JájsemRaibek

Kde a proč vzniklo úsloví – káča hloupá?

Proč zrovna káča, proč ne něco jiného? Kde a proč to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Jak úsloví vzniklo, se určitě nedovíme. Ale vypadá to, že káča je zkrácený výraz od kachny, kačeny – moravsky.

Zřejmě některá tlustá a svobodná holka svou kolébavou chůzí připomínka kachnu. Byla nemotorná třeba při tanci, při práci, nedbalá, chovala se hloupě třeba tím, že byla příliš upovídaná, kvákala jako kachna, těžko chápala.
S kachnou se také těžkou domlouvá.

Možná se tak chovala i dívka jménem Kateřina, takže byla Káča, ale i hloupá káča. Pohádka Čert a Káča, kdy dívka naletěla čertovi.

Ale říkalo se i hloupá Andula – holka z vesnice, která z ní nevytáhla paty. Možná i u jiných jmen, která v minulosti byla častá, tedy běžně používaná.

Doplňuji:
Ještě mně napadlo podívat se do Machkova Etymologického slovníku. Uvádí možný původ vzniku názvu káča.. Podobností pak další možný důvod vzniku přezdívky. .
Dívka volala na kachny kač, kač – říkalo se jí káča. Rovněž se mohla káčkati (máchati, koupati) ve vodě jako kačena, takže káča.

Kačka, káč je jednak varianta ženského jména, jednak kachna – moravsky kačena, starší katuša.

více diskuse

Další odpovědi
anonym

Nebude o tom něco vědět Briketka?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-o-tom-ze-je-tady-dalsi-falesny-nick-mosoi
Dělám si srandu,ale asi žádné úsloví to asi není:
Kterak hloupá káča k rozumu přišla :

Hlavní slovo v pekle mají odnepaměti čertovy babičky Abraxanta a Krucinuda.

Ty jednoho dne vyšlou na svět svého vnuka, čertíka Bruta, aby jim ze světa přinesl největšího hlupáka. Tím je podle pekelných knih Káča. Hloupá holka, která slouží v hospodě lakomému, zlému a závistivému hostinskému. Jak se však ukáže, nejen Káča, ale i čert Brutus je notný hlupák. Pokazí na své výpravě, co může, a místo Káči přinese omylem do pekla jejího milého, Toníka. Navíc na světě ztratí váček s kouzelnými kuličkami, které mohou splnit tomu, kdo je má, každé přání. Babičky se na Bruta rozhněvají a vyženou jej na svět znovu, aby napravil to, co napáchal.

marci1

Kde a proč tohle úsloví vzniklo asi nezjistíme. Je prostě lidové.
„Káča – v přeneseném významu nadávka s významem zhruba hloupá holka, např. ve spojení „káča pitomá“. Používá se i káča hloupá. Kateřina bylo kdysi hodně frekventované jméno. Také se používá „nána hloupá“ či „nána pitomá“. 🙂

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/K%C3%A1%C­4%8Da