Anikitos

Kde se v lidech bere ta touha po pomstě? Jak se jí ubránit, aby je nepohltila a nespálila?

Mstili jste se někdy někomu za něco, co vám provedl? Jaký jste potom měli pocit? Říká se, že msta nic nevyřeší, a že se pak budete cítit pořád stejně, no podle mně je v tom jistá část útěchy a pocitu zadostiučinění (v případě, že vám ta osoba opravdu hodně ublížila, třeba vám něco vzala, co už nikdy nedostanete zpět).

Nejlepší odpověď
Kepler

Bohužel sladké pomsty mi nikdy nebylo dopřáno, ale většinou na hajzlíka dřív nebo později došlo. To mi k zadostiučinění docela stačilo. Tak si říkám, boží mlýny melou pomalu, však na tě dojde.

Další odpovědi
annas

Proč se lidí mstí, nebo nemstí? U každého je to jinak.

Někdy pomsta vypadá jako dobrý nápad, přinese dotyčnému radost za utrpení, který mu jiný způsobil – je tedy sladká.
.
Ale některým lidem to dojde, že pomsta může mít dlouhodobé následky. Pomsta tak může mít hořkou příchuť.

Někde jsem četla, že bramborové chipsy vznikly jako pomsta zákazníkovi, když si stěžoval na silné plátky brambor. Dnes je pochutina předmětem kritiky, škodí zdraví. O jakou jde pomstu? Sladkou, či hořkou? Komu přinesla užitek ? Výrobcům. Komu uškodila? Spotřebitelům.

Myslím si, že pomstě napomohla slova z Bible – „Oko za oko, zub za zu“ která však mají pokračování „ Já však vám pravím, abyste se zlým nejednali jako on s vámi; ale kdo tě uhodí do pravé tváře, nastav mu i druhou.“

Někdy je krutou pomstou pro protivníka ignorace a mlčení, to nepovažuji tolik za nebezpečné. Jinak vnější projevy závisti formou pomsty, časté překrucování skutečnosti, která neprošla Sokratovými síty, ukazují na toho dotyčného a na ty, kteří s ním souhlasí.

Rovný rovného si hledá …

Věřím v karmu, že zlý skutek bude potrestaný, za provinění následuje trest, jenže l spravedlnost je pomalejší, pomsta ji neurychlí.

Bohužel, slušnost je výhodou pro druhé, často se totiž nevyplácí dotyčnému, který se chová slušně …

gecco

Jo, párkrát, bohužel, ano – a vždycky jsem se pak cítil spíš hůř – zbytečné zlo, o žádné zadostiučinění nejde…
___
A co proti tomu? – ´učím´ se zvládat vztek, jako cholerik ne vždy s úspěchem…
Takže se jdu občas projít…
😉

ivzez

Nevím, kde se v lidech bere touha po pomstě.
Nikdy jsem se nikomu za nic nemstila.
Ale s několika lidmi jsem přerušila kontakty.

hapiky

To záleží na povaze dotyčného. Někoho by pomsta ani nenapadla, jiný se na ni třese. Ono není pomsta jako pomsta. Já se třeba rád pomstím nad hloupě prohranou partií v šachu odvetou, ve které dám mat pěšcem. Proti srdci nechtěné pomstě se někdy ubráníme jejím stálým odkládáním, třeba kvůli dobře plánované preciznosti provedení.

zjentek

Kde se v lidech bere ta touha po pomstě?
Ze vzteku.
Jak se jí ubránit, aby vás nepohltila a nespálila?
Tož nebuď vztekly!

dubraro

Pomsta nastoluje rovnováhu. Odepřít si pomstu je jako fackovat sám sebe. Psychologicky zničující.

briketka10

Nejhorší msta je pro mou sestřenici, která na mě
a svou maminku neustále ječí, jako hysterka je, že
si jí nevšímám a nezdravím.
Tituluje nás sprostými slovy a my už ji přehlížíme.

Teta se zítra stěhuje do pečovatelského domu a já
jí to z celého srdce přeji 😁
Toto chování bych si já nikdy nedovolila ke své mamce.
A tetě bude 80 let. Měla by se k ní chovat s úctou no né.

marci1

Když jen pomyslím na nějakou malou „pomstičku“, vzpomenu si na vendetu. „Krev za krev“ pak pokračuje další „krví“. 🙂

Mc Merkurion

… msta nic nevyřeší, to je naprostá pravda >>> ale ten slastný pocit je k nezaplacení …

Kelt

Nejsem mstivý člověk, ale rád si představuji filmovou scénu, kde dotyčný je v beznadějné situaci (napři mezi lvy v pralese, mezi kanibaly a pod) a dovedu si představit jeho výraz.
Jeden pracovník neměl nejlepší vztah se svým šéfem. Kdosi mu poradil, aby si umístil jeho obraz doma a každý den, do něj bouchal a mlátil . Po čase šéf zjistil, že jeho vzájemné vztahy z pracovníkem se zlepšily. Ptal se ho sice , ale pracovník mu důvod neřekl.

lenkasvob

Msta je dobrá věc. Vy říkáte, že se budete cítit stejně. Ale to tak není. Když vám někdo ublížil a vy jste proti tomu bezmocní, budíte se v noci hrůzou zpocení jako myš, vykřikujete ze spaní. A dlouhodobý stress, zvýšená hladina hormonu kortizolu vám podlomí zdraví. Ale když se pomstíte, stačí jenom trošku, uleví se vám během několika dní a předejdete tomu 3 a víceletému strádání.

gobls

Nevím, jak se kdo cítí pak, ale každopádně během páchání nebo už přípravy pomsty to jistě nějaké uspokojení přinese. Jde ale o to, za co se mstí a zda je to přiměřené. Pokud orgány jako policie neplní svou povinnost a tak podobně, pak je pomsta oběti pachateli jako náhražka spravedlivého trestu. Oni se ale lidi často mstí nepřiměřeně, z bezvýznamných důvodů, nebo při neznámém pachateli „kolektivně“ a také bez ohledu na poškození i nevinného okolí. Kde se v lidech bere touha po pomstě, to je nejspíš také degenerací vypěstovaným zlem a škodolibostí v lidském druhu.

pepíka

No, je pravda co se říká že msta nic nevyřeší. Je to útěcha ale zároveň se s toho nevyléčíš. Já jsem se nikomu nemstila. Kdybych někomu něco provedla tak by to byl určitě nepříjemný pocit. Našel bys útěchu ale litoval bys pak.Příklad: Lucka a fanda jsou do sebe zamilováni a chodí spolu a bylo dejme tomu třeba 2 roky. A najednou fanda se zamiloval do jiné holky. A ta byla hezčí než ta předchozí. No,a ta lucka to zjistila a že ji zradil fanda. No, a pak přišla pomsta. Taková pomsta že třeba pomlovala ji lucka nebo psala jí nenávistní vzkazy atd…