Avatar uživatele
bolak

Existuje nějaký lékařský název pro úchylku, kdy má člověk chorobné nutkání opravovat ostatní lidi?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, anonym, barnajka, Alesh, Damiana, anonym před 4188 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Dle dodatku v diskuzi – jde-li o obecný pojem (navíc v odborné rubrice), pak respekt k pravidlům je obyčejná poctivost, sebekázeň a zodpovědnost i slušnost(ve sportu též „morálně volní vlastnosti“).
Naopak neschopnost akceptovat pravidla, zákony a principy sociálního soužití, či hypertrofický egoismus, mívá více názvů, od infantility, přes nevyzrálost a zaostalost, narcisismus, aroganci, asociální chování, frustraci, anarchismus až po pustou kriminalitu a recidivu.
(Dle nepřístojného dovětku v diskuzi, by se dalo hovořit i o patologické nedůtklivosti a vztahovačnosti).

Zdroj: http://synony­mus.cz/infanti­lita/

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Předpokládám, že míníš tyto stránky a opravy zde.
Není to žádná choroba, ale kodex, jenž to velí.
Opravovat špatné věci je normální i jinde a nejedná se o nemoc.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Damiana

Mohla by to být anankastická porucha osobnosti – diagnóza F60.5.
Mě se ale moc líbí nová diagnóza „troll“ nejde jen o Wikinu, své „uplatnění“ jistě najde i jinde…:-)

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wi­kipedie:Troll
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tro­ll_(internet)

Doplňuji:
Mrkni se tady.:-)

http://www.ce­lostnimedicina­.cz/mate-doma-puntickare.htm

Upravil/a: Damiana

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Jestli je to choroba nevím,spíš vlastnost-mám na mysli pedantství-lidé s touto vlastností mají sklony přehnaně trvat na pořádku apod…

Pan Monk měl takové nutkání taky,ten pořád musel něco rovnat,opravo­vat,dotýkat se patníků…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

Co to má být za úchylku?? Když někdo naseká plno chyb a někdo ho opraví?
Není to úchylka,prostě někdo vyžaduje pravopis a někdo zase ne.Mě osobně jedna chyba nevadí ale když je v jedné větě 6 chyb,tak to už je divné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Že by perfekcionismus, puntičkářství? :)
Nenazývala bych to přímo úchylkou, spíš jen tím nutkáním, například já mám nutkání opravovat lidem pravopisné chyby. I když sama vím, že je to kolikrát šíleně štve, nemůžu si pomoct, vždyť je to pro jejich dobro!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Damiana: nojo, ale ten troll mi tam trochu nesedí, tam je napsaný že to dělá vyloženě pro zábavu :) a né že má tu potřebu, že si prostě nedokáže pomoc a navíc mu to připadá že tím pomáhá ostatním..

navíc ingnoring taky nepomáhá :) takže to nejspíš vypadá na toho Ničitele anana

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

No tak z těch neoficiálních potom flamer nebo diskuzní kašpar – obojí jsou nově zažité internetové výrazy a tito (hlavně flamer) už dost škodí.

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Jinak bych vám všem ty odpovědi nějradějc smazal, protože odpovídáte úplně mimo téma a ve všem co tu napíšu už předem hledáte nějakej skrytej výpad proti vám…

Dobrý den, já jsem paranoia…vzta­hovačnost, těší mě.

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Lékařské pojmenování si zkus vybrat v odkazu. Jde o druh poruchy osobnosti.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­ruchy_osobnos­ti

Obecně by to mohl být být hnidopich. Podrobné vysvětlení u otázky Sůwy.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznikl-vyraz-hnidopich

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

A čo profesia učiteľa?
U niektorých som mala pocit, že ide tiež o chorobu… :)

před 4187 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

honza19hk: Kdo mluví o psaným slovu, já mám na mysli v běžnou řeč, „bysem"x "bych“ , „svadební“ x „svatební“ a podobně. Jsou lidi který tohle nedokážou ustát a pořád skáčou do řeči, jen aby „v tom byl pořádek“. Jednoho takovýho znám, jeho rodiče byli strašně upjatý, puntičkáři, vždycky měli pravdu, hodně rádi poučovali ostatní (hlavně vlastní děti, jejich pýchu) a na něj se to zřejmě tak nějak přeneslo. Lidi ho proto považujou za nesnesitelný. Ovtěžuje s tím své okolí tak moc, až je to vyloženě nenormální a když to není normální, musí to mít přece nějakej odbornej název nebo ne?

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

www: jo, ještě takový dotaz na okraj, kde přesně je v kodexu napsáno že máme povinnost rýpat se stále dokola v něčích překlepech? :) já že sem to asi taknějak přehlíd..

ale co, u mě se to stejně toleruje ;)

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Zneužití Odpovědi.cz Buďte dobrými členy
Ohodnoťte hvězdičkou nebo palcem pokud vidíte zajímavou a užitečnou otázku nebo odpověď. POKUD UVIDÍTE PORUŠOVÁNÍ PRAVIDEL, TAK TO NAHLAŠTE. Všichni jsme zavázáni dělat maximum proti zneužití Odpovědi.cz a s vaší pomocí se nám to podaří.

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Co já se nahlásil porušování pravidel a bylo to prd platné!

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Asi som zle rozumela citátu:
Chybná gramatika je porušovanie pravidiel?
Je pravda, každý sa má snažiť písať správne spisovne, ako ho v škole učili. Ale poznám množstvo ľudí, ktorí to nedokážu, napríklad dyslektik a to neznamená, že je hlupák a preto sa nenaučí -bývajú to často veľmi múdri ľudia-, ale je to choroba. Alebo sa ponáhľam, klávesnica nedá znak, alebo sa preklepnem a to je príčina na kritiku?
Prušovanie pravidiel nie je v gramatike, ale vo význame textu. Komu sa to nikdy nestalo, nech hodí písmenom.

PS.
určite niekto povie, že aj tento príspevok je porušenie pravidiel. Kto to bude? A to netrpím stihomamom. :)

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

A není to podvod, když lezeš ocku do profilu? :) No hlavně že jsi něco tudle říkal jaká je to hanebnost to půjčování profilů :))

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Koukám, že máš ještě ke všemu stihomam, no, ještě že se to dá léčit.

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Tak když někdo píše jeden den jako normální člověk a druhej den jako vyloženej pošuk, tak co si o tom má jeden myslet?

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

To by mohla být schizofrénie – rozdvojení osobnosti. Něco jako Dr.Jekyll / pan Hyde R.L.Stevensona, jenže obráceně. Ten titul by tomu napovídal…

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

já bych to viděl obdobně…myslíš že si někdy zpětně pročítá to co napsala? jeden tejden mě tu uráží, druhej tejden se ke mě lísá, jeden tejden je jí z mejech otázek špatně a slibuje že už do nich nikdy nevleze, druhej tejden mi píse po diskuzích, jak jsou originální a zajímavý, jednou je všechno co zde vypotím trapný a jindy ze sebe chrlí věty jako „jeho smysl pro humor mu můžeme jen tiše závidět“ a o tom jak rychle mění názory třeba na politiku, Havla a podpobná témata ani nemluvě, prostě hotovej chameleon..... jestli tohle není rozpolcení osobnosti tak co už…

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

ad bolak: Podívej se spíš zde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fo­rer%C5%AFv_efekt

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Col­d_reading

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Ještě když sem si tam čet vo těch astrologách, chiromantech, vědmách, věštkyních, senzibilech atd., víš co to musí bejt za nápor na psychiku? Každej den tvrdit lidem že „vidíš“ a že máš „dar“, přesvědčovat je a stát si za svou lží až dokonce svýho života? Nebo myslíš že tomu tyhle lidi časem začnou sami věřit?

Měla jsi už někdy na lehátku někoho kdo tvrdil že je vědma? :) že dokáže vidět budoucnost a tak podobně? A jestli jo tak co se dává takovým lidem za pilule nebo daj se nějak přesvědčit a posunout zpátky do reality?

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Ale to víš, že jo.
Nejhůř jsou na tom ale jejich partneři. To víš, kdo by chtěl dobrovolně žít s babou, která o něm „ví“ i to, co by jeho samotného ani ve snu nenapadlo?!

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Možná dostává pokyny od vyšších mocností ( mocnosti ) …

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

www: mluvím obecně, to co se děje tady je ještě slabota, jsou lidi který si vopravdu nedokážou pomoct a sou vyloženě agresivní, když slyšej výrazy jako třeba „bysme“, „dvouch“ a podobně

samozřejmě pokud si v tý otázce poznal někoho zde, tak jedině dobře.. koukám že ocko už poznala.. :)

před 4188 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek