Avatar uživatele
Bronzový

Kdo je autor básně o "kulce, která netrefila"?

Z recitační soutěže z 80. let si pamatuji slova básně oslavující Rudou armádu: "Jsem kulka, která netrefila - zachránila jsem matce syna - zachránila jsem člověka - ať se mě nikdo neleká." atd. Přesný název básně nevím, kvalita mi přijde slabá, ale nemáte někdo možnost najít, kdo to mohl napsat?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Tu báseň jsem znal už kolem roku 1972. Autora si nepamatuji. Název básně je zřejmě "Kulka". Pomohly by úryvky, na které si vzpomenu? "Ve druhé světové válce, tolik jich padlo, a já zde stojím! O mrtvých říká se krátce: "Zde padl kdysi neznámý vojín!" A jak tak víčkem namítám, zahlédnu kulku - ano tam! A kulka ze starého zdiva, promlouvá ke mně jako živá: "Jsem kulka, která netrefila! Zachránila jsem matce syna! Zachránila jsem člověka! Ať se mne nikdo neleká! Na koni jel a jak byl hezký, opálený a vlasatý! Škrtla jsem mu jen o šaty. Však jeho kůň - ach, hoch musel pěšky! Ještě v běhu se ohlížel, jak jeho koník líže zem. Byla to tenkrát krutá válka. Já nejsem kulka ledajaká! Já uhnula jsem schválně! Snad. Když měl ho kdosi k smrti rád!" Tolik tedy má paměť po 45 ti letech od recitace. Možná je to přesně a správně, možná něco chybí. Nejsem schopen s jistotou tvrdit, zda mně něco nevypadlo za ta léta z hlavy... Sám jsem tuto báseň hladal na internetu včetně autora a nenašel. Ale jsem rád, že nehledám sám! Ozvěte se, prosím, ještě!


Avatar uživatele
Registrovaný

Karel Kapoun
Doplňuji:
stano56: Také hledám text. Recitovala jsem to na základní škole před 35 lety. Myslím, že je tam: "Zachránila jsem ho schválně..." Ale jistá si nejsem.


Avatar uživatele
Registrovaný

Já vím. Je to Karel Kapoun. A jmenuje se to "báseň o rezivé kulce" Recituji to ve škole. ;-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Neznám. Jen mě napadlo jedno jméno. Karel Kapoun psal básně o 2. světové válce. Jedna se jmenuje : Báseň o rezivé kulce (Ve druhé světové válce). Ale slova jsem nenašla.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.