Avatar uživatele
Zlatý

Kde jsou hranice celebrity?

Př: Řekněme, že jsem rumunský TOP zpěvák, kterého znají v Rumunsku. Jsem v tomto případě celebrita, nebo je ta hranice jinde a já, jakožto rumunský zpěvák, známý v Rumunsku, jsem se k ní nijak nepřiblížil? (Může jít o jinou nounejm zemi a může jít třeba o vědce, který není znám za jejími hranicemi.)

Jak to měříme? Jsou tito lidé celebritami?


Poznámka: Nejde o hranice, co si celebrity mohou a nemohou dovolit.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jak ukazuje původ slova,. Celebrita je slavná osobnost. Z latinského celebrare oslavovat, hojně navštěvovat, od celeber ´slavný, hojně navštěvovaný.

Jilří Rejzek Etymologický slovník

Jenže co znamená slavná osobnost, podle čeho se hodnotí? Kde jsou její hranice?


Existují různá měřítka – c. něco umí, je oblíbená mezi diváky, posluchači, tedy mediálně známá, podává výjimečné výkony, často prospívá celé společnost, je ve společnosti vážená, oblíbená atd.

Často se musí tyto celebrity smířit i se zásahem do svého soukromí víc než u běžných občanům. . Veřejná známost x soukromý život. Napomáhají tomu tzv. bulvární plátky.

Může to být c. světová, divadelní, hudební,, filmová atd. Co člověk, to jiný názor, je výjimečný, ale ...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Slovo celebrity začal používat bulvár a do tohoto ranku tahají kdejakého šmudlu, podle toho, jak se jim to právě hodí. Stejně tak jako často užívají příměr „hvězda seriálu“ a přitom jde o člověka, který tam řekl třeba jen čtyři věty. Bulvár je prostě pakáž.


Avatar uživatele
Zlatý

Překvapí tě odpověď, že žádná taková striktně definovaná hranice neexistuje ? Nebo si to věděl už před položením své otázky a ani si nečekal, že by tu někdo takovou hranici z fleku nadefinoval :-) ?


Avatar uživatele
Stříbrný

Asi tam chybí "pomyslné" hranice celebrity. No a ty pomyslné mohou být o metr sem nebo tam, nahoru dolů. Někdo je ani nezaregistruje, pak může narazit na celebritu a duchaplně říci: Ahoj kotě, jak se máš?


Avatar uživatele
Stříbrný

Celebrita je každá známá osobnost, i ta, která si svých "15 minut slávy" užije třeba výhrou v taneční soutěži na plese v Horní Dolní. Akorát její pověst většinou nepřekročí hranice Horní Dolní, tudíž to bude lokální celebrita.


Avatar uživatele
Zlatý

Celebrita je výraz odvozený z latiny. Slavná osobnost, něčím proslavená. Dnes díky médiím může i 16 holka jedním projevem se stát celebritou, nebo někdo přeletí oceán a pod. Kolik slavných osobností z dávných dob známe? Kdo je celebrita, slavná osobnost? Našli bychom vojevůdce, básníky, spisovatele atd.Ale máš na mysli Karla Gotta, který byl populární i v jiných zemích, protože pro ně nazpíval písně v jejich jazyku. Nějaký rumunský zpěvák může zpívat výborně a mít pěkné melodie, ale když jeho písně nejdou na trh, a není o ně zájem, tak je celebrita jen ve své zemi. Sportovci se musí prosadit a pak jsou celebrity, stejně tak umělci, vědci. Vše ale záleží na okolí, jak to posoudí.


Avatar uživatele
Zlatý

Vo väčšine prípadov sa pojem "celebrita" nepoužíva u zápornej celebrity.
Celebrity sú buď miestne, obecné, krajové, republikové, svetadielové, alebo svetové. Karel Gott patril medzi svetové celebrity. Ale napríklad "Jano z krčmy" je nanajvýš miestna,,alebo obecná celebrita.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Pepa25

zjnetku, víš to, že pokud jde o bohatství, je Emma Stone troškařka? Nejbohatší hérečky jsou Taylor Swift a Kylie Jenner (zdroj: Forbes).

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Vím to. Ono se to hodně a často mění. Forbes toho nakecá... Jenže já jsem před Emmou v tý výhodě, že mně nakonec stejně vůbec nejde o její prostředky, to ne. Já s Emmou jsme úplně někde jinde. S ní budu klidně sbírat drobečky, sdílet ty její nasbírané drobečky, s Emmou cokoli...

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Hapiky diky! Nemá smysl řešit, zda Emma Stone je či není celebrita. Emma JE CELEBRITA!!! Jenže já si to nemusím připustit, žejo??? Díky, díky!!! (;

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Trošku mě děsí "ten Kája" a jak tady musím zleva zprava sdílet ten "humbuk" okolo JEN PROTO, že TADY žiji! Chápu- rodina- základ státu, stát- základ určitého společenství, sdílejícího... Jenže ONO by vám TO pak DO HLAVY nejraději NACPALO i VLASTNÍ CELEBRITU! Je to těžký, je to těžký, ... (;

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5207
Zlatý Drap 3307
Zlatý led 2341
Zlatý Kepler 2212
Zlatý marci1 1803
Zlatý ivzez 1397
Zlatý quentos 1294
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 988
Zlatý zjentek 941

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.