doney gal

Kde nacistické Německo bralo ropu?

Všechny významné ropné naleziště měli v držení spojenci. Ropná pole byla v Rumunsku, možná něco v Severním moři a na Kavkazu, jenže tam se udrželi jen chvíli. V Libyi ropa ještě objevena nebyla. Jak mohli vést válku 6 let, když neměli v držení žádná významnější ropná pole?

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, jak se dovíte z odkazu, Rumunsko dodávalo ropu.

"Hitlerův monolog: zásobování wehrmachtu s olejem a palivem.
Máme velkou německou produkci, ale to, co pohltí naše letectvo,
naše obrněné divize, se zcela vychyluje od normálu.

Naše země je závislá na dovozu, řekl Hitler. Kdybychom neměli alespoň čtyři až pět milionů tun rumunské ropy, nebyli bychom schopni vést válku.

Tak to opravdu bylo. Hitlerovo vojsko by se zhroutilo v krátké době, protože by nemělo stálý přísun paliva a mazacího oleje.

Z celkového počtu 11,3 milionu tun ropy, které byly v roce 1943 k dispozici, byla podle historika Rainer Karlsch asi čtvrtina z dovozu, většina z nich z Rumunska. Jen něco málo přes polovinu pak ze zkapalňování uhlí z německých a rakouských zdrojů.

http://www.spi­egel.de/eines­tages/zweiter-weltkrieg-lebenssaft-der-wehrmacht-a-946446.html

Další odpovědi
Emefej

Významná ropná pole neměli, právě proto vyvinuli výrobu syntetických paliv z hnědého uhlí.

dubraro

Nejvíce z Rumunska, z počátku války i ze Sovětského svazu. Ropa se tehdy pro Německo těžila i u nás, na jižní Moravě. Tehdy provozovala nejvýznamnější německá těžařská společnost, Deutsche Erdöl A. G., na Hodonínsku více než 1200 vrtů.

cochee

Emefej, až na to „vyvynuli,“ fujtajbl 😁

Emefej

Propadám se hanbou…Na tohle jsem asi ve škole chyběl.