Avatar uživatele
Zlatý

Kdy, kdo a kam přivezl jako první do Evropy brambory?

Nevíte,čím se tento člověk ještě proslavil?
Doplňuji:
Názory na to,kdo první dovezl brambory do Evropy se různí, proto mě zajímalo,zda se někomu z Vás podaří najít novou informaci,kterou jsem někde slyšela,ale jménem osoby si nebyla jistá.
Stále se objevuje něco nového.
Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

28. červenec roku 1586 přinesl radost všem milovníkům brambor. Po dlouhé cestě z Kolumbie ty báječné hlízy poprvé spatřila Evropa. Ze své cesty do Nového světa je do Anglie přivezl sir Thomas Harriot.
Má se za to, že jako první pozoroval dalekohledem noční oblohu Galileo Galilei. Vidíte, a o celé čtyři měsíce dříve než on zamířil svůj dalekohled na noční nebe Thomas Harriot.
Byl to Harriot, kdo jako první vypočítal vzdálenost Měsíce od Slunce, pozoroval fáze Venuše a Jupiterovy měsíce. Jen udělal tu chybu, že své poznatky nepublikoval. Nepovažoval to za vhodné.
Napsal knihu nazvanou Stručná a pravdivá zpráva o nově nalezené zemi Virginii. Díky jeho bystrému a přesnému popisu původních obyvatel Ameriky je považována za etnografický poklad.
Harriot také vytvořil velkou kolekci map a pomáhal slavnému vlámskému kartografovi Mercatorovi při práci na prvním atlasu. Namaloval třicet kreseb povrchu Měsíce, což vedlo k vytvoření první mapy tohoto tělesa.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/po rady/1095927644-kalendarium/20 6562235300023/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

mám pocit že to byl Francis Drake http://francis-drake.navajo.cz / podle http://www.quido.cz/…
A nebyl to columbus ten dovezl sladké brambory Batáty http://cs.wikipedia.org/…
Doplňuji:
http://www.quido.cz/…

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/L ilek_brambor


Avatar uživatele
Zlatý

žádný takový konkrétní člověk není znám. Předpokládá se, že to byli námořníci po plavbě z Ameriky do Evropy, kteří pak v Evropě zasadili, co jim z brambor "zbylo", a od té doby se tu ujaly.

Zdroj: www.justfoodnow.com/2010/08/27 /comfort-food-heaven-the-potat o/


Avatar uživatele
Pokročilý

Byl to K. Kolumbus a přivezl jí ze svých výpravných cest. Nejdříve se pěstovala jako okrasní květina pro svoje barevné květy. Až později se začala využívat ke konzumaci.


Avatar uživatele
Pokročilý

V polovině 16. století dovezli Španělé do Evropy peruánské a bolívijské brambory. Kvetly fialově, měly červené slupky a rohlíčkovitý tvar.
Koncem 16. století dovezli Angličané do Evropy chilské brambory. Byly to zřejmě kříženci nebo mutanti původních peruánských brambor, které sem zavlekli Inkové. Tato kulturní plodina kvetla bíle, měla světlou slupku, kulatý tvar a můžeme ji směle považovat za předchůdce evropských brambor. Tehdejší brambory byly ovšem malé, hořké a měly v sobě všelijaké nepříjemné látky, které ztratily až čtyřsetletým šlechtěním.
Marie Terezie dovezla v době hladomorů brambory z Branibor, odtud název brambory.
Touha národních buditelů po ryze českém názvu vedla k novým pojmenováním, jako např. zemská jablka, ale i bamboly pocházející od bambulovitého tvaru hlíz.

Zdroj: http://www.ireceptar.cz/zahrad a/uzitkova-zahrada/cesta-bramb or-do-evropy-plodina-ktera-zac hranila-stary-kontinent/


Avatar uživatele

Ja jsem si take mylela Kolumbus. Ale ted jsem se podivala do googlu a uz si to nemyslim. :-)a nejsem z toho vubec moudra. -iv-

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

coco

Klikni si na brambor.info a dozvíš se to.

Avatar uživatele
Pokročilý

Kerberus

Moje otázka se netýkala jen brambor,ale byla mnohem širší. Nepřečetla sis dodatek.Potřebovala jsem si ověřit informaci,kterou jsem se dověděla jinde,ta v tvém odkazu není uvedena.
Příště čti pozorně otázky a pak teprve vkládej odopovídající odkazy.

Avatar uživatele
Pokročilý

Kerberus

O Thomasi Harriotovi jsem se v odkazu nedověděla a o co se zasloužil,rovněž ne.

Avatar uživatele
Pokročilý

coco

Už mlčím...

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.