Rokio

Kdo byl podle vás nejschopnější vojevůdce starověku?

Caesar, Hanibal, Alexandr Veliký, nebo jiný vojevůdce tohoto dávnověku? Napište svůj názor na dané téma.

zdroj obrázku: pixabay.com – https://pixaba­y.com/cs/juli­us-caesar-roman-itálie-řím-2789915/

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejspíš Alexandr Veliký, ovládal většinu světa, kterou tehdy Řekové znali. Později pak Čingischán.

Další odpovědi
aliendrone

Pěkná otázka, na kterou je dost těžké odpovědět, už jen proto, že SPOUSTU věcí nevíme. Podívej na polního maršála sira Bernarda Montgomeryho – dodnes panuje mezi veřejností názor o tom, jak skvělý to byl stratég a jen t, kteří se zajímají důkladněji o vojenskou histroii ví, že to byl spíše podprůměrný velitel, přičemž množství jeho neúspěchů je s ohledem jaké neuvěřitelné výhody měl na své straně přímo zarážející. (namátkou – bitva o Caen, promarněná příležitost u Falaise, operace Market Garden – venkoncem i v Africe a na Sicílii si počínal značně neobratněv porovnání s Američany)

Jistě se nabízejí jména jako Alexandr Veliký, Gaius I. Caesar nebo Hannibal Barkas, kteří zajisté byli špičkovými vojevůdci. Pokud bych si měl ale vybrat, tak by to byl především egyptský Thutmose III., který pravděpodobně přišel jako první s „vymožeností“ plánovat tažení dopředu. Do té doby v podstatě vojska žila z toho, no naplenila během své cesty k bitvě, což pro Egypťany nebylo možno praktikovat, pokud chtěli s velkým vojskem překročit sinajskou poušť a vpadnout do maloasijských končin. Jako prvnímu se mu podařilo úspěšně vyřešit do té doby nevídaný a ohromný logistický problém a rozšířit v mnoha vítězných bitvách egyptské panství na největší rozlohu v celé historii starověkého Egypta.

NEBO

Thébský Epameinóndás, který uštědřil zdrcující porážku Spartě a jejím spojencům v bitvě u Leukter. Celé pozadí bitvy (počínaje dlouhodobou přípravou) je bráno z dnešního úhlu pohledu naprosto novátorské, komplikované pohyby vojska před bitvou i během ní do té doby nevídané, přičemž už jen samotný fakt, že porazil do té doby „neporazitelné Sparťany“ mluví sám za sebe.

BTW – Slecno007 – pokud myslíte germánského Arminia, který porazil 3 římské legie v Teutoburském lese, tak sice šlo o chytré využití terénua zrady/léčky, ale podle mne nejvyšší měrou se o římskou porážku zasloužil spíše římský velitel Varus svojí doslova idiotskou taktikou.
Co se týká Boudiccy, tak ta je přímo VZOREM neschopného velitele, když s několikanásobnou přesilou (údaje se rozchází mezi 50000– 150000 bojovníky) velice odhodlaných bojovníků byla na hlavu poražena Gaiem S. Paulinem, který disponoval cca 10000 vojáky. ;)

Slecna 007

Aminius a Boudicca. Oba se postavili násilné nadvládě.

dubraro

Quintus Fabius Maximus, zvaný Cunctator.
Jeho strategii porazit nepřítele tím, že s ním nebudu bojovat, považuji za geniální.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Quintus_Fa­bius_Maximus_Cun­ctator