Nela56

Vytvořil se mi kaz na zubu během dvou dní. Dá mi zubařka při plombování injekci? Co s tím udělá, když mám rovnátka?

Dobrý den, dnes jsem se při čištětí zubů, které si čistím opravdu důkladně 2× za den, všimla, že na 2 zadních zubech mám nehezké kazy :O Nevím, jak se to stalo včera jsem si toho vůbec nevšimla ! Myslíte, že když půjdu k zubařce, tak mi dá při plombování injekci ?! :O Kazy ani plombu jsem ještě nikdy neměla! A ani nevím, zda s tím zubařka něco udělá, když mám rovnátka.. :(

Odpovědi
da ny

Mnoho lidí se mylně domnívá, že si důkladně čistí chrup.
Pokud se Vám vytvořily kazy, čištění důkladné nebylo. Zřejmě nezvládáte techniku. U fixních rovnátek je třeba užívat ještě kartáček speciální (jednosnopkový a další na čičtění plošek kolem drátků atp.)

Kazy na molárech nejsou neobvyklé 6 jsou „nejstaršími“ zuby chrupu.
U ošetření malých kazů není nutné zub umrtvovat. Někdy je to kontraproduktivní.
U znecitlivěného zubu pacient nevnímá/neupozorní stomatologa, že už je kazík
hlubší, blízko dřeně. Citlivá reakce, případně bolest je vnímána také díky vznikajícímu teplu (blízko nervu), případně nižšímu chlazení.
Stomatolog se někdy rozhodne pro umrtvení/injekci z psychického důvodu (uklidnění) vystrašeného, hysterického pacienta. V současné době je běžné, že pacient si anestezii/umrtve­ní/injekci HRADÍ SÁM, S ohledem na použitý způsob aplikace anestezie (z pistole nebo inj. stříkačky), lokalizaci a použité aplikované anestezie (Supracain, Mezocain, Ubistezin atd. atp.).
Domnělé „kazy“ mohou být zatím jen pigment/kalci­fikační skvrnky.
Vaše stomatoložka Vám upřesní co a jak. Kazíky by byly malé, zvládnete to bez injekce :D, jako tisíce jiných.
Je možné, že vpich a tlak během aplikace anestezie budete vnímat bolestivěji, než ošetření malého kazu na okluzi (kousací ploška molárů a premolárů).
Anestezie („dřevěná pusa“) odeznívá různě dlouhou dobu, 2, 4 a více hodin.
Strach má často zbytečně velké oči! :)

Mc Merkurion

… no, nevím, že by se při plombování dávala injekce, a s rovnátkama si poradí, dyť na to študovala …

anonym

Ve Vašich 64 letech (ale i obecně) je důležité si čistit zuby 2/den. Nebojte.