nyjono

K čemu jsou v telefonu 4 foťáky?

Nestačí 1 přední a 1 zadní?
Dík.

Nejlepší odpověď
Edison

Stručně… k hov… ničemu…

No… asi ne… Oni to nazývaj 4 foťáky, protože 4 je víc než dva nebo tři… a líp to prodává… Ale jde o to, že dvěma objektivy vytvoříš stereoskopický obraz, který se pak mnohem líp zpracovává do plochého obrazu, líp se počítá zaostření a vůbec. Dnešní procesory na to maj, tak proč ne.

Zkus si najít fotoaparát lytro. Funguje to podobně, ale běžně se na ty obrázky nepodíváš. Je to systém, který vytvoří zvláštní obrázek, který ve speciálním programu teprve doostříš tak, jak chceš, jak je zvykem a tak. Funguje to podobně: Dva plně ostré obrázky v plné hloubce a jejich posouváním pak program snadno určí, kde to ostré být má a kde ne. Navíc lze palikovat dva různé filtry a takové HDR se pak taky dělá snáze. Zatímco amatérští astronomové dělají mraky jednotlivých fotografií s různými filtry a pak je skládají, tady na to stačí jedno stisknutí spouště. Nakonec i velké kosmické dalekohledy mají několik optik pro různé účely a různě posunutými a na „jedno cvaknutí“ vyroběj tak krásné fotky.

Další odpovědi
Petr1491

Přesně jak říká kolega dole. Například u modelu Huawei Nova 3 jsou objektivy 4, vždy silnější a slabší, kterí se vzájemně doplňují. Ty menší většinou rozostřují obraz atp. Jaké fotografie pak dělají se můžeš podívat třeba tady v sekci Fotografie: https://www.tes­tado.cz/recen­ze-huawei-nova-3/

Emefej

Telefon s méně foťáky už není in. Já mám telefon úplně bez foťáku a funguje mi docela dobře.

Kepler

To máš jako s teplákama: čím víc pruhů, tím víc Adidas. Čím víc objektivů, tím víc foťák! Průzračná Ťaman Nguyen logika, což?

Klaproth

Aby na instagramu bylo víc důležitých fotek.

autacek

V kterém telefonu? Jinak je to dobré pro stereofotografii, fotografie s různou expoziční hodnotou, hloubkou ostrosti, atd., pro plné pochopení je třeba si o tom něco přečíst, nebo alespoň kouknout na prospekt daného telefonu.

Třeba tady, na možnosti a výsledky fotografie radost pohledět.
http://fotokryp­ta.cz/2018/08/­08/huawei-p20-pro-v-rukach-uzivatele-iphonu-x-recenze/

mzm

Co vím, tak se vyvíjely systémy s více foťáky odděleně, pak to nacpali do telefonu. Existovaly prototypy 2–4 objektivové, a to ještě konfigurace různých optických vzdáleností, snímání různých vlnových délek (uv, infra), některé byly barevné, jiné jen ČB. Dohromady to pak mohlo dát (např v případně kombinace ČB + barevného) méně šumící obraz s lepšími detaily. O dopočítávání zaostřenosti se tu už psalo. Používání různých ohniskových vzdáleností asi ocení ti, co nechtějí portrét na celou obrazovku s baňatým nosem a pod…

(Lytro je systém malinko jiný, tam se nesmímají dva (více) snímků z různé polohy, ale vektor paprsku, i když vlastně jo, jsou to vlastně miliony maličkých senzorů vedle sebe… )

Senta

O vlivu počtu přidaných objektivů na kvalitu fotky je možné polemizovat. Dualy jsou asi přínosné, ale stává se z toho do značné míry marketingový tah: https://www.a­recenze.cz/mo­bily/fotomobi­ly/

Edison

Senta… je vidět, že ten, kdo psal ten článek neví vůbec nic přinejmenším o fotografování. Tím pádem mi celý článek přijde o ničem, pokud se věnuje „fotomobilům“, bez ohledu na to, že v zásadě nic takového neexistuje. O tom svědžá už věta, že „ISO vyjadžuje světelnost fotografie“ a další nesmysly.

Klaproth

Edisone, Senta sem vkládá odpovědi pouze s odkazem na jeden konkrétní web. Neřeš to…