Kde leží Göbekli Tepe?

a čím je tak zvláštní?

Nejlepší odpověď
Pantata

http://en.wiki­pedia.org/wiki/G%C3%B6be­kli_Tepe

Další odpovědi
hanulka11

Göbekli Tepe ( turecký pro „kopec bříško“) je postaven na kopci útočiště na nejvyšším bodě protáhlého horského hřebene asi 15 km severovýchodně od města Şanlıurfa (dříve Urfa / Edessa ) v jihovýchodním Turecku.

nalézají se zde kamenné bloky o hmotnosti až 50 tun! (Průměrný jeden kvádr na stavbu pyramid v Gíze váží 2,5 tuny – pozn. aut.). Monumenty jsou navíc ještě ozdobeny překrásnými reliéfy. Vyryta jsou zde zvířata, ale i nejrůznější abstraktní symboly. Co je však nejzajímavější, je to, že zdejší svatyně nebyla zničena časem ani erozí. Zdejší lidé ji totiž pokryli štěrkem a zeminou a uschovali do země. Poté toto místo záhadně opustili. Jako kdyby chtěli své poselství přenechat příštím generacím o tolik tisíciletí později

http://liborcer­mak.blog.idnes­.cz/c/150828/Sly­seli-jste-uz-o-Gobekli-Tepe.html

Miroslavst

Vedle města Urfa v Turecku.