zjentek

Existuje neznámá osobnost?

Osobnost, kterou nikdo nezná.

Myslím spíše osobnost ve smyslu společenskýho měřítka. Někoho vynalézavýho (vynálezce), kdo je schopnej vymyslet stejný patenty, zlepšováky a texty (knihy), jako známé osobnosti (Paris Hilton, …), jenže neznámé osobnosti s tím nikam nepůjdou, žejo, proto mi vychází ten vzorec neznámé osobnosti. Existuje takový paradox v praxi? Zkrátka, znám úplně všechno, na co přišla ta Paris a věděla jsem to mnohem dřív, ale společnost si mě prostě nenašla, neobjevila…
Jsem v tomto případě neznámá osobnost i v dalších očích, než svých?
Jaký na to máte názor?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Osobnost

Nejlepší odpověď
luckykubrt

No těch je… celá řada. Za celý svůj život bys je nestihnul všechny poznat. Jen zlomek těch „neznámých osobností“ se mihlo v pořadu Přemka Podlahy „Receptář nejen na neděli.“ 😉

Další odpovědi
annas

Osobností je každý jedinec se svými vlastnostmi. Ale z jiného pohledu to může být významný člověk, který něco vytvořil, nějak zapůsobil.
Nebo také člověk ve význačném postavení.

Podle poslední věty svého doplnění jste i vy osobností, jedinečnou osobností, která je známá ve svém okolí, ale třeba neznámá v Bratislavě, Berlíně atd. I zde na Odp. jste virutální osobnost, která se nám určitým způsobem jeví. Pokud jste něco vymyslel, tak se o vás nedovíme, protože neznáme vaše jméno.

Z hlediska významné osobnosti se o jejím mimořádném činu doví jen v okruhu její profese, případně v zemi, kde žije atd. Nebo významnost přeroste i hranice její země.

Určitě se najdou vynálezy, někdo je vymyslel, ale neujaly se, takže j vynálezcovo jméno zapadlo. Je neznámý. Nestal se slavným.

Nejde sice o vynálezy v pravém slova smyslu, i když kdysi mezi vynálezy patřily i nápady či něco originálního, co neexistovalo.

Tak je to třeba v jazyce. . Neznáme autory lidových písní, různých přísloví, rčení, pohádek atd. Lidová tvořivost nemá konkrétní osobnost, o níž je víc informací.

Ale být známý za života, to zavazuje. Jinak opravdová sláva přichází často až po smrti. Známými se stanou i osobnosti ve smyslu negativním…

yuko

Je to člověk, který právě něco objevil – třeba zázračný lék na všechno. Dnes je ten člověk neznámá, ale zítra již známá osobnost. Ale být jen známá osobnost není totéž jako být osobnost slavná nebo významná či vážená.

Kepler

Nedovedu si to představit. I kdyby se přistěhoval z Tasmánie, určitě ho zná někdo v Tasmánii. Musela by to být jediný obyvatel ostrova, o kterém nikdo neví a nemá ani žádnou rodinu. Takže je to prakticky vyloučeno.

Aha, já to myslel tak že každý člověk má svou osobnost, i když je svým významem nula. Ano, může mít nápady i realizace hodné mistra, ale neumí své umění „prodat“, nikdo o něm neví. V tom případě to ale významná osobnost vlastně není.

zjentek

Annas, chtěl jsem nominovat, ovšem, bohužel, už to nešlo, tak příště… ;)