Fox11

Kde a kdy se objevily první mapy?

Kde se prosím vás a kdy objevili první mapy ?

Původní neotázka
Kde a kdy se objevili první mapy

Nejlepší odpověď
annas

Počátky kartografie – snaha zakreslit poznanou krajinu a dění kolem sebe , kresba se neustále zdokonalovala, prvním symbolem byla šipka atd.

Prehistorické počátky

  • Primitivní geografické náčrty – nejstarší cca 20 000 let př. n. l.
  • prehistorická mapa pochází z našeho území
  • situační plánek tábořiště lovců mamutů u řeky Dyje byl vyryt do mamutího klu – stáří 28 000 – 24 000 př. n. l.
  • byl nalezený v roce 1962 v oblasti Pálavy, je uložený v Archeologickém ústavu v Brně

Antika – Řecko
Současná kartografie má základy položené více než před 2 000 lety ve starém Řecku

– kolem 550 př. n. l. Anaximandrov autor 1. řecké mapy

  • Ptolemaisos – otec kartografie atd.

Římská kartografie čerpala z řecké
atd.

víc se dovíte v odkazu na Historický vývoj map, autorka Ing. Hana Lebedová
http://spszem­.cz/storage/fi­les/62/kar1-le.pdf

Další odpovědi
ivzez

Podle toho, co ještě nepovažujete a co už považujete za mapu.
Nejstarší náčrtky se objevily ± 20.000 let př. m. l.
Podrobně odpověděla Annas (její odkaz doporučuji → je zajímavý).

Před nějakou dobou jsem viděla zajímavý pořad o kartografii a vývoji map
(tuším) na Prima Zoom → zkuste se podívat do archivu, možná jej najdete.
(Asi před 2–3 lety.)

Drap

Myslím, že první mapy by šly vystopovat až do doby kamenné.