Meggie2

Kde budou všichni pracovat, až se většina profesí zrobotizuje a zautomatizuje?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Problém vidím jen u mírně složitých činností. U těch nejhorších je a bude potřeba nekvalifikovaná síla pořád, u těch sofistikovaných pokrok jen prospívá. Jediný zádrhel vzniká u Jardy, který (typicky ve výrobě) není úplně blbý, stroj zvládne obsluhovat, ale na nějaké nastavování nebo programování něčeho bohužel nemá (což je úplně normální). Práce bude pořád dost, ale logicky buď bude muset jít směrem dolů nebo nahoru.

Další odpovědi
elkon

To je nereálné.

dudu

Škoda, že se aliendrone ve své vizi omezil pouze na ekonomiku a zažité stereotypy. Neřeší např. otázku čím bude nahrazeny daň ze mzdy a už vůbec ne dopady očekávatelných změn ve struktuře společnosti zapříčiněné majetkovou nerovností a důsledků následných genetických úprav movitých jedinců. Vznikne skupina mocných „lepšolidí“ s mimořádnými duševními a fyzickými schopnosti a výhodami. Zpochybňuji proto jistoty pana kolegy a proti němu stavím názor, že po nástupu umělé inteligence na naší matičce Zemi nezůstane kámen na kameni. Otázkou je pouze, zda „bohudík“!

Gonfaloniér

Práce je vždy dost. Není možné, aby „roboti“ vytlačili člověka z pracovního sektoru. Stroje jsou tu proto, aby nám sloužily a zjednodušovaly práci. Ne aby nám život ztrpčovaly a braly nám práci (na náš úkor).
Druhů práce je neuvěřitelné množství.
Peníze se nevydělávají jen (manuální) práci.
Život je změna a lidská společnost je založena na pokroku. Vytváří se zcela nové práce a tím i pracovní místa, stroje ten vývoj umožňují.
Ano některé práce skutečně zaniklý a zaniknout mohou. To je změna, to je vývoj.
Je dnes nezbytná nebo potřebná třeba práce ponocného, hlasatele, nosiče, klepače, nebo dráteníka? A plno dalších profesí, které už jsou minulostí. Ubylo kvůli tomu pracovních míst? Jsou kvůli tomu někteří lidi bez práce?
Díky strojům jsou firmy, stát, ale i občané bohatší. Práce, výrobní proces, výrobky i služby jsou mnohem kvalitnější a efektivnější, levnější a díky tomu jsme my (všichni) bohatší a můžeme si dopřát ten komfort, který v moderní době, díky pokroku, máme. Tohle stroje umožňují. Práci nikomu neberou. To, že některé profese můžou postupem času (vývoje) zaniknout, neznamená, že to není dobře a že „roboti“ tak berou práci chudáčkům lidem. Ti lidi z některých práci se jen budou muset hold přizpůsobit a vykonávat práci jinou. A není to tak, že by určitá profese přestala existovat že dne na den, je to postupný vývoj s dostatečným časem na přizpůsobení se. (Není to nic moderního, v historii zaniklo spoustu profesí a to i vývojem obyčejných, jednoduchých mechanických strojů a pomůcek. A přece i nosiči různých břemen, těžkých věci se museli přizpůsobit po vzniknutí a rozšíření povozů a pak již i motorových vozů a dopr. prostředků. Takhle to platí pro všechny ty povolání, které už jsou minulostí. Zanikly, protože už jich nebylo třeba. A navíc vzniklo neuvěřitelně moc dalších profesí, o kterých dříve ani nikdo neměl ponětí, že by něco takového mohlo existovat).
Stroj je pomocník.
Není možné, aby stroje, které nám mají sloužit (nejen podnikatelům) a vypomáhat, nás nějakým způsobem poškozují.

nyjono

Když se trochu zamyslíš, přijdeš na to, že většina profesí nejde automatizovat a zrobotizovat

Smack

To už budem my mladý všichni v důchodu, takže no stress

aliendrone

Nesdílím názor ostatních o „nemožnosti“ robotizace, naopak ji vidím jako vysoce reálnou (pokud jde jen o TECHNICKOU stránku věci).
Fakt, že obecným trendem je, že vyrábíme stále více, stále laciněji a především efektivněji. Méně lidí dnes vyrobí mnohem VÍCE zboží, než mnohem větší množství lidí v minulosti.

To se již dnes výrazně projevuje tendencí k vynucené spotřebě (např. věci nic nevydrží, opravit se nedají [ekonomicky se to nevyplatí] apod.), která je v konečném důsledku dlouhodobě neudržitelná. (Nebudu rozebírat ekonomickou stránku věci, to by bylo na celé pojednání, kterému by tak jako tak spousta lidí neznalých ekonomických principů stejně nerozuměla.)

Ovšem není potřeba mít hluboké makroekonomické znalosti k tomu, aby lidé alespoň chápali, že tento typ ekonomiky je nejen plýtváním, ale např. z ekologického hlediska přímo sebevraždou. (Pro dnešek si odpustím nadávání na „ekogreenšmejdy“, kteří to s ekologií myslí vážně asi tak, jako Hitler myslel na blaho židů a jejichž jediným opravdovým zájmem je snadné živobytí – po obdržení dotací a příspěvků z daní ostatních spoluobčanů a příspěvků na „ekogreenšmejdskou činnost“ z téhož zdroje. To by bylo TAKTÉŽ na dlouhé pojednání.)

Pochopitelně se čas od času objevují úvahy na toto téma „Co bude až…?“ (kterým se nevěnuje moc pozornosti – hádej PROČ ;) :D), což nemění nic na tom, že je to jedno ze stěžejních témat, pokud jde o budoucnost.

V kostce – naprostá většina se shodne na tom, že bude NEZBYTNÉ přejít na „nový model ekonomiky“ a stávající zapomenout. Mnoho z nich vidí (jsem jedním z nich) jako první krok k ozdravění/nápravě vrátit lidem hodnotově nemanipulovatelný (za účelem zisku) univerzální směnný prostředek (peníze), tedy nahradit dnešní zlodějsko inflační papírky např. kryptoměnou či jinak.

Každopádně tvůj dotaz je MOC DOBRÝ (kladou si ho obvykle ti, kteří s nějakých důvodů hledí do budoucnosti dále, než na výhled max několika fiskálních let), ale ačkoliv teorií je MNOHO, odpověď opravdu nikdo s jistotou nezná.

Jisté je to, že lidé v budoucnu NEBUDOU pracovat přímo ve výrobě, resp. jejich podíl bude minimální. Je tu ale jeden významný faktor, který PROZATÍM významně „šlape na brzdu“ a tím je fakt, že člověk je velice univerzální a umíme ho „vyrobit i nahradit lacino“, přičemž jeho „provozní náklady“ umíme redukovat na naprosté minimum (CELKOVÁ efektivita), což se o5 PROZATÍM nedá porovnávat s dnešními roboty/automaty, jakkoliv jejich PRODUKČNÍ efektivita je mnohem vyšší. To je ovšem jen otázka času, než se naučíme vyrábět stroje tak chytré a univerzální, že i v celkových nákladech OBECNĚ překonají člověka. (ve speciálních případech to tak je už dnes – některé výrobní linky aj.)

Každopádně DOBRÁ a ZAJÍMAVÁ otázka, to už zde DLOUHO nebylo. :)

aliendrone

dudu>>> Uff, přehlédl jsem >>> ANO, souhlasím s tebou. Nejde ani tak o „lepšolidi“ jakkoliv vylepšené, kteří (pokud vzniknou) budou stejně jen epizodickou záležitostí. Jde o strojovou inteligenci [AI] (tedy o kvalitativně úplně NOVÝ, nesrovnatelně pokročilejší, schopnější a navíc NEBIOLOGICKÝ druh) a o to, jaký vztah zaujme vůči lidem. A ohledně AI zastávám možná ještě pesimističtější názor – nejen že nezůstane „kámen na kameni“, ale bude to pravděpodobně KONEC LIDSTVA.

aliendrone

dudu>>> Bohužel ti nedovedu jednoduše odpovědět na tvůj (zásadní a významný) dotaz ohledně danění. Už jen proto, že NEVÍM Jakou formou změna proběhne a ani jak ve výsledku bude vypadat. Hodně bych si ale vsadil, že dojde k zásadní změně jak dańové politlky, tak především ke změně mocenské struktury.

Jedním z častých hypoteticky předpokládaných modelů je rozpad čím dál tím více neefektivní tuhé centralizační státní struktury ve prospěch menších a nesrovnatelně pružnějších a efektivnějších struktur (lokálně dominujících ekonomických skupin subjektů), které budou mít napříč světem společnou pouze „univerzální měnu“ (nemanipulova­telnou, to je bezvýhradná podmínka!).

Tyto subjekty lokálně převezmou věci do vlastních rukou (bezpečnost, sociální funkce atd.) Zkrátka „tvá firma (lokální sdružení>mega­korporace) = tvůj stát“. Již dnes mají firmy své bezpečnostní oddělení (bezpečáky, hlídače, ochranky), stejně tak již dnes mnohé firmy se starjí o sociální vymoženosti zaměstnanců – typicky služební vozidla na firemní náklady, mateřské školky pro děti zaměstnaců atd. Ony to nedělají z nějakých „dobrých pohnutek“, jednoduše pragmaticky se jim to VYPLATÍ, PROTO to dělají/provozují. Rozšíření jejich pravomocí a převzetí pravomocí státu je tedy nasnadě. Povšimni si, že takový „jakobynovýstát“ MÁ zájem jak poskytovat, tak si hlídat své náklady (důchody, zdravotnictví aj.), jednoduše jsou to „nezbytné náklady na provoz“.

Ovšem je tu VÝZNAMNÝ rozdíl, zatímco dnešní „stát“ se nijak nestará o svoji efektivitu (prostě si natiskne další papírky nebo vyhlásí státní bankrot), tak korporace, která NEMÁ možnost manipulovat s měnou se MUSÍ o svoji efektivitu/pros­peritu starat, pokud „chce přežít“.

Takže… JAKÉ „daně ze mzdy“? PROČ by někdo měl platit někomu cizímu/jinému za to, že vydělává? Co je to za DRZOST – nějaké DPH? Moje věc, kolik a čemu přihodím svého úsilí/hodnoty! Platím je za to, co spotřebovávám. Podívej se na dnešek – platíš daně a STEJNĚ platíš soudy (a pokud se soudíš o prachy, tak si ze sporné částky stát nestydatě DOPŘEDU naúčtuje PROCENTA!), platíš si zdravotní (stejně si DOPLÁCÍŠ!), sociální (s výhledem, že se důchodu nedožiješ!), sliniční daň, parkování, elektřinu, vodu, telefon, pohonné hmoty [spotřební daň jak kráva!!!], dokonce i blbé vydání občanského průkazu… :( :( :( Platíš si VŠECHNO )a ještě připlácíš!), tak k čemu ještě NAVÍC PLATIT DANĚ??? Aby bezcenní a postradatelní [o to více vyčůraní] darmožrouti měli z čeho žít a měli se dobře?!? ;) :D :D

Možná si řekneš, že to je Babišovo „řídit stát jako firmu“, ale NENÍ! Jakékoliv EFEKTIVNÍ firemní řízení je ryze AUTORITATIVNÍ a demokratický prvek v něm nemá žádné místo. V současném systému, kdy platí jen to, „co si kdo od státu/z eráru ve svůj vlastní prospěch urve“ a stát je pouze dojnou krávou, která se navenek tváří na všechny strany hezky (ovšem ačkoliv se to snaží DŮKLADNĚ zastírat, tak striktně rozděluje společnost na ty, kteří „stát krmí“ [a stát je jim v podstatě nepřítelem, který je jen sprostě odrbává, nic podstatného za jejich nemalé peníze nedává] a na ty, kteří „ze státu žijí“ [v podstatě ekonomicky postradatelní [[protože přinejmenším neefektivní]], kterým ovšem stát zajišťuje živobytí]) je racionálně-efektivní „řízení státu jako firmy“ naprosto VYLOUČENO!

Znovu opakuji – PODMÍNKOU je nemanipulovatelný univerzální směnný prostředek. Dnešní kryptoměny (princip blokchain) je stále přinejmenším teoreticky napadnutelný (dešifrovatelný). Víme ale již dnes, že v závodě mezi šifranty a kryptoalnalytiky vyhraje nerozluštitelná šifra a to nikoliv s ohledy na nějaká „lidská přání“, ale proto, že je to dáno principiálními fyzikálními kvantověmecha­nickými vlastnostmi vesmíru. Tudíž alespoň teoreticky JE možnost „univerzální nemanipulovatelné měny“, je to jen otázka pokroku, což je důvod k optimismu. :)

Takže toto je jen JEDNA z velmi, VELMI HRUBĚ nastíněných možností (jistě chápeš, že nejde v krátkosti popsat něco tak nového, neznámého a přitom zásadního a komplexního), ovšem co bude DOOPRAVDy, kdo ví? ;) :D :D