušení nočního klidu. S manželkou vstáváme v půl páté a hluk se snažíme dělat co nejméně, ale přijde mi, že by byli nejraději, kdybychom se nepohybovali po bytu vůbec. Naše rána a vypadají hrozně, nemluvíme, našlapujeme na špičky a nálada je na bodu mrazu. Dostalo se nám „doporučení“ abychom si koupili koberce (nemůžeme, jsme alergici) , nové židle, udělali novou podlahu, nedupali (jako bychom to dělali naschvál) a mě přijde, zda to z jejich strany není již forma šikany. Nechďte,malou dceru to ruší(obývák máme nad jejim pokojem a občas si dovolíme mluvit a kouknout na televizi), nevstávejt e tak brzy do práce, nás to budí a pak už neusneme,… Sehnali si podpisy více „postižených“- paní, co bydlí přes chodbu a jejíž pes neustále štěká, paní vedle ze vchodu, s níž máme společnou zeď ložnice a paní, jež bydlí nad ní a máme společný roh ložnice (u stropu). Myslíte, že jsou jejich výhrady oprávněné a my opravdu porušujeme noční klid, nebo to oni přehánějí, když chtějí klid absolutní? Ještě je třeba předeslat, že všichni zúčastnění jsou „starousedlíci“, kteří tam bydlí od mala, kdežto my jsme „přistěhovalci“. Snad jsem to napsal srozumitelně. Děkuji vám za reakce a odpovědi. Mějte dobré dny.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pode mnou bydlí podobný magor, dokonce na mně už 15 x (za dva roky) zavolal policajty jenom proto, že jsem se třeba ve 23 hodin prošel na WC. Jednou to dokonce hnal až na přestupkovou komisi, sháněl si falešná svědectví atd. Policajti samozřejmě nikdy neshledali nic závadného, na komisi jsem popřel, že bych nějaký binec dělal, natož schválně, jak magor tvrdil. Samozřejmě nic z toho nebylo. Jak jsem později zjistil, je to sociopat. Klidně pana předsedu pošli do pr****, nebo ať dá stížnost na MěÚ, s tím, že dáš taky stížnost za šikanování. Běžná činnost v domácnosti není rušení nočního klidu, taky existují hygienické hlukové limity pro noční hodiny, tak ať si to nechá nezávisle změřit, nebo ať drží hubu.

Další odpovědi
Funna

přesně jak si popsal na konci…všichni jsou starousedlíci a táhnou za jeden provaz, takže panu předsedovi podepsali nesmysl…to, že ráno vstáváte do práce a vykonáváte běžnou ranní rutinu, není rušení nočního klidu…to bys musel dělat fakt kravál, něco vrtat, mít volume na „plné kule“ a pod…prostě byli na něco zvyklý a tvoje rodina si dovolila narušit jim jejich zaběhlé pořádky…to co píšeš: „nechoďte, ruší to dceru“, to je jasná buzerace…

dudu

Nedávno jsme se přestěhovali ze čtvrtého nejvyššího/ patra panelového domu do přízemí v témže vchodě. Naše obavy, že budeme obtěžováni hlukem od mnohem mladších sousedů se však vůbec nenaplnily. Na výjimečné zvuky reagujeme poznámkou „ještě žijí“. Vše je o lidech a porozumění. Připojuji pojednání právníka na podobné téma:

  • kverulace a „vyhrožování právníky a soudy“, a to i ve velkém rozsahu, nepředstavují de facto porušení žádného právního předpisu a proti těmto projevům lidské nesnášenlivosti je nezbytné se obrnit naprostou rezistencí, popř. odkázat sousedy (zdvořilým způsobem) do patřičných mezí. Přestože mi není známo, jak „právně aktivní“ jsou Vaši sousedé, bývá pravidlem, že chroničtí stěžovatelé obvykle k soudu žádnou žalobu nepodají a jejich kverulace většinou nepřekročí verbální či písemnou formu.

Pokud by jejich počínání překročilo únosnou mez, upozorňuji, že by se tím mohli dopustit přestupku proti občanskému soužití, který dle § 49/1 písm. c) zákona o přestupcích spáchá ten, kdo úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním (přičemž za tento přestupek může být uložena pokuta do 20.000,– Kč). Není rovněž vyloučeno podání žaloby pro narušení Vašich osobnostních práv (např. v důsledku dotčení Vaší občanské cti, lidské důstojnosti či způsobení psychické újmy), takové soudní řízení však bývá zpravidla poměrně zdlouhavé, přičemž jeho výsledek je vždy do jisté míry nejistý.

Dochy

To co popisuješ opravdu zavání šikanou. Nejspíš, když Tě poprvé uviděl, přeslechl pozdrav a to se neodpouští… 😉
Nad námi bydlí také rodina s malými dětmi, někdy (poměrně často) se u nás rozléhá poměrně výrazné dupání apod. Je fakt, že to JE slyšet a že to OPRAVDU může rušit. Ale je to běžné užívání bytu, nikdo z nás není původní stavitel ani projektant, abychom na sebe mohli kydat špínu kvůli blbé izolaci. Nedokážu si představit že něco podobného budu řešit jinak než nějakou přátelskou poznámkou pokud se potkáme někde na schodech.

Obávám se, že vaši sousedé, resp. onen předseda, se rozhodli že vás vyštvou ☹ Pokud chcete zůstat, máte podle mně dvě možnosti: nějakým způsobem vylepšit sousedské vztahy (ale jak to netuším), nebo dotyčnému dát dostatečně srozumitelně najevo co s těmi stížnostmi může dělat (opět netuším zda se vám to povede)

Drap

Asi nikdo z nás nedokáže posoudit kdo porušuje soužití. Známe jen částečně tvůj názor a neznáme názory druhé strany. Bez měření hluku a podobně nelze odhadnout, jak koho moc co může či nemůže rušit.

Ducher

Musim nesouhlasit s Keplerem, Pokud ten clovek dela ramus, hluk, boucha nabytkem tak v tom pripade je to mentalne naruseny clovek ktery se musi vyrovnat, bud soudni cestou nebo vystrahou(domluvou nebo tluceni do stropu). Pokud pres tyto vyzvy neuposlechnes tak ceka te problem na soude, kde te mozna i vystehuji exekuci. Zit musis v souladu s lidmi je to psano v zakonech, jestli mas potrebu delat hluk tak potom se ti to odplati mnohem hur. Bezna cinnost nesmi rusit ostatni lidi pod tebou nebo nad tebou, musis ztlumit tvuj pohyb a hluk jaky vytvaris aby te neslysel soused. Kdyz jdes do tramvaje nebo do obchodu delas tam hluk? Nedelas. Tak to delej i doma.

Bacon

Bohužel pod námi bydlí soused, který by mi taky nejraději řídil život, ideálně, abych žil v naprostém tichu. Nesmím si pustit ani hudbu, basy ho ruší i přes den, i přesto, že to mám potichu, a už jednou se tu se mnou přišel totálně pohádat, idiot. :D

Shodou okolností má jeho syn velkého psa, který občas štěká, a on sám (nebo jeho žena) vstávají do práce v 5 ráno a jejich budík slyším naprosto zřetelně i já. A to nemluvím o tom, když telefonuje… Řve tak, že je i rozumět, co říká.

No, za trest.

Josef II.

Všem vám děkuji za názory. Musím říci, že nejvíce mne ale pobavil uživatel Ducher a proto zaslouží zlatého Bludišťáka 😁 Nikdy jsme doma nedupali, aby nás soused slyšel, nýbrž a jedině podle něho dupeme, protože to slyší a to je velký rozdíl. Já v bytě slyším snad všechny sousedy, ale nepřikládám těm zvukům váhu, neboť pouze užívají svůj byt, za který řádně platí. No, my se rozhodli, že budeme žít.

pusinka50

Ježíši, prosím vás, může mi někdo napsat do interní pošty, kdo je ten Ducher a o čem to vlastně mele všechny ty nesmysly?? To je psychopatie nebo jaká nemoc?

Kepler

Ducher: patrně sis nepřečetl popis otázky, já jsem z toho vycházel.

Ducher

dudu: nepiste nesmlysly, vy mate poruchy mentalne pokud vydavate zvuk ktery rusi soused pod/nad vama. Mozna trpite maniodepresi, jen dodam ze pokud neuposlechnete vyzvy souseda na ztlumeni zvuku/hluku ktery vydavate doma, tak pak se to bude resit soudni cestou nikoliv stiznostem(tomu vetsinou nikam nedojde). Tam si vas nachystaji nahravky a exekuci. Zivot neni hra, obzvlast pro ty co si mysli ze si muzou dovolit vic nez je zdravo. Zakon musi byt.

GM

Jsi pako.

dudu

U tebe se bohužel projevuje nedostatek mnoha mladých lidí, tj. trpělivě si přečíst text a především ho pak správně interpretovat. Můj příspěvek , jak se zdá nechtíc vybudil maniaka neúnosně hrotícího sebemenší konflikt slov a dokonce i nechtěného „nepřívětivého“ pohledu.

Ducher

U tebe se projevuje mentalni poruchy ze mas potrebu vydavat zvuky a hluk a obtezovat tim soused pod tebou. S tebou se musi tvrde jednat a soudne, nejsem zadny kverulant, jsem akceschopny a resim kdyz vidim problem, ktery me poskozuje umyslne, takhle ti to neprojde maniodepresaku.

Dochy

mýlíte se. souseda může rušit i to že se projdete bosou nohou po koberci. Nikdo soudný vám nebude nařizovat abyste se naučil vznášet, abyste náhodou souseda nevyrušil. Je povinností nerušit nikoho nadměrným hlukem a také je povinností strpět běžné užívání sousedního bytu. Ono by se jinak mohlo stát, že jeden soudem zakáže druhému chodit po 10 večer na toaletu a ten druhý pak požene k soudu toho prvního za to že si příliš hlučně prdnul.

Ducher

Prdnuti neni problem, trva to sekundu nebo tri. Ale krocejovity zvuku, dupani to zatezuje mysl a poskozuje ho. To se musi resit vystehovanim nebo umlcenim.

Dochy

Ducher: O stěhování nábytku snad nikdo nikde nepsal. Fakt je, že v mnoha bytových domech je od sousedů slyšet naprosto vše. A žádat po sousedovi aby v noci nechodil na záchod nebo mu zakazovat jít si do kuchyně uvařit kafe, apod. je ptákovina. Tohle je běžné užívání bytu, nikoli otravování sousedů hlukem.

Ducher

Ano jak rikate bezne uzivani bytu, ktere nerusi vaseho souseda. Me bouchani nabytkem, dupani, a naschval vydavat hluk aby vas soused slysel.

Dochy

Opakuji: V dotazu ani v Keplerově odpovědi nevidím nic o tom, že by někdo naschvál dupal či dokonce v noci stěhoval nábytek, ale o tom, že někomu vadí normální užívání bytu jako třeba vzbudit se, nasnídat se, obléct se a jít do práce/školy, spláchnout záchod, apod…

A pokuste se prosím psát tak, aby to bylo srozumitelné, momentálně si nejsem zcela jist zda je má reakce k věci. Děkuji.

Ducher

Kdyz chodite, tak dupate naschval aby to vas soused slysel, nebo mate psychicky poruchy to vyventilovat tu vasi nenavist k sousedovi a dat mu to najevo je spatne a musi se resit bud vystehovanim nebo umlcenim upozornenim.

Dochy

??? Vážně nedokážete pochopit, že v některých domech je slyšet i úplně běžná chůze?