paul1

Jsou úvahy o společném státě Polska a Ukrajiny reálné?

Někde, teď to nemohu najít kde , jsem dnes četl o možnosti spojení Polska a Ukrajiny. Takové soustátí už existovalo, v 15. až 17. století,
jeden čas tam byla tuším i Litva a krajina se rozprostírala od Baltského moře až po Krymský chanát ovládaný krymskými Tatary.

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že to reálné neni pokud by k tomu přece jen došlo, tak myslím že dlouhého trvání by takový spolek neměl

Další odpovědi
aliendrone

Čéče, dějiny nás učí, že tyto svazky jsou VELMI nepevné a snadno narušitelné. Třeba naše „soužití s Němci“, později se Slováky. Vždycky se najde někdo, kdo bude brnkat na strunu nacionalismu a v konečném důsledku z toho bude jen zle.

Pochop, že Pšonkové mají UKáčka rádi asi jako louh v oku, navzdory tomu co pindají média či někteří politici. I kdyby se to podařilo sjednotit, tak jako politický celek by takový stát stál za 2 věci.

Ohledně reálnosti takového kroku – už byly i divnější věci. Nepřikládám tomuale velkou naději, jen o maličko větší, než možnosti společného a jednotného palestinskoži­dovského státu (federaci). :)

marci1

Ne. Sjednocení by téměř jistě přineslo vážné ekonomické problémy, Polsko je výrazně vyspělejší než Ukrajina. 🙂
„Polsko a Ukrajina by se měly sjednotit a vytvořit Polsko-ukrajinskou unii. Na kongresu místních samospráv se na tom shodlo pět polských politiků včetně Czeslawa Bieleckého z vládoucí strany Právo a spravedlnost.
O myšlence Polsko-ukrajinské unie v minulosti hovořil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Soustátí by se podle něj s více než 80 miliony obyvatel stalo velkou protiváhou Německa. Sjednocení by ale téměř jistě přineslo vážné ekonomické problémy, Polsko je výrazně vyspělejší než Ukrajina.
Oba národy už ve společném státě žily, a to v Polsko-litevské unii v letech 1569 až 1795.“
Zdroj: https://tn.no­va.cz/zpravodaj­stvi/clanek/460347-polaci-chteji-s-ukrajinou-spolecny-stat-pak-by-hned-mohla-do-nato?utm_source=www­.seznam.cz&ut­m_medium=sekce-z-internetu&cam­paignsrc=tn_clip­board

_Bůh_

Také jsem to četl. Dnes zřejmě ne, bylo by tam mnoho sporných bodů (Volyň, Banderovci..).

Reálná možnost by nastala, kdyby se zhoršila situace na Ukrajině, a současně by bylo Ruskem napadeno Polsko, a země NATO by odmítly Polsku pomoci (protože přeci potřebují ropu a nemohou riskovat třetí světovou).

Všechno se zdá jako nemožné, dokud se to nestane.

Dnes situace vypadá tak, že Ukrajina sama získá zpět celé své území, takže takové úvahy nejsou zrovna potřebné.

Účelná by byla aliance Pobaltí-Polsko-CZSK-UA. Neustálý appeasement Francie a Německa dělá z NATO nefunkční celek. Jakkoliv není UA členem, je zřejmé, že by samostatná aliance východních zemí byla více efektivní v obraně před Ruskem.

Pepa25

Nejsou. Obvykle jde o představy Poláků – viz Piłsudského Mezimoří https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mezimo%C5%99%C3%­AD . Pokud by k tomu měli Ukrajinci přistoupit, tak možná jen pod hrozbou agrese Moskalů. A když něco vzniká pod tlakem nebo z nouze – tak to moc životaschopné asi nebude …

Arne1

Pokud by se z nějakého důvodu nenávratně rozpadla stávající Ukrajina, tak by si Polsko určitě chtělo ukousnout bývalá svá území až kolem Lvova. Dál asi ne. Slovensko by si určitě také kouslo a další státy také.

zjentek

Eh, já už s dovolením chci světovládu, kde všichni jsme jedna veliká rodina, máme se rádi a souzníme. Jsme zlatíčka.

metro

Z hlediska spisovných jazyků má ukrajinština překvapivě nejblíž k polštině, pak jsou běloruština a slovenština.

paul1

Pro „aliendrone“ – pro doplnění k změnám hranic:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=kL-n_bDRh_w

Arne1

Celkem výjimečně bych souhlasil se zjentekem