bolak

Existuje nějaký lékařský název pro úchylku, kdy má člověk chorobné nutkání opravovat ostatní lidi?

Nejlepší odpověď
anonym

Dle dodatku v diskuzi – jde-li o obecný pojem (navíc v odborné rubrice), pak respekt k pravidlům je obyčejná poctivost, sebekázeň a zodpovědnost i slušnost(ve sportu též „morálně volní vlastnosti“).
Naopak neschopnost akceptovat pravidla, zákony a principy sociálního soužití, či hypertrofický egoismus, mívá více názvů, od infantility, přes nevyzrálost a zaostalost, narcisismus, aroganci, asociální chování, frustraci, anarchismus až po pustou kriminalitu a recidivu.
(Dle nepřístojného dovětku v diskuzi, by se dalo hovořit i o patologické nedůtklivosti a vztahovačnosti).

Zdroj: http://synony­mus.cz/infanti­lita/

Další odpovědi
www

Předpokládám, že míníš tyto stránky a opravy zde.
Není to žádná choroba, ale kodex, jenž to velí.
Opravovat špatné věci je normální i jinde a nejedná se o nemoc.

Damiana

Mohla by to být anankastická porucha osobnosti – diagnóza F60.5.
Mě se ale moc líbí nová diagnóza „troll“ nejde jen o Wikinu, své „uplatnění“ jistě najde i jinde…:-)

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wi­kipedie:Troll
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tro­ll_(internet)

Doplňuji:
Mrkni se tady.:-)

http://www.ce­lostnimedicina­.cz/mate-doma-puntickare.htm

iceT

Jestli je to choroba nevím,spíš vlastnost-mám na mysli pedantství-lidé s touto vlastností mají sklony přehnaně trvat na pořádku apod…

Pan Monk měl takové nutkání taky,ten pořád musel něco rovnat,opravo­vat,dotýkat se patníků…

honza19hk

Co to má být za úchylku?? Když někdo naseká plno chyb a někdo ho opraví?
Není to úchylka,prostě někdo vyžaduje pravopis a někdo zase ne.Mě osobně jedna chyba nevadí ale když je v jedné větě 6 chyb,tak to už je divné.

RyuzakiKate

Že by perfekcionismus, puntičkářství? :)
Nenazývala bych to přímo úchylkou, spíš jen tím nutkáním, například já mám nutkání opravovat lidem pravopisné chyby. I když sama vím, že je to kolikrát šíleně štve, nemůžu si pomoct, vždyť je to pro jejich dobro!

bolak

Damiana: nojo, ale ten troll mi tam trochu nesedí, tam je napsaný že to dělá vyloženě pro zábavu :) a né že má tu potřebu, že si prostě nedokáže pomoc a navíc mu to připadá že tím pomáhá ostatním..

navíc ingnoring taky nepomáhá :) takže to nejspíš vypadá na toho Ničitele anana

Damiana

No tak z těch neoficiálních potom flamer nebo diskuzní kašpar – obojí jsou nově zažité internetové výrazy a tito (hlavně flamer) už dost škodí.

bolak

Jinak bych vám všem ty odpovědi nějradějc smazal, protože odpovídáte úplně mimo téma a ve všem co tu napíšu už předem hledáte nějakej skrytej výpad proti vám…

Dobrý den, já jsem paranoia…vzta­hovačnost, těší mě.

annas

Lékařské pojmenování si zkus vybrat v odkazu. Jde o druh poruchy osobnosti.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­ruchy_osobnos­ti

Obecně by to mohl být být hnidopich. Podrobné vysvětlení u otázky Sůwy.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznikl-vyraz-hnidopich

led

A čo profesia učiteľa?
U niektorých som mala pocit, že ide tiež o chorobu… :)

bolak

honza19hk: Kdo mluví o psaným slovu, já mám na mysli v běžnou řeč, „bysem"x "bych“ , „svadební“ x „svatební“ a podobně. Jsou lidi který tohle nedokážou ustát a pořád skáčou do řeči, jen aby „v tom byl pořádek“. Jednoho takovýho znám, jeho rodiče byli strašně upjatý, puntičkáři, vždycky měli pravdu, hodně rádi poučovali ostatní (hlavně vlastní děti, jejich pýchu) a na něj se to zřejmě tak nějak přeneslo. Lidi ho proto považujou za nesnesitelný. Ovtěžuje s tím své okolí tak moc, až je to vyloženě nenormální a když to není normální, musí to mít přece nějakej odbornej název nebo ne?

bolak

www: jo, ještě takový dotaz na okraj, kde přesně je v kodexu napsáno že máme povinnost rýpat se stále dokola v něčích překlepech? :) já že sem to asi taknějak přehlíd..

ale co, u mě se to stejně toleruje ;)

anonym

Zneužití Odpovědi.cz Buďte dobrými členy
Ohodnoťte hvězdičkou nebo palcem pokud vidíte zajímavou a užitečnou otázku nebo odpověď. POKUD UVIDÍTE PORUŠOVÁNÍ PRAVIDEL, TAK TO NAHLAŠTE. Všichni jsme zavázáni dělat maximum proti zneužití Odpovědi.cz a s vaší pomocí se nám to podaří.

anonym

Co já se nahlásil porušování pravidel a bylo to prd platné!

led

Asi som zle rozumela citátu:
Chybná gramatika je porušovanie pravidiel?
Je pravda, každý sa má snažiť písať správne spisovne, ako ho v škole učili. Ale poznám množstvo ľudí, ktorí to nedokážu, napríklad dyslektik a to neznamená, že je hlupák a preto sa nenaučí -bývajú to často veľmi múdri ľudia-, ale je to choroba. Alebo sa ponáhľam, klávesnica nedá znak, alebo sa preklepnem a to je príčina na kritiku?
Prušovanie pravidiel nie je v gramatike, ale vo význame textu. Komu sa to nikdy nestalo, nech hodí písmenom.

PS.
určite niekto povie, že aj tento príspevok je porušenie pravidiel. Kto to bude? A to netrpím stihomamom. :)

bolak

A není to podvod, když lezeš ocku do profilu? :) No hlavně že jsi něco tudle říkal jaká je to hanebnost to půjčování profilů :))

anonym

Koukám, že máš ještě ke všemu stihomam, no, ještě že se to dá léčit.

bolak

Tak když někdo píše jeden den jako normální člověk a druhej den jako vyloženej pošuk, tak co si o tom má jeden myslet?

Sůwa

To by mohla být schizofrénie – rozdvojení osobnosti. Něco jako Dr.Jekyll / pan Hyde R.L.Stevensona, jenže obráceně. Ten titul by tomu napovídal…

bolak

já bych to viděl obdobně…myslíš že si někdy zpětně pročítá to co napsala? jeden tejden mě tu uráží, druhej tejden se ke mě lísá, jeden tejden je jí z mejech otázek špatně a slibuje že už do nich nikdy nevleze, druhej tejden mi píse po diskuzích, jak jsou originální a zajímavý, jednou je všechno co zde vypotím trapný a jindy ze sebe chrlí věty jako „jeho smysl pro humor mu můžeme jen tiše závidět“ a o tom jak rychle mění názory třeba na politiku, Havla a podpobná témata ani nemluvě, prostě hotovej chameleon..... jestli tohle není rozpolcení osobnosti tak co už…

Damiana

ad bolak: Podívej se spíš zde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fo­rer%C5%AFv_efekt

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Col­d_reading

bolak

Ještě když sem si tam čet vo těch astrologách, chiromantech, vědmách, věštkyních, senzibilech atd., víš co to musí bejt za nápor na psychiku? Každej den tvrdit lidem že „vidíš“ a že máš „dar“, přesvědčovat je a stát si za svou lží až dokonce svýho života? Nebo myslíš že tomu tyhle lidi časem začnou sami věřit?

Měla jsi už někdy na lehátku někoho kdo tvrdil že je vědma? :) že dokáže vidět budoucnost a tak podobně? A jestli jo tak co se dává takovým lidem za pilule nebo daj se nějak přesvědčit a posunout zpátky do reality?

Damiana

Ale to víš, že jo.
Nejhůř jsou na tom ale jejich partneři. To víš, kdo by chtěl dobrovolně žít s babou, která o něm „ví“ i to, co by jeho samotného ani ve snu nenapadlo?!

Sůwa

Možná dostává pokyny od vyšších mocností ( mocnosti ) …

bolak

www: mluvím obecně, to co se děje tady je ještě slabota, jsou lidi který si vopravdu nedokážou pomoct a sou vyloženě agresivní, když slyšej výrazy jako třeba „bysme“, „dvouch“ a podobně

samozřejmě pokud si v tý otázce poznal někoho zde, tak jedině dobře.. koukám že ocko už poznala.. :)