Kepler

Kdo, nebo co je to lumpenproletariát?

Jak toto označení vzniklo? A jaká je etymologie samotného slova proletariát?

Nejlepší odpověď
annas

"Proletariát je ve společenské teorii Karla Marxe a v revolučním marxismu třída, jejíž příslušníci (proletáři, dělníci a zaměstnanci) nevlastní výrobní prostředky a jsou tedy svou obživou závislí na jejich vlastnících (kapitalistech, buržoazii). Ti toho využívají, nutí proletáře pracovat za nevýhodných podmínek a vzniklou nadhodnotu si přivlastňují. Cílem komunistů je pomocí proletářské revoluce výrobní prostředky vyvlastnit, učinit je majetkem celé společnosti, a tím vykořisťování a vůbec i dělení společnosti na třídy definitivně zrušit.

Od dělníků, proletariátu schopného organizované akce, odlišoval Marx lumpenproletariát (z něm. Lumpen, hadry), politicky zcela neschopný.

Slovo proletariát pochází z latinského proles, potomstvo, a v antickém Římě označovalo nejnižší společenskou vrstvu lidí bez majetku a bez práv, která obci přispívala jen tím, že měla děti. Od 4. století, když Římská říše trpěla úbytkem obyvatelstva, dostávali rodiče alespoň tří dětí automaticky občanská práva.

V polovině 19. století se slovo opět objevilo, nejprve ve francouzštině, pro popis společenského postavení zejména továrních dělníků. Vznik moderního proletariátu úzce souvisí s modernizací, zejména se vznikem průmyslu, který nabízel obživu i těm, kdo neměli vlastní půdu a v tradiční zemědělské společnosti by tak záviseli na! příbuzných. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Proletari%C3%A1t

Původ slova proletariát podrobněji

Sovo proletář znamenalo ve starém Římě občana, který neměl žádné pozemky
Název je od proles = potomstvo, protože dával státu jen potomstvo.

Poiltický význam dostal výraz až o od francouzského prolétarire od d saint-simonistů, pak se dostalo doi nNěmčiny jako Proletarier – utvořené podle latiny. Odtud pakl i k nám.

V. Machek Etymologický slovník

Kottův slovník uvádí – původ proletář, – z lat. prolem ferro, chudas, chudý občan. ..

Anglický zdroj stejně jako český – Francouzský proletariát: prolétire <Latinský proletarius, proletarián

https://www.dic­tionary.com/brow­se/proletariat

Můžete se podívat i do ruského zdroje
https://ru.wik­tionary.org/wi­ki/пролетариат