Lucyfer

K čemu všemu je dobré znát svou krevní skupinu?

Myslím, že darování krve se každému vybaví jako první… a co dál?
Je vůbec potřeba ji znát?

Nejlepší odpověď
Hlada

Je to znalost jen pro zajímavost. Pro praktický život nemá žádný význam. Na sdělení pacienta se nikdy nebere zřetel a to ani při akutním zásahu.

Další odpovědi
Kepler

Při darování krve si krevní skupinu určí lékaři sami. Pro lidi, kteří podstupují značná rizika (třeba automobiloví závodníci), jim tato znalost může zachránit život, když je nutná okamžitá transfúze. Většinou není čas na zjišťování krevní skupiny. Taky tím můžeš zachránit život jinému.

ivzez

Tato znalost se hodí pouze těm, kdo jsou schopni držet diety
podle krevních skupin, hledat podle nich partnera apod.

Jak vidíte, vědět svou krevní skupinu nikomu není k ničemu užitečné.
(Ani k darování krve nepotřebujete krevní skupinu znát.)

__

K odpovědi Aliendrone:
To se týká RH faktoru.

aliendrone

Někde jsem myslím četl, že v případě určité kombinace krevních skupin partnerů může dojít ke komplikacím u plodu. Nevím to přesně/jistě, tohle by věděl spíš doktor medicíny.

Jinak je samozřejmě nejlepší, pokud při transfúzi dostaneš „tu svoji“ krev, akutní případy se nicméně neřeší a rovnou se jim pere nulka negativní (univerzální dárce) s fýzákem.
Když jsem ještě byl čestným dárcem, dozvěděl jsem se, že kupodivu univerzální příjemce (AB+) je celkem vzácností – na transfúzkách velmi žádaná krev. ;) :D