Qwertz12345

Jedná se v níže uvedeném případě o porušování nočního klidu?

Dobrý den,

Poprosil bych o pomoc
. Jsem 27 letý, a jaře loňského roku jsem se nastěhoval do bytu v cihlové zástavbě, a během jarní rekonstrukce při malování ložnice jsem během dne zaregistroval, že odněkud (shora, zdola) slyším televizi tak, že rozumím i mluvenému slovu. Problém nastal v okamžik, kdy jsem od léta začal v tomto bytě bydlet. První večer, kdy chodím spát v 9,abych vůbec vstal do práce, do které vstávám ve 4,jsem zaregistroval že tento hluk televize je nesnesitelný a vadí mi při usínání. Nemůžu během teplých dnů ani otevřít okno, abych neslyšel televizi ještě více. Jedná se o souseda z vedlejšího vchodu, který dokonce bydlí o patro výše. A hodně bych se divil, že by jeho sousedi nad a pod ním hluk televize neslyšeli. Jednoho dne mi došla trpělivost, a v 11 večer jsem na něj šel zaklepat.. Otevřel mi důchodce, který s nahluchlou ženou koukají do večera na televizi a po prosbě o ztlumení tento hluk ustal cca na týden.. Byl jsem za nimi pokaždé tak 3×, a už je mi blbé za nimi chodit každý den a prosit je, aby si laskavě tu televizi ztlumili.
Mám právo mít klid už v 9 večer, nebo mám povinnost snášet hluk do 10ti do večera? Pomohl by mi někdo jak mám dále postupovat, zda to řešit třeba přes policii? Je mi na jednu stranu líto těchto sousedů, že za svoji nedoslychavost nemůžou, ale tohle přeci nejde… Řev Kobry 11 a zvukových efektů akčních filmů me dosti irituje a podotýkám, že nejsem ani důchodce, co klepe kvůli každé blbosti na sousedy, jsem dosti tolerantní, ale jediné co nesnesu, když mě někdo nenechá v klidu vyspat…

Odpovědi
Rokio

Promiň, ale mají na to právo. Noční klid je až od deseti hodin a končí ráno v šest (od 22 hodin večer do 6 hodin ráno).

Z hlediska právo s tím bohužel nic udělat nemůžeš. Někde jsem dokonce četl, že nahlas zapnutá televize se ani nepovažuje za rušení nočního klidu (je třeba větší hluk).

Řešení ale je a je jiné než to, které navrhuje autacek. Zkus odhlučnit byt/dům, nebo si pořídit špunty do uší.

autacek

Jistým řešením je se odstěhovat.

Kryšpín

Limity pro vnitřní hluk obytných místností, hluk s hudby zpěvu a řeči 6–22 – 35 dB, noc 22–6 – 25 dB, ovšem limity nelze dodržet na př. z vážných důvodů, nebo původce hluku prokáže že hluk bude omezen. Možno zák. č. 258/2000 Sb., nař. vlády č. 148/2000 Sb. Starý štamgast dodal, bij se za pravdu a svoje práva jako lev, ale než tam dojdeš tak pojdeš.

autacek

@Rokio Nic jako právo rušit sousedy nepřiměřeným hlukem neexistuje ani mimo dobu nočního klidu. Nebo pošli ustanovení příslušného zákona, ať to není jen prázdné tlachání.

autacek

Mno, tak super nápad pořídit si špunty do uší, to už jim rovnou daruj naslouchátka.