annas

Co mají společného Gibraltar a Herkulovy sloupy?

Jaké jsou dějiny Gibraltaru? Které zvíře je symbolem G.? Jaká legenda se váže k tomu zvířeti?

Nejlepší odpověď
rynek878

Ve starověku byl znám pod označením Herkulovy sloupy nebo Héraklovy sloupy. Je sem někdy umisťována slavná Atlantida, která prý byla potopena zemětřesením. V roce 711 n. l. v zátoce Algeciras založil arabský vojevůdce Tarik z Ceuty pevnost Džebel Tarik, z jejíhož názvu se pak vyvinulo slovo Gibraltar.

Zdroj: http://wapedi­a.mobi/cs/Gibral­tarsk%C3%BD_pr%­C5%AFliv

Další odpovědi
iceT

Herkules při plnění desátého úkolu doputoval k úžině a vystavěl u ní dva sloupy,dnes se úžina jmenuje Gibraltar.

vagra

Jaké jsou dějiny Gibraltaru?
Gibraltar je britská korunní kolonie na Tarikově skále o ploše 6 km2. Je to pevnost střežící Gibraltarský průliv mezi Evropou a Asií.
Ve starověku se gibraltarská skála nazývala Calpe a spolu s africkým Apyle u dnešní Ceuty tvořila Heraklovy sloupy. Zde končil pro starověké Řeky tehdejší svět.
Poprvé byla Gibraltarská skála osídlena v 8.st. př. n. l.
Gibraltarem vstoupili v r. 711 na evropskou půdu Arabové v čele s vojevůdcem Tarikem.V jejich moci zůstal Gibraltar až do r. 1462. Angličané jej dobyli v r. 1704 za války o španělské dědictví. Uhájili jej několikrát v 18.st., za napoleonských válek i proti italskému letectvu za 2. sv. války.
V současné době chce Španělsko toto území zpět pro sebe.

Zdroj: zkráceno z-http://www.an­dalusie.cz/gi­braltar/

hanulka11

Ve starověku byl znám pod označením Herkulovy sloupy nebo Héraklovy sloupy. Je sem někdy umisťována slavná Atlantida, která prý byla potopena zemětřesením. V roce 711 n. l. v zátoce Algeciras založil arabský vojevůdce Tarik z Ceuty pevnost Džebel Tarik, z jejíhož názvu se pak vyvinulo slovo Gibraltar.
Symbolem je opice .
Léta soužití po boku lidí je proměnila v nebojácné tvory s chováním na hranici drzosti. Případy uloupeného foťáku nebo kamery nejsou vzácností a neustálá sháňka po něčem na zub přímo charakteristická. O bezstarostný život opic se stará místní vláda a má proč.
Tlupy makaků slídí po něčem k snědku
Opice se staly nejen symbolem Gibraltaru, ale navíc se vypráví legenda, že Gibraltar bude britský dokud zde bude žít Makak berberský. Na opice v ještě větší míře narazíte v části skály zvané Apes' den. Poslední zastávkou byly The great siege tunnels, tunely vykopané britskou armádou během obléhání Gibraltaru v letech 1779–1783. V chodbách narazíte na figuríny v dobových uniformách, přičemž atmosféra dávnověku je umocněna ještě zvukovými efekty. Při kličkování serpentýnami na cestě dolů do města jsme míjeli nejstarší stavbu Gibraltaru Moorish castle.

Zdroj: http://www.mo­jecesty.net/gi­braltar.html

Děda Louda

Zeměpisnou polohu.