Disraeli

K čemu slouží planetární prstence?

V naší Sluneční soustavě mají prstence hlavně jen plynní obři, ale může je mít i planeta jako Země. Dokonce jsou hypotézy, že Země měla prstenec a v budoucnu jej zase mít bude.
Jaká je jejich funkce? A nejde jen říct, že prostě jsou! Všechno z nějakého důvodu existuje a nějak funguje (za určitým cílem, něco to dělá a nějak funguje). Co dělají prstence a jaký mají význam pro tu planetu? Myslíte, že mohou mít, pro nás zatím neobjevený, velký význam?

Mně nenapadá asi nic, k čemu by to sloužilo (na internetu jsem nedohladal. Tam jsem našel jen, které planety je mají a jak pravděpoobně vznikají). Snad něco s gravitací, nějaké působení sil, energií na tu planetu.
Na první pohled by se mohlo zdát, že by to mohlo být ochranné pásmo/vrstva třeba před asteroidy. Ale i kdyby, tak podle mě by to rozhodně nebyla jediná funkce a navíc k čemu by to bylo planetám, které mají desítky družic/měsíců a navíc jsou plynné.
Přece jen i náš Měsíc má na naši planetu nezanedbatelně velký vliv, který jsme odhalili vcelku nedávno. Tak podle mě i ty prstence mají pro planety nějakou důležitou roli, o které zřejmě zatím nevíme.

Nejlepší odpověď
Kepler

Proč hledat ve vesmírných objektech a jejich pohybech nějaký účel a funkci? Jsou pouze DŮSLEDKEM něčeho. Sjednocující silou, která vládne vesmíru, je gravitace. Bez ní by nevzniklo Slunce, planety, jejich měsíce ani ony prstence. Prstence jsou zbytky materiálu, ze kterých se nezformovaly měsíce. Žádnou funkci ani účel nemají.

Další odpovědi
aliendrone

Souhlasím s Keplerem, že prstence nevznikly „za nějakým účelem“, nýbrž jen v důsledku platnosti přírodních zákonů a nahodilé souhry okolností. Což přirozeně neznamená, že by existence prstenů neměla nějaké důsledky.

Náš Měsíc také nekrouží kolem Země „za nějakým účelem“, ovšem důsledky jeho existence jsou nemalé. Např. působení jevu „příliv/odliv“ (u něhož se předpokládá, že byl klíčovým faktorem při přechodu života z moře na souš) ještě NENÍ „účelem Měsíce“ (Měsíc tedy NESLOUŽÍ k tomu, aby působil „příliv/odliv“), to je jen DŮSLEDKEM jeho existence na oběžné dráze kolem Země. :)

Dokážu si představit nějaké důsledky existence prstence(ů) kolem planety. Např. na ni VRHAJÍ STÍN, což může hrát významnou roli v planetárním „počasí“. Ovšem tak daleko, abych tvrdil, že prstence vznikly „za účelem ovlivnění planetárního klimatu“ bych tedy ROZHODNĚ nešel. ;) :D :D

Hele, nedávno jsem šlápl do psího trusu. (V Praze, zvláště v některých lokalitách BĚZNÁ věc, stačí polevit v pozornosti, např. se kochat představami o způsobu totálního zničení Její Excelence led! ;) :D)
No a boty letěly do popelnice pá. Ne že bych byl nešetrný a rozmařilý vším plýtvající hýřil, ale boty byly už staré, tudíž po zvážení kolik námahy (a to pěkně NECHUTNÉ!) by stálo jejich uvedení do odpovídající kondice vs předpokládaná doba užívání bylo mé rozhodnutí jednoznačně OK. Nicméně z toho prostě NEJDE odvodit, že „účelem mého šlápnutí do psího trusu“ byla „revitalizace botového parku“ nejkrásnějšího, nejskvělejšího, nejúžasnějšího etc. aliendrona, víš? ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

Věřit na náhody je hezké, ale naivní. Kdybchom znali VŠECHNO (tzn. měli bychom všechny informace) všechny přítomné a minulé děje, do nejmenšího detailu, předpověděli bychom budoucnost. Vše totiž souvisí se vším a vzáíjemně se ovlivňuje. Příčiny a následky.

Význam účelu není složitý. https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/%C3%BA%C4%8Del
Účel a nějaký smysl je ve všem.

Disraeli

Když už zrovna zmiňuješ důsledek, tak jemu předchází příčina. Co je to „něčeho“? A gravitace není odpověď (rozhodně ne celá), ale na to se stejně neptám.. jen na konrkténí funkci konkrétního objektu. Klidně spekulativně, k čemu by mohl být.
Proč ve vesmírných objektech nehledat nějaký účel a funkce, když zrovna to astronomové (a další) dělají? A to už od prvopočátku (jinak by se nikam nedostali).

Disraeli

Totéž bychom asi před 100 lety řekli i o Měsíci. Že je to jen obyčejný „kámen“, který obletuje naši planetu díky gravitaci, ale nemá na naši planetu žádný vliv a nemá žádný účel (a to pochopitelně není pravda).
Všechno má účel/funkci. Že jsme ji zatím nenašli, neznamená, že tam není.

Vědci si nejsou ani přesně jistě, jak přesně se prstence utváří, natož aby věděli k čemu slouží…

Schluker

Ze jsem tak smely, jaky je tedy ucel mesice?

Disraeli

Vlivů Měsíce na Zemi je spousta. Pravděpodobně by na Zemi ani nevznikl život nebýt Měsíce (už to by mohl být účel nebo jeden z nich). Ideální podmínky, teplota, čas, vítr, a celkově počasí, rotace i naklonění Země, gravitace, příliv a odliv a nadmořská výška, ochrana před vesmírnými tělesy, rovnováha, vliv na zvířata i rostliny (i jejich vývoj, růst, funkce, životní rytmus, styl života včetně rozmnožování).
Stačí jen zadat do googlu.

Jeden konkrétní účel ti nepovím, ale Zemi ovlivňuje (už po dlouhou dobu) a to až do neuvěřitelných detailů. Nejen k životu na Zemi, ale různým pochodům/funkcím, které se tady na Zemi ději (vlastně skoro ve všem). Jeho účel tedy ve zkrtatce by byl, že Země je taková a funguje takhle, jak právě funguje (jen díky „obyčejné“ družici). Aby Země fungovala a měla systém, jaký nyní má.
Jevy a vlivy související s Měsícem byly objeveny asi za poslední století a těch vlivů by mohlo být ještě mnohem víc. Ale i to, co teď víme, znamená, že Měsíc ovlivňuje naši planetu v neuvěřitelné míře.
Hodně toho souvisí s gravitací, která ale neznamená jen to, že se „za námi táhne chladný kámen,“ ta gravitace půsboená Měsícem tu má obří vlivy. A není to jen o gravitaci, ty další funkce a vlivy Měsíce ani s gravitací nesouvisí.

Dochy

Myslím, že zaměňuješ příčinu a důsledek. Měsíc možná není až tak důležitý pro život, ale téměř jistě současný život na Zemi je přizpůsoben vlivu Měsíce.

Disraeli

Nezaměňuji, ale míchám to dohromady, tak to může být matoucí. Svůj vliv měl Měsíc i pro ideální podmínky na Zemi (ideální pro život… aby zvnikl život, musí tam být podmínky). Stačí si vyhledat, CO VŠECHNO a do jaké míry ovlivňuje. Je toho spousta. Teorií jak by to tu vypadalo bez našeho měsíce (kdybychom o něj přišli) je taky dost.
DNES ovlivňuje faunu i flóru, počasí, hladinu moří, čas, zemskou rotaci (a část těch věcí měla vliv i při zrodu života – byť je stále zahalen tajemstvím – a při jeho formování a vývoji, evoluci).
Ale co by bylo bez Měsíce nelze odhadovat. Ale tady jde o účel Měsíce a jeho vlivy a funkce konkrétních objektů, které ostatní zpochybňují a tvrdí, že žádný nemají.
Měsíc ovlivňuje všechny formy života i ty nejzákladnější/nej­jednodušší. Neřekl bych, že mu byly přizpůsobeny, spíš naopak. Vliv Měsíce na Zemi umožnil, aby tu vůbec život vznikl a dál se pak rozvíjel. Není to jen o vnějších podmínách.

Disraeli

Že „Prstence jsou zbytky materiálu, ze kterých se nezformovaly měsíce“ je dost zajímavý pohled, ale neslyšel jsem o tom a řekl bych že to tak nebude. Předně jaké zbytky (a kolikrát ty „zbytky“ jsou větší než různé měsíce)? a proč (a jak) se zformuloval zrovna prstenec – a ne měsíc?

Od Keplera tedy dost jednoduchý (a řekl bych i negativní) pohled. :P Ten by za tím hledal víc.

aliendrone

Disraeli>>> To je celkem prosté. Jde o důsledek existence a platnosti přírodních zákonů. Na těleso působí slapové síly, které fungují jako mlýnek a těleso roztrhají. Čím hmotnější je mateřské těleso, tím více se tento efekt projevuje a pokud se oběžnice dostane „příliš blízko“, tak je prostě „semleta“ na malé kousky. (Nic světoborného, existují tělesa [tzv. „kolapsary“], které dokáží rozcupovat takovou „neopatrnou hmotu“ až na molekuly a v případě černých děr, kde jsou síly nepředstavitelně obludné jsou „rozšmelcovány“ i samotné atomy!) :)

A proč se ten semletý „bordel“ zformuje do prstenců? Inu i tady jsou ve hře přírodní zákony (tělesa se nemůžou pohybovat jak chtějí, ale výhradně tak, jak jim to ty zákony umožní). O některých z těhle zákonů by ti mohl povědět i jejich objevitel Kepler, který je s drzostí jemu vlastní pojmenoval PO SOBĚ [a na aliendrona ani nevzdechl byť i jen s JEDINÝM!], erotochlívák jeden lakomý!! ;) :D :D