zjentek

K čemu jsou vlastně dobré investice do kruhových objezdů a semaforů, když z praxe víme, že ladný provoz jede i bez nich?

Cestováním po různých částech světa jsem získal možnost na vlastní oči se přesvědčit, že plynný provoz v praxi funguje i bez zbytečných technických vymožeností na obvyklých křižovatkách.

Nepřijdou vám trávě tyto vymoženosti jako něčí byznys, který naopak znemožňuje a otupuje jinak přirozené instinkty řidičů?

https://ulozto­.cz/live/!Ceiv­LdGkr/krizovat­ka-v-etiopii-navratdoreality-cz-via-torchbrowser-com-mp4
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=navratdo­reality.cz_vi­a_torchbrowser­.com_.mp4&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

Nejlepší odpověď
Kepler

No, nevím, bez kruháčů a semaforů bys taky mohl čekat celé hodiny, než by ses dostal na hlavní. Jiné to je třeba v zemích latinské Ameriky, kde předpisy nikdo nedodržuje a provoz skutečně funguje podle práva drzejšího a většího. Taky se reguluje pomocí ruky neustále vystrčené z okýnka a řídí se jen tou druhou. Proto tam jsou oblíbená auta s automatickou převodovkou.

Další odpovědi
autacek

Byznys ti pochopitelně je, stejně jako jiné silniční sta by co financuje stát. Dnes žijeme v době, kdy nám kruháče přijdou nejplynulejší a nejbezpečnější, faktem je, že podvědomě většina řidičů zpomalí a v menších rychlostech jsou následky pochopitelně tomu úměrné.

Jak však praxe ukázala, ne vždy se kruháč na místo hodí, takové dopravní řešení u Lipůvky (mrkni do map) je jednou tak, jindy jinak, ono obzvlášť ve tmě to též není nejpřehlednější.

Edison

Provoz řízený pouze značkami funguje tam, kde je provoz rovnoměrný ze všech příjezdů a po celou dobu dne, týdne, roku… Jakmile tomu tak není, je nutno jej upravovat proměnlivě – semaforem, nebo všechny za všech situaci postavit sobě na roveň, tedy kruhovým objezdem (a ani ten není samospásný).

Mc Merkurion

… především je to z důvodu bezpečnosti, na kruhovém objezdu by nemělo docházet k čelním srážkám jako na klasických křižovatkách a křížení vozidel …

cukrar

Právě že většina a odbornící ví, že se mýlíte a bez investic se doprava zastaví úplně.
Kdyby byla pravda co píšete, pak by se to nedělalo po světě.

zjentek

@autácek: Kruháče se staví tak, aby mohly být později nahrazeny. Nejspíše různými dopravními huby. K tomu stačí dlouholetý pobyt v USA, aby to jednomu docvaklo s předstihem. ;)

autacek

V USA mají provoz řízený světelně, ale pokud světla zhasnou, nastane to co na jiných křižovatkách, tedy stopka ze všech směrů a první se rozjede ten, kdo zastavil nejdřív. O pravidlu pravé ruky jsem tam neslyšel. A funguje to.

zjentek

@kepler: no právě nesměla by být žádná hlavní, aby to fungovalo přirozeně. Všechny cesty by byly hlavní!

Jako třeba na přiloženým videu ;)

Kepler

Ta křižovatka v Etopii je fakt neuvěřitelná, ta funguje jenom právě absanci pravidel. U nás by to nikdo nezvládl, bouralo by se co 5 minut. Anebo by se pravidla dodržovala a furt bys musel dávat přednost z prava.

zjentek

Tímto způsobem bychom se zpětně naučili ohleduplnosti a taktu k bližním svým, které v nás od útlého dětství zabíjí momentální školský a pracovní systém, místo aby nás (zejména ty citově strádající) tomu učil a probluboval je v nás, no a po čase by vše jistě pracovalo naprosto přirozeně a to třeba i v Praze, či jinde v postkomunis­tických městech.