Kelt

Jsou scény ve filmech reálné, pokud se jedná třeba o boj muže proti muži?

Jak je to s těmi scénami, že dva chlapi do sebe buší, pak jeden zvedne ruku a druhý je KO. Díval jsem se na klasiku – Major Zeman, příběh Rukojmí z Bella Vista, kde na lodi je mjr. Hradec (Rudolf Jelínek) a Antonio (asi náš kaskadér Tomsa) Oba stojí u zábradlí, ten Antonio mu dává pravý hák, Hradec zvedne ruce před obličej a střih, další scéna, někdo padá z lodi. Kdybych to s někým zkoušel, tak to nemůže dopadnout takto, jako v tom filmu. To kdyby ho praštil něčím po hlavě a pak ho hodil dolů, tomu bych více věřil. Vím, že se ve skutečnosti nebijí, že třeba dělají některé scény kaskadéři a úhel pohledu si vybírá režisér i kameraman. Vím, že se jedná o film natočený dle přání bolševiků, a komunista (Hradec) musí být statečný a musí si umět poradit s nepřítelem. Podobné bojové akce jsou i v indiánkách a v jiných filmech. Jde o to, že to neodpovídá realitě? Jaký na to máte názor? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

V drtivé většině jsou zejména pěstní souboje výsledkem nácvikem „choreografie“, předcházející vlastnímu natáčení. Samotný dopad pěsti na čelist většinou zachycený není, je krytý tělem útočníka. Napadený jenom odpovídajícím způsobem trhne hlavou a uzemní se. Často si režisér vypomůže i střihem. Někdy ty scény působí i srandovně, když třeba někdo „chytne kulku“ z pistolky a vypadá to, jako by ho zasáhl buchar. Ještě ve vzduchu zakope nohama…:-))

Další odpovědi
elkon

Vše je dobře nacvičené, případně obsazeno kaskadéry. Je to vždy natáčeno několika kamerami a sestříháno pak tak, aby to mělo dynamiku a vypadalo co nejvěrohodněji. Ve výsledku se pak ještě doplní zvuky, aby výsledek byl dokonalý.

zjentek

Pokud jsem pravák a jak nejrychleji umím, vymrštím pravačku se zaťatou pěstí rovně kupředu, kde kloubem ukazováku a prostředníku TREFÍM soupeře v ose rovně PŘÍMO NA NOS, tak v drtivé většině případů, čili téměř vždy, už v tuto chvíli soupeř pomalinku usíná a během chviličky už na zemi tvrdě spinká. A takhle by vypadaly všechny ty filmy, kdyby se točily reálně. (;(;(;

aliendrone

Je to zkrátka film. Pochop, že padouch „odlétavající několik metrů do dáli po úderu hrdinovy pěsti“ je MNOHEM efektnější, než realita. Reálně totiž nejde o to od sebe protivníka „odstrčit“, právě NAOPAK. Jenže to laik (neprotažený skutečnými bitkami) NEVÍ.

Tím, že by cíl přebral kinetickou energii úderu do „odletu“ by se v podstatě v boji mrhalo cennou energii, ve skutečnosti potřebuješ, aby protivník zůstal stát na místě a jeho tělo tak dostalo příležitost vychutnat si (absorbovat) veškerou energii úderu (zlámaný nos, čelist atd. však víš), žádné létání, které zmírní ničivost rány/úderu. ;) :)

Jinak samozřejmě je to ve filmu markýrované, bo i obyčejný hák poctivě schytat není příjemné, klidně skončí zlomením čelisti (pokud to má vypadat tak, aby se lidé nesmáli). Kaskadéři jsou potřební a i ti to nacvičují, perfektní sladěnost je NUTNÁ.

Všimni si (u reálných záběrů, ne CGI), že např. při háku cíl už těsně PŘED dopadem pěsti začne vykonávat pohyb hlavou ve směru úderu (což jeho účinnost pochopitelně téměř eliminuje – viz výše popsané „létání“). Nacvičovat se to musí právě proto, aby nebyl zjevně viditelný tento PŘEDČASNÝ pohyb, nicméně při zpomaleném přehrávání si toho můžeš všimnout. :)

led

Pokiaľ tomu veríte, svedčí to o kvalitnej práci „bitkárov“, kameramana a strihača.
V skutočnosti ide o náročnú prípravu pred nakrúcaním, kedy každý pohyb je veľakrát opakovaný až do „automatiky“ aby sa dodržala bezpečnosť účastníkov.
V tejto súvislosti spomínam na ukážku s kordom: majster šermiar pred nácvikom ukazoval presnosť švihu kordom. Herec sa nesmel pohnúť, šermiar si kordom odmeral vzdialenosť a zaútočil Na košeli sme videli závan vzduchu. Tvár herca zbelela na farbu košele. Pre neznalého diváka to bol jasný zásah, prsty automaticky otvárali lekárničku, ale pri pohľade na bočnom zábere tu išlo o vzdialenosť asi 1cm pred košeľou.
Podobne je to aj pri úderoch päsťou, pretekoch a haváriách áut a podobne.
Väčšinou takéto nebezpečné akcie robia špecialisti kaskadéri. Napriek tomu občas ide o zdravie.
Prirodzene v detailoch vidíte záber herca, ktorý hrá danú postavu.
V konkrétnom filme je mix strihov skutočného herca Jelínka a kaskadérov (v detailoch tváre vidíte Jelínka)
Neskúšajte takéto scény, bez dostatočnej prípravy a fyzickej kondície.
Prirodzene v akčných filmoch nie všetko zodpovedá realite, pretože skutočnosť veľakrát vyzerá neuveriteľne a hlavne pre mnohých divákov nezáživné… ale „nechajme sa klamať“ v záujme kvality filmu.

Gus_Fring

Třeba během natáčení Rockyho jeden boxer bouchá těsně před toho druhého. Ale snad u každého dílu opravdu někdo někoho bouchl.

led

Gus_Fring občas sa stane, že aj to, čo je najlepšie a najprecíznejšie natrénované podľa zákona schválnosti zlyhá.
Napríklad Schwarzeneger mal vo filme cválať na streche domu s koňom. Mal to natrénované, kôň sa vždy zastavil na kraji strechy (ďalej bola bezpečnostná plachta s namaľovanou ulicou) pri značke a počas „ostrej“ kôň nezastavil na značke… na poslednú chvílu jeden „divák“ z filmového štábu ho zachytil, takže obaja, kôň aj jazdec, v zdraví, aj keď v šoku, prežili. (z pamätí Schwanzenegra) Ale nie vždy to skončí bez úrazu, nehovorím o „škrabancoch a drobných poranení“.