Jsou všichni vodníci bratři a s hastrmani bratranci?

Nejlepší odpověď
annas

Vodník či hastrman. Nezáleží na tom, jak se tato „bytost“ nazývá. Přece už je dávno konec vodníků v Čechách. I když se prý objevili noví vodníci v přehradách.

O všech se toho navvyprávělo! Oživovali řeky, tůně, potoky a mlýnské stavy. Rádi prý sedávali na lávkách nebo starých vrbách nad vodou. Plašili koně, strašili lidi a snažili se je zlákat do vody a utopit. Na dně tůní pak pod hrnečky věznili duše utopených atd.

Ale občas se stalo, že se jim v místním rybniku či řece nelíbilo, nebo je odnesla povodeň, takže se objevili jinde. Když je spatřil někdo z místních lidí, zavolal: Hele, přišel nový hastrman, je u nás nový vodník. Jiný kraj, jiný mrav., tedy i jiné oblečení, jiné pojmenování.

Vodník či hastrman mohou být navzájem příbuzní, ale o jaký vztah jde, se nedá říct. Jisté je, že jejich příbuznými jsou vodní víly, žáby atd. Kdo by se vyznal v příbuzenských „vodnických“ vztazích.

Další odpovědi
badisko

kdo by to mel vedet lip nez cesilko… pokud jde o tvou otazku tak ano i ne ..protoze vodnik ..hastrman (Wassermann) je pouze jeden a je to vodni duch .. jen ma jine jmena ..

Kelt

Vodník je pohádková postava charakteristická určitými vlastnostmi, které se týkají oblečení, zvyků, – vyšívá při měsíčku, stahuje a topí lidi. V němčině je obdobný výraz Wassermann – vodní muž, z toho vzniklo hastrman, španělsky je to espíritu de las aquas – tedy duch vod, anglicky water sprite – vodní skřítek, víla , duch – tedy zde se nerozlišuje pohlaví, Konečně ve filmu Excalibur se vyskytuje paní z jezera která uchovává meč a může to být také příbuzná vodníků. Tato postava je spíše pozitivní oproti našim vodníkům, kteří topí.
Doplňuji:
Irsky se vodník – water sprite řekne sprite uisce – , což je obdoba anglického textu , uisce je v irštině voda. Podobně je to i v jiných jazycích, jak se dá přesvědčit na
http://transla­te.google.cz/. Tyto výrazy jsou ovšem překlady jednotlivých slov do jiného jazyka a asi nemají nic společného navzájem. V našich pohádkách vystupují jiné postavy, než například v severských zemích,
četl jsem že padlí andělé se změnili ve skřítky – vodní skřítci se staly vodníky , dolní se staly permoníky a pod.
A protože pohádky severské a keltské zde nemají takové tradice jako pohádky bratří Grimmů, jsou tyto postavy odlišné od našich.
Irský leprechaun , norský troll a náš skřítek jsou odlišné postavy.
V každé zemi jsou těmto postavám dány jiné charakteristiky i oblečení

anonym

annas, v přehradách si žijí na vysokém bydlu.