Kulpix

Kdo/co je K/kořán? Proč se říká „Otevři (to) dokořán“?

Z čeho to vzniklo?
Je to jen ryze východočeské nebo se to říká i jinde?

Nejlepší odpověď
annas

1. Slovo kořán neexistuje v současnosti, je to obměna slova kořen. Slovo dokořán se užívá v celé ČR, nikoliv jen v určité oblastí.

Existuje i básnická sbírka Dveře dokořán.

Dokořán je expresívní obměna stč. do kořen ‘do základů, zcela’.

„Je to starý gt. pl. od kořen, kořenů: starý gt.: kořen, jako pět tisíc (m. tisíců), 5 loket (m. pět loktův), od těch čas (m. časů). Z kořen (m. kořenův) něco vyvrátiti. Dvéře do kořán“

Česko-německý Kottův slovník.

Viz  :kořen.
Psl. *korenь má zřejmě nejblíže k lit. kẽras ‘pařez, lodyha, stonek’, kerė̷ti ‘rozrůstat se, větvit se’, stpr. kirno ‘keř’ a ovšem i psl. *kъrъ ( :keř). Další souvislosti nejisté, dosud přehlížená je možnost spojení s ie. *(s)ker- ‘kroutit, ohýbat’ (stejná motivace je u stč. krč ‘pařez’.

J. Rejzek: Etymologický slovník

--
2. Původem jhihočeské je i příjmení Kořán – náhradou za kořen.
D. Moldanová: Naše příjmení

Další odpovědi
yuko

Původně „dokořen“, tedy „do kořene“ ve smyslu úplně, zcela.

Kepler

Slovo dokořán existuje a používá se v celé naší vlasti:

SSČ
dokořán přísl. úplně, docela: otevřít okna dokořán

SSJČ
dokořán (*dokořen) přísl. (o něčem, co se rozevírá) úplně, docela: dveře d. otevřené; otevřít okna d.; údivem otevřel ústa d.; dveřmi d-řen otevřenými viděti do světnice (Jir.)

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=doko%C5%99%C3%­A1n

Admin2

Uživatelko yuko,

nezapomněla jste, že " Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří."

Stejná slova jsou v odkazu
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/doko%C5%99%C3%­A1n

„Původně „dokořen“, tedy „do kořene“ ve smyslu úplně, zcela“

yuko

Nejsem tu kvuli bodum.

annas

Ad yuko

Můj názor – přece nejde o body, ale o to, aby bylo možné odpověď ověřit.

Osobně si myslím, že okopírovat řádek, není žádná námaha.

yuko

Vzdy davam odkazy, zdroje, linky. Tentokrat to neslo do Vaseho odkazu vlozit, tak sorry, ze jsem se namahala

anonym

Keplere,

co jste přinesl nového ve své odpovědi?

Kepler

To, že jsem ji doložil zdrojem.

talka

Všechny odpovědi jsou napsány soušasně.

annas

Ad talka,

nebyly. Dá se zjistit ze zdrojového kódu, že Kepler odpověděl až za hodinu po mně.