annas

Nevíte, kde se vzalo úsloví „dveře dokořán“ a v jakém významu se používá?

Nejlepší odpověď
vagra

S kořenem jako něčím základním souvisí i příslovce dokořán
To vzniklo ze staročeského do kořen, tedy do základů, zcela.
Silná a působivá slovní metafora, to dokořán: dveře byly otevřeny dokořán, tedy do svých kořenů.

Doplňuji:
Dokořán, tedy úplně, mohou být otevřeny nejen dveře, vrata, brána, okna, ale i ústa, pusa a huba, možná by se dalo také říct, že žena dokořán otevřela své krásné oči.

Zdroj: zkráceno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/164621

Další odpovědi
iceT

U mě máš dveře dokořán-jsi u mě vítaným hostem.